• benchmark.pl
 • Gry
 • Diablo 3 nie dla graczy z systemem Linux - Blizzard banuje graczy z Wine
Gry

Diablo 3 nie dla graczy z systemem Linux - Blizzard banuje graczy z Wine

przeczytasz w 3 min.

Pan grozy nie lubi pingwinów

Długo zapowiadana gra Diablo III na dobre pochłonęła w swoich spowitych mrokiem odmętach wielu graczy, jednak nie wszystkim umożliwiono rozgrywkę. Nie chodzi tutaj tym razem o problemy z dostępnością egzemplarzy gry, lecz o graczy Linuksowych, na których system twórcy nie udostępnili wersji gry, a tych którzy radzą sobie inaczej, wykorzystując do gry Wine - Blizzard nagradza blokadą konta.

Blizzard podobnie jak inne swoje produkcje, grę Diablo III wydał w wersjach dla systemów Windows i Mac OS, omijając systemy Linux. Można by powiedzieć nihil novi - nic nowego, gdyż jest to praktyka często stosowana, tym bardziej, gdygry bez problemu działają w aplikacji Wine.

Jest ona aplikacją implementującą WinAPI, dzięki któremu w systemach Linux, BSD czy też Mac OS możliwe jest uruchamianie programów, skryptów i gier przeznaczonych dla systemów Windows. Problem jednak, że aplikacje w Wine niekiedy, działają niestabilnie, są mniej wydajne i powodują liczne problemy, a niekiedy w ogóle nie chcą się uruchomić.

diablo iii gra pudełko logo blizzard wine linux blokada

Jednak do tej pory produkcje studia Blizzard w aplikacji Wine, działały bez zarzutu i często były stawiane za przykład gier przyjaznych dla Wine. Nawet w jednym z wywiadów twórcy gry Diablo III zapytani o wersję dla Linuksa, udzielili odpowiedzi, że obserwują sytuację ale póki co ich produkcje w tym Diablo III, działają bez problemów w Wine.

Działać może i działają, jednak ostatnio Blizzard chyba sam sobie strzelił w stopę. Otóż gracze Linuksowi uruchamiający grę Diablo III za pomocą Wine, zostali potraktowani przez Blizzard jak oszuści. Sprawa jest o tyle dziwna, że serwery Battle.net uznały wielu użytkowników Wine jako korzystających z programu oszukującego grę - tzw. cheat. Tym samym wielu graczy otrzymało wiadomość o blokadzie ich konta z powodu wykrycia oszustwa.

wine gra diablo iii linux wygląd okno screen
Gra Diablo III w systemie Linux za pomocą Wine

Gracze w związku z zaistniałą sytuację wywołali prawdziwą burzę medialną, twierdząc, że Blizzard mylnie wykrył ich jako oszukujących. W dodatku wielu z nic twierdzi, że mimo podawania dowodów i składania reklamacji - dział techniczny pozostaje głuchy na ich e-maile, odmawiając wyjaśnienia sprawy oraz chociażby zwrócenia pieniędzy za nabytą legalnie grę.

wine logo diablo iii blokada gracze linux

Po pewnym czasie na forum gry, głos zabrał menadżer ds. społeczności "Bashiok", który stwierdził, że zanim ktoś otrzyma bana, twórcy dogłębnie badają całą sytuację, aby mieć pewność jego oszustwa. Wyraził pewność, że żaden uczciwy użytkownik Linuksa nie otrzymał blokady konta, a twórcy odcięli od gry jedynie nieuczciwych. Jednocześnie wspomniał, że twórcy czekają na głosy innych użytkowników Wine w tej sprawie, aby ocenić skalę problemu.

diablo iii screen wybór postaci wine linux
Diablo III w Wine

Warto przypomnieć, iż podobna sytuacja z Blizzardem w roli głównej już miała miejsce, gdzie na serwerach gry World of Warcraft zablokowano graczy z systemami Linux. Wówczas Blizzard przyznał się do błędów, cofnął bany dla graczy i wynagrodził skrzywdzone osoby.

diablo iii gra blizzard problem wine linux ban blokada

Gracze używający systemów GNU/Linux łatwego życia z nowościami gier raczej nie mają. Niewielu dużych producentów decyduje się na wydanie natywnej wersji gry działającej w tym systemie, jeśli tak się dzieje to zazwyczaj mówimy o mniejszych studiach i często produkcjach niezależnych.

Czasami różne hity są portowane na Linuksa dopiero w kilka miesięcy lub lat po jej premierze. Jednak obecnie ten niekorzystny trend zaczyna się odwracać i coraz więcej producentów zauważa Linuksa jako system przyszłościowy i warty inwestycji finansowych.

diablo iii gra rozgrywka wygląd system linux aplikacja wine
Rozgrywka w Diablo III za pomocą Wine w Linuksie

Zarówno ciągle rosnąca społeczność Linuksa coraz głośniej domaga się wersji gier dla tego systemu jak i kolejne znane produkcje powoli zmierzają na tą platformę. Sukces wydanych już na Linuksa gier powoduje, że coraz więcej wielkich graczy zaczyna rozważać tworzenie wersji swoich gier dla pingwinka, zauważają to również twórcy silników gier jak chociażby Unigine, CryEngine 3, Shiva3D, Unity3D którzy udostępnili lub właśnie pracują nad udostępnieniem ich dla Linuksa.

diablo iii logo linux pingwin gra problem ban wine blizzard

Również sukces takich akcji jak HumbleIndieBundle z ogromną sprzedażą gier czy też duża ilość pobrań płatnych produkcji z Centrum Oprogramowania Ubuntu, sukces wielu akcji na Kickstarter w których bierze udział wiele Linuksowych gier sprawiają, że Linux staje się inaczej postrzegany. Po premierze pierwszego klienta cyfrowej dystrybucji gier dla Linuksa - Desura, po możliwej opcji udostępniania wersji dla Linuksa w sklepie GoG.com, po zapowiedzi Valve o tworzeniu wersji Steam dla Linuksa i portowania silnika Source, dla Linuksiarzy mogą nadejść lepsze dni.

Tym bardziej, że sam Gabe Nevell z Valve twierdzi, że system ma ogromny potencjał i jest znacznie lepszy niż tworzony Windows 8, o którym sam nie chce nawet słyszeć. To jednak tylko wierzchołek całej góry i potrzeba dużo czasu aby odwrócić ten trend, jednak po takich akcjach jak blokowanie przez Blizzard w przypadku graczy uruchamiających Diablo III za pomocą Wine w Linuksie nie napawa optymizmem.

Jak zakończy się sprawa? Przekonamy się niebawem.
 

Więcej o grze Diablo III:

Źródło: us.battle.net.d3.forum, WINEHQ, softpedia, ubuntuvibes

Komentarze

94
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  c0lin.
  18
  No to tym razem pojechali...
  • avatar
   Lightning
   6
   Mam proste pytanie - czy ja nie mogę sie nazywać graczem, bo nie grałem (i nie zamierzam) grać w Diablo 3?

   Zresztą - jak Blizzard straci klientów to może otworzą im sie oczy. Sami sobie strzelili w stopę.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Diablo albo Linux ... wybieram Linux ... wogole niech sie *&$&*^$&*$ z tym windowsem ,od tego &*^$*&% ktos mi sie kiedys na poczte wlamal ... zawsze z konta bankowego korzystam pod kontrola Linux i po vpn .... i wybieram Linuxa jakbym mial do konca zycia korzystac z jednego systemu to bym wybral Linuxa albo Unixa (BSD)... a DIABLO III to tylko gra i wali mnie to co robi ten idiotyczny blicard
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Paranoja kupić grę za 200 zeta, korzystać z Linuksa ( bo powiedzmy komuś tak pasuje ) i dostać bana za korzystanie programu modujacego windowsa
     • avatar
      LandStalker1
      2
      coś czuje że windows traci świetność i za pare lat wszyscy będą cisneli na darmowym linuksie i grali w kolejne calle na tym samym silniku :)
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Bardzo proszę by BM nie bawił się w GAZETY BRUKOWE i wstawiał mylące tytuły do swoich artykułów. Bo nacechowany emocjonalnie portal TECHNICZNY to zwyczajne gó..o, do którego nigdy nie warto wracać.
       • avatar
        mgkiler
        2
        Wypowiedz jedno z uzytkownikow Linuxa:

        "
        wow
        starcraft
        WC3
        Diablo 1 ,2 & 3

        Minecraft

        Guild wars
        Torchlight

        NEver once a single issue or ban

        Do not cheat and you will be fine
        "
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Czyli jeśli dobrze wyczytałem, to wszyscy gracze używający Linuksa i grający w Diablo 3 to cheaterzy? Paranoja....
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Zacznę od tego, że gram w D3. Polityka Bliza jest dla mnie osobiście świadectwem tego, jak już wielu z Was nadmieniało, że gracze nie są tak istotni jak $. Tylko o to walka. Fokus na $$. Gracze to masa, zapewniająca odpowiedni przychód $. O gracza dba się na tyle by przepływ mamony był nieprzerwany. AH dostarczać będzie pewnie znaczące ilości $ przypuszczam o wiele większe niż sama sprzedaż D3.
          Dlaczego jednak pingwinowcom odmawia się prawa do gry? To dla mnie jakieś kuriozum i chimeryczne zachowanie Blizza. Najwyraźniej tak jak nVidi, również Blizzowi całkowicie odwaliła już palma.
          Korporacje, korporacje, nic tylko szmal zadufanych w sobie bobków i prawa praktycznie tylko wydawcy, a usera obowiązki i brak praw.
          Generalnie pycha zawsze poprzedza upadek...
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           Bez sensu.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            no dobrze niech sobie banują... może jeszcze niech dookreślą jakiego koloru skóre powinien mieć użytkownik tej gry i w jakim języku powinien mówić , do tego ile powinien czasu spędzać przy grze dziennie , i kiedy zrobić sobie przerwe na toalete ... mi to w sumie nie przeszkadza poza tym że czuje sie oszukany kupując te całe diablo 3.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Gdyby Linux'a wspierali jak Window$a to bym już siedział na nim od kilkunastu lat. Blizz chyba dostał w łapę od M$, żeby banował Linuxowych graczy ze znajomych przyczyn: Zainstalujcie W$ to będziecie mogli grać. (to tylko taka moja teoria spiskowa)

             Linux to wyśmienity system. Nie wymaga kosmicznego sprzętu. Pamiętam, jak na Sempron 2600+ + GF6100 (integra) Linux działał bez zająknięcia, a Windows krzyczał, że ma za mało RAM'u (wtedy miałem bodajże 192MB RAM)
             • avatar
              Yason
              0
              Zanim zaczniecie wylewać kolejne wiadro pomyj na Blizza polecam zapoznać się ( również autorowi arta ) z tym postem http://us.battle.net/d3/en/forum/topic/5978861022?page=21#402

              Co więcej, nawet wspomniano o wypowiedzi Bashioka w artykule, a mimo to temat dalej wyraźnie wskazuje, że to właśnie wine było powodem bana - paranoja.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Środkowy palec to było zagranie medialne. Coś co gwiazdy szoł biznesu robią na codzień.

               Co do Twojej rady 'kup sobie windowsa' to Ci odpowiem, że masz bardzo płytki pogląd na całą sprawę. A jest ona dużo dużo szersza niż kup i graj.

               Windows to niewolnictwo. Produkty microsoftu robione są tak, aby nie współpracowały z innymi systemami. Chciałbyś stworzyć swój własny system i jesteś tak jakby "banowany". Ani specyfikacji protokołu, ani współpracy nic. Nie zaistniejesz choćbyś produkt miał lepszy szybszy i tańszy.

               Niektórych to nie obchodzi, bo mówią, że mają pieniądze i zabulenie za licencje ich nie przeraża. Tylko, że licencje to nie jest jedyne nieszczęście.
               Brak kompatybilności zabija innowacyjność. Gdyby linuks nie był hamowany przez monopolistów to jestem 100% przekonany, że bylibyśmy do przodu z rozwojem internetu i technologii internetowych.

               Tych co tego nie rozumieją proszę, żeby przyjrzeli się chociażby rozwojowi przeglądarek internetowych. Wraz z Windows XP na siłę każdemu wciśnięto IExplorer. Nie obsługiwał on standardów webowych i wszystko wyświetlał po swojemu, zmuszając wszystkich do jego używania. Dzięki pojawieniu się tabletów i smartfonów rynek przeglądarek został uwolniony od monopolu i nagle okazało się, że to właśnie Explorer jest do niczego. Pojawiły się jakieś tryby zgodności w których IE działa "po staremu" lub "według norm".

               Ta sama historia dotyczy directX, pakietu office i innych produktów. Kupowanie ich to zgoda na niewolnictwo.
               • avatar
                Varso
                -1
                Nie od dziś wiadomo że przez Wine najlepiej się cheatuje z ringu zerowego ;)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -1
                 Wogóle Blizzard sie przyznal do kradzieży danych tym banowaniem ... bo tak ... skąd Blizzard wie z jakiego systemu kto sie łaczy ??

                 a może ta gra jest złodziejem danych ... czyli np. dizała sobie w tle jakiś program ktory analizuje co jest na dyskach i przesyła informacje do blizzarda ... no a w linux partycje są inaczej rozłożone i taki program ktory zbiera dane z partycji Windows C:\ D:\ E:\ w Linux po prostu głupieje ... i może Blizzard nie zgadza sie aby grał w ich gre ktoś o kim nic nie wiedzą .
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -2
                  Wszyscy tak robia a MS szczegolnie ...
                  (..)
                  a gdzie tu prywatność ? może ja nieche żeby jak nagram sobie filmik porno z moja laską przez kamerke na komputerze ... i jak robi mi dobrze a potem ja jej ... i potem znowu ona mi i ja jej ... no i żeby to sie znalazło na kompie i ktos sobie takie plik vid wysyła bez wiedzy autora ( potencjalnie mnie i mojej laski ) ,czy to jest ok ? ja uważam że to jest bardzo żle ... a nawet tragicznie
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   -2
                   podsumować to można w taki sposób ze korzystac z MS to gorzej chodzić codziennie do spowiedzi ,taka codzienna lewatywa a Blicard chce do tego zmusić mimo oplacenia ceny ich produktu ... hahahah ... baranów to niech szukają ale gdzie indziej.FY
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -2
                    Czyli u Blizzarda po staremu..
                    Kolejny dowód na to że nie warto kupować ich gier (only ściąganie).
                    • avatar
                     welll1
                     -2
                     Normalka. 98% bot sklepów działa na Pingwinach więc niech ich banują bo psuje to grę wszystkim.
                     Narzekacie na D3 jakby D2 zaraz po premierze było idealne. Zanim Diablo 2 + LOD osiągnęło poziom rozgrywki jaki każdy oczekiwał nie minęły dni, tygodnie, a lata i masa poprawek. Blizzard jako jedni z nielicznych słuchają swoich graczy i tworzą grę głównie pod nich.
                     W przeciwieństwie do EA nie zamykają serwerów po 2-3 latach od premiery gry bo wyszedł nowy gniot i trzeba go opchnąć.
                     Kupiłem Diablo 3 i nie żałuję. Ba nawet mi się zwróciło dzięki Domowi Aukcyjnemu. Mając produkt Blizza czuje się jakość która cały czas wzrasta bo gra będzie w dalszym ciągu rozwijana.

                     Trzeba przyznać, że teraz twórcy gry bardziej skupili się na eliminację firm trzecich (sklepy, fora, aukcje), a i tak gra się miodnie.
                     Co dopiero będzie jak wejdzie PVP, runy, 99 lvl i kolejne dodatki (fakt płatne ale nie ma nic za darmo).

                     Fanatycy Linuksa mogą płakać ale to nie jest platforma do gier i każdy o tym wie. Fragmentacja jest za duża, aby developerom opłacało się pisać pod niego i jeszcze to testować o zgrozo.


                     • avatar
                      Konto usunięte
                      -4
                      A może NV w tym maczała palce ? W końcu po ostatnim newsie dotyczącym stracenia zamówienia na 10 mln GPU poprzez brak sterów dla linuksa to możliwe.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       -12
                       skad taka niska ocena mojego poprzedniego posta ? twierdzicie ze używanie windows nie jest przejawem lenistwa i analfabetyzmu?

                       ja uważam że to troche tak jak w krajach 3 świata ... co nowe to dobre ... a w tych krajach i tak klepią biede no ale piją coca cole i noszą koszulki z marką adidasa czy nike czy może nawet spodnie levis ktorych i tak nie używają do zbierania bawełny z którego mają marne grosze... to jest dokładnie to samo co używanie windowsa.Pokazane jako nowe nieznane dobre należy używać - socjotechnika i reklama i gdyby nie siódemka która jest dość dobra to wogóle porzuciłbym te *&%*#
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -18
                        Windows jest dla komputerowych analfabetów którzy nie potrafia sobie z nim poradzić chociarz to jest teraz tak proste ... kiedyś z 12 lat temu jak sie urzywało Red Hat to było coś a teraz to ten Linux nawet dziecko zrozumie... ale i tak windows rzondzi ... bo nalfabety rzondzom
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         -18
                         Chwale blizz profesjonalne posuniecie wywalic dyletantow i miernoty, tak trzeba robic, zeby miec zyski i marke.
                         • avatar
                          Faflucy
                          -22
                          Linux taki cacy a żeby, co kol wiek na nim odpalić trzeba odpalić wine, który udaje środowisko windows.
                          • avatar
                           zielarz
                           -34
                           Zapewne użytkownicy linuksa pokaża Blizzardowi środkowy palec... tylko na tyle was stać? Kupcie normalny system jak windows czy mac os to pogracie.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            kolbik:

                            Origin tak robi, że sprawdza co mamy na dysku niby w celach reklamowych i ankietowych.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Jest już poprawka zobaczcie ostatni changelog - chyba że to na maca było nie pamiętam,,,,,
                             • avatar
                              mgkiler
                              0
                              Czyjas wypowiedz:

                              I don't see why 90% of the comments in the Wine's website community would lie about their banning?

                              To include the original cited source:


                              Odpowiedz Bashioka:

                              Maybe I'm missing a larger thread, but I only see 3 people posting in the "Banned?" thread saying they were banned. Or is that accurately 90%?                              Czyli wyglada na to ze 3 osoby dostaly Bana i wielka burza sie rozpetala.
                              • avatar
                               NomadDemon
                               0
                               tyle ze bana dostalo 10 tysiecy ludzi z linuxem, reszta po prostu olala sprawe
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Ja zakładam że to pomyłka. Sam gram w Starcrafta 2 i pamiętam jak kiedyś były problemy z banami za GG i Skype-a chodzącego w tle. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy, bo sam chętnie bym się przesiadł na Linuxa.
                                • avatar
                                 marekkotek
                                 0
                                 "W dodatku wielu z nic twierdzi, że mimo podawania dowodów i składania reklamacji" czy tam nie powinno być "W dodatku wielu z nich...
                                 • avatar
                                  Robsonik
                                  0
                                  Mi grało się dość fajnie w D3 pomijam początkowe problemy z serwerami... raz nawet obrabowali mi konto :) szczęście że tylko z pieniędzy... ale grało mi się fajnie do momentu wprowadzenia sklepu na euro i patcha 1.0.3 który to wykastrował mojego Barbarzyńcę z szybkości ataku... Ciśnienie ze mnie zeszło oraz zapał i przestałem grać... teraz z chęcią bym sprzedał to gówno ale gre mam podpięta do konta na którym mam SCII. Tak więc powróciłem do SCII tam przynajmniej nikt mnie nie doi na kase :)
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   0
                                   Ciekawe ile Bill Gates dał w łapę Blizzardowi za ten chamski numer...
                                   Byle by kupić winde... Pff ten system sie robi przereklamowany odkąd zaczęła wychodzić Vista, 7, i teraz jeszcze 8
                                   • avatar
                                    Eklerek
                                    0
                                    Szkoda słów.
                                    • avatar
                                     Dudzio993
                                     0
                                     Szkoda graczy, zapłacili w sumie za bana -.-