Nauka

Oto zwycięzcy konkursu robotów DARPA

przeczytasz w 1 min.

Przedstawiamy wam roboty do zadań specjalnych, które zdaniem jury były w tym roku najlepsze.

HUBO

Niedawno zakończyły się finały organizowanego przez agencję DARPA konkursu Robotic Challenge. 23 zespoły walczyły o nagrody pieniężne, których pula wyniosła 3,5 miliona dolarów. Przedstawiamy wam roboty, które zdaniem jury były w tym roku najlepsze.

Podczas Robotic Challenge roboty do zadań specjalnych musiały wykazać się umiejętnością prowadzenia pojazdów, wychodzenia z nich, przechodzenia po gruzie, wchodzenia po schodach, przekręcania zaworów itp. Wszystko to miało wykazać, że są one w stanie pomóc człowiekowi w trudnych sytuacjach.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów zgarnęła ekipa KAIST z Korei Południowej. Jej DRC-HUBO to robot stworzony do działań po wystąpieniu katastrof. Maszyna jest zdolna do wykonywania zadań zwykle wymagających ludzkiej zręczności w niebezpiecznych miejscach, takich jak strefy radioaktywne po wybuchu reaktora jądrowego. DRC-HUBO doceniony został ponadto za dużą siłę oraz algorytmy chodu i szybkiego poruszania się na kółkach:

Amerykański zespół IHMC zajął drugie miejsce. Otrzymał milion dolarów za robota Running Man, który charakteryzuje się przede wszystkim dużą zręcznością:

Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast drużyna Tartan Rescue, która do domu pojechała bogatsza o 500 tysięcy dolarów. Jej robot CHIMP wyróżnia się dużą stabilnością podczas poruszania się po nierównym terenie:

Źródło: SlashGear, DARPA

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    grzesiq
    3
    Myślałem, że będą jakieś bardziej zaawansowane... Wolna ta rewolucja, ja chcę jeszcze dożyć czasów, kiedy będę miał w domu robota, który gotuję sprząta i mi pomaga bez mojej większej ingerencji.