Oprogramowanie

DirectCompute w Windows 7 - pełna moc NVIDIA dla każdego

Andrzej Michalski | Redaktor serwisu benchmark.pl
29 komentarzy Dyskutuj z nami

DirectCompute pozwala na tworzenie potężnych aplikacji multimedialnych dzięki wykorzystaniu mocy przetwarzania równoległego procesorów graficznych NVIDIA

Wśród najważniejszych i najbardziej ekscytujących funkcji nowego systemu operacyjnego Windows 7 firmy Microsoft jest możliwość opracowywania przez twórców oprogramowania nowych, potężnych aplikacji wykorzystujących moc przetwarzania równoległego procesorów graficznych NVIDIA GeForce. Windows 7 daje twórcom taką wolność oferując nowy interfejs programowania DirectCompute, wprowadzany jako część składowa Microsoft DirectX11 API. 

DirectCompute zmienia obliczenia na GPU z rozwiązania niszowego na rozwiązanie dostępne dla masowego odbiorcy oraz technologię potencjalnie zmieniającą sposób życia milionów użytkowników sytemu Windows 7,” powiedział Rob Enderle, naczelny analityk Enderle Group.  “Wykorzystanie GPU oraz CPU jako procesorów współdzielących obliczenia przynosiło do tej pory  niesamowite rezultaty w takich dziedzinach jak medycyna, badania geologiczne czy sejsmologiczne i z pewnością przyniesie znaczące zmiany w aplikacjach konsumenckich."

Dowodem na zaangażowanie firmy NVIDIA w rozwój dziedziny obliczeń na GPU była prezentacja nowej architektury Fermi,” powiedział Mike Ybarra, dyrektor generalny Windows Product Management w firmie Microsoft. “Windows 7 wraz z DirectCompute sprawi, iż tworzenie przez developerów innowacyjnych aplikacji wykorzystujących moc przetwarzania równoległego GPU będzie jeszcze łatwiejsze niż dotychczas.”

NVIDIA współpracowała ściśle z firmą Microsoft nad rozwojem, testami i poprawnością  działania Microsoft DirectCompute. DirectCompute dostępny będzie jako część DirectX 11 API, a procesory graficzne zgodne z tym standardem to linia obecnych procesorów NVIDIA DirectX 10 oraz nadchodząca linia procesorów zgodnych z DirectX 11 , opartych o przedstawioną architekturę NVIDIA Fermi. 

źródło: informacja prasowa

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Qjanusz
  Jasne... A Jenhsun Huang siedzi i zawija te swoje atrapy w sreberka...
 • avatar
  Konuz
  Ale oni są dziwni...zachwalają swoje karty i ich wydajność we wszystkim co się da, jakby co najmniej od roku już mieli te swoje Fermi w sprzedaży.
 • avatar
  Konto usunięte
  by ktoś dopisał do tej reklamy nvidi ze wszystkie karty D11 każdego producenta będą obsługiwać DirectCompute
 • avatar
  Huntcold99
  zieloni będą chcieli iść do przodu i może od razu zrobią karty pod DX13 :P
 • avatar
  Konto usunięte
  wątpie by był DX14 czy nawet 13 zastąpi go raytracing który daje znacznie lepsze efekty graficzne ale wymaga wielkiej mocy. A fermi działał więc nie wiem czemu piszecie o atrapie (to co ludzią pokazywali sie nie liczy:P ważne ze w kompie siedziało sprawne urządzenie nawet jeśli miało 5 slotowe chłodzenie)
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Albo zmienia nazwe DirectX-owi i tyle. Zamiast DX13 wyjdzie... DirectCompute2 ;-)
 • avatar
  Konto usunięte
  Panie Andrzeju czy Pan pracuje dla firmy nV?
  Teksty które Pan wkleja to zwyczajne reklamy, które mogą wprowadzać w błąd niezorientowanych użytkowników

  Wstęp newsa może sugerować że jest to rozwiązanie niedostępne u konkurencji co prawdą nie jest.

  Jeżeli źródłem jest jakaś informacja prasowa, to ja proponuję newsa rozpocząć od:
  "na łamach blablabla ukazał się artykuł/reklama/news/recenzja dotycząca produktów firmy nV traktująca o...... A oto pełna treść: (...)"

  Stawiam '1' bo mój młodszy brat przyszedł się mnie spytac czmu kupilem 5870 skoro nie obsluguje tych wszystkich cudow z dx11, a to generalnie nie pierwszy Pana news przedstawiony w niebywale czysto marketingowej formie stosowanej przez nV.

  Pozdrawiam
 • avatar
  Konto usunięte
  Lol wydawało mi się że już pisałem komentarz dzisiaj pod takim bzdetnym newsie o NV...
 • avatar
  Konto usunięte
  Co to wogóle ma być? News? Jak można dopuścić żeby ktoś częstował ludzi takim bełkotem? Jest tam jakiś admin czy moderator? Tragedia!
 • avatar
  Janke5
  to ja już wolę łykać newsy z Pudelka :D
  a potem się człowiek dziwi, że dzieciaki się ślinią na widok zielonego loga nv, bo przecież ATI nie ma DX11 ani nie obsługuje DC, gry na tych kartach nie działają i wiele innych bzdetów o_0
 • avatar
  Qjanusz
  W zasadzie jak ktoś jest fanem konkretnej firmy i ma klapki na oczach, to wszyscy mu współczują, ale ma do tego prawo - jego PRYWATNE zdanie.

  Ale... jeżeli jakiś portal w newsach podaje ewidentnie naciąganą, wprowadzającą w błąd informację, no to już jest lekkie przegięcie i pomylenie działu newsów z bannerami reklamowymi. Co redakcja otrzymała w zamiam... kasę? Obietnicę że jak już wyjdzie Fermi (wziąwszy pod uwagę pierdy z tego "newsa", domyślam się że nie prędko) to dostaniecie ją do testów? Inne gratyfikacje?

  Jak firma może zachwalać "swoje" rozwiązania, które obsługuje tylko konkurencja, samemu oferując tylkoto co się potrafi - czyli kolejną porcję kotletów (275 i 250 na jednym talerzu). I proszę nie pisać tu o DC10, bo w newsie jest tylko mowa o DC11, DX11 i Win7. DC10 jest i był namiastką technologii, która implementacji się nie doczeka.

 • avatar
  robgrab
  Takie news to na stronie nvidia.com powinny byc a nie tu
 • avatar
  pomidor
  Uważam że cała idea używania GPU do zadań niegraficznych, niedługo się posypie. A to za sprawą Intela, który bardzo się stara aby na jego terytorium, nie dostał się jakiś tani zintegrowany GPU od NVIDIA, który zdegraduje CPU. Jednocześnie Intel postara się, aby sterowniki do DX11 dla tego GPU, nie były zbyt szybkie w DirectCompute oraz OpenCL. Kto wówczas kupi oddzielną kartę AMD lub NV, tylko po to aby przyśpieszyć pracę paru aplikacji ?. Nikt. Tylko gracze będą kupować karty graficzne, bynajmniej nie po to aby przyśpieszyć skanowanie antywirusa. W gruncie rzeczy, cała idea jest sensowna tylko dla NVIDIA. Dla Intel i AMD, oznacza odpływ kasy. Nie przypadkiem AMD jest tak daleko w tyle za NVIDA w tych sprawach.
 • avatar
  erte0
  Co oni się produkują na temat DX11, skoro nie mają jeszcze czipa, który je obsługuje. Znaleźli element API DX11 obsługiwany przez ich obecne procesory graficzne. Hurra. Przesłanie jest takie "nie czekajcie na układ Fermi, kupujcie serię 2xx". Chyba kończą im się pomysły na walkę z nowymi radkami. Proponuję by obniżyli ceny, tak o 30%, wtedy znowu będą konkurencyjni.
 • avatar
  tom_1984
  Może w końcu pojawi się jakiś freeware'owy program wykorzystujący CUDA. Bo do tej pory to mimo peanów NVidii na ten temat nie mogę tego czegoś zobaczyć w praktyce.
 • avatar
  Konto usunięte
  Witam!

  Chciałbym dowiedzieć się czy istnieje możliwość wyłączenia (usunięcia) DirectCompute z bibliotek DirectX. Nie chcę usunąć DirectX-a lecz wyłączyć tą konkretną rzecz jeśli istnieje taka możliwość to z góry bardzo dziękuję za informację jak to zrobić bo nie mogę sobie z tym poradzić.