Telefony

Darmowe iPhone'y na Facebooku to ściema

przeczytasz w 1 min.

Sophos ostrzega użytkowników Facebooka o wiadomościach aktualnie krążących w sieci społecznościowej, twierdzących, że nasi znajomi otrzymali darmowe iPhone’y.

Wiadomości te zapraszają innych do udziału w programie, jednak są one wysyłane przez fałszywe aplikacje, którym użytkownicy odblokowali dostęp do swoich profili i umożliwili umieszczanie wiadomości na swoich ścianach.

 Warto przeczytać:
 

Komunikaty są wyświetlane w postaci aktualizacji statusu i wiele z nich wygląda w ten sposób:

"Właśnie testuję aplikację Facebook for iPhone:P Dostałem dziś darmowego iPhone’a, jestem taki szczęśliwy lol … Jeśli ktoś chce jednego, jest tutaj: <LINK>"

Lub:

"Ktoś chce mój starty telefon? Dostałem dziś darmowego iPhone’a, jestem taki szczęśliwy lol … Jeśli ktoś chce jednego, jest tutaj: <LINK>"

Uzytkownicy Facebooka, którzy klikną na link reklamowany przez ich znajomych, są pytani, czy zezwalają tej aplikacji na dostęp do podstawowych informacji w swoim profilu. Uczestnicy, którzy wyrażą na to zgodę, są przekierowywani na stronę internetową przynoszącą zysk spamerom stojącym za oszustwem.

"Jeśli nabrałeś się na tę sztuczkę, nie czekaj z niecierpliwością na nowego iPhone’a”, powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Użytkownicy Facebooka muszą nauczyć się myśleć zanim „polubią” podejrzane strony na Facebooku. To, że coś znajduje się na tablicy znajomego, nie oznacza wcale, że pochodzi z wiarygodnego źródła, a dając dostęp nieznanej aplikacji do swojego profilu, nieświadomie pomagasz w rozprzestrzenianiu scamu, nabijając przy tym portfele spamerom.”

Użytkownicy dotknięci atakiem powinni skasować linki do scamu ze swojej tablicy i usunąć złośliwą aplikację.

Źródło: Sophos

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  czy ludzie są aż tak głupi? :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jak ktoś daje się na to nabrać, to sam jest sobie winien... podobnie jak ci, którzy kupują sprzęt na allegro po super cenach. Przed wojną naciągano ludzi na tzw. "carskie klejnoty" - pojawiał się wierny adiutant Mikołaja II, który wywiózł bezcenne pamiątki po carze i ma je do sprzedania za drobne pieniądze ;)

   Cóż, ludzie się nie zmieniają..."sucker is born every minute" :) Pozostaje tylko myśleć i wiedzieć, że "nie ma darmowego lunchu" :) nieważne, czy to "bezpłatna" służba zdrowia, edukacja, czy iPhone.
   • avatar
    asffaf
    0
    ej nie do końca, kiedyś rozdawali za DARMO kubki termiczne Maxwell house heh
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Trzeba być idiotą aby się na to nabrać... Z samego tekstu wynika, że jest coś nie tak z wiadomością od znajomego. "Jestem taki szczęśliwy lol"... LOL
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      malutki błąd w ostatniej linijce scamu na spamu
      • avatar
       bezlerg
       0
       W życiu nic nie ma za darmo :)