HDD

Jak sprawnie zniszczyć dysk twardy? Ta maszyna zrobi to szybciej niż myślisz

przeczytasz w 1 min.

Niszczenie dysków twardych z komputera to poważny problem. Firma Gartner znalazła na to rozwiązanie - wystarczy użyć maszyny DiskMantler, która rozłoży dysk na części zaledwie w 8 sekund.

Dyski twarde nadal są powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Po wymianie sprzęt nie może być tak po prostu wyrzucony do śmieci, bo bardzo często znajdują się na nim poufne dane, które mogą wpaść w niepowołane ręce. Dysk trzeba odpowiednio zniszczyć.

Jak zniszczyć dysk twardy? 

Sposobów jest bardzo dużo. Dysk można stopić lub zmielić na kawałki, ale takie sposoby generują zanieczyszczenia. Swoją drogą, znane są nawet przypadki, gdy dysk mogła uszkodzić piosenka o odpowiedniej częstotliwości rezonansowej.

Firma Gartner opracowała ciekawsze rozwiązanie. Najpierw należy użyć narzędzia DeMag do rozmagnesowania talerzy magnetycznych (sprzęt niebawem ma trafić na rynek), a następnie narządzenia DiskMantler do rozkładania dysku na części.

DiskMantler to specjalne urządzenie, które pozwala rozłożyć dysk na części, po prostu nim potrząsając… ale odpowiednio mocno. Konstruktorzy wykorzystali harmoniczne wibracje, które pozwalają zniszczyć urządzenie, a przy okazji oddzielić cenne materiały nadające się do ponownego przetworzenia. Koniecznie musicie zobaczyć filmik poniżej:

Czas demontażu można regulować pokrętłem w zakresie od 8 sekund do 120 sekund, w zależności od pożądanego poziomu separacji komponentów. Według Garnera, oddzielenie płytki drukowanej od zespołu dysku twardego zajmuje zaledwie osiem sekund. Skuteczne oddzielenie pozostałych elementów będzie wymagać więcej czasu.

Urządzenie spełnia najbardziej rygorystyczne standardy bezpieczeństwa: DoD, CCPA, RODO, GLBA, HIPAA, IRS 1075, NIST SP 800-88r1, PCI DSS 3.2 i PIPEDA.

DiskMantler
Urządzenie pozwala oddzielić poszczególne elementy dysku twardego

DiskMantler ma na celu usprawnienie niszczenia i recyklingu dysków twardych w przedsiębiorstwach. Po zakończeniu całego procesu, komponenty nadające się do ponownego przetworzenia wylatują przez szczelinę wylotową.

PS. Znacie jakieś szybsze sposoby na zniszczenie dysku twardego? Sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji.

Źródło: TechSpot, Gartner

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  1
  Ciekawe, bo urządzenie do demagnesowania dysków jest w użyciu od dawna - wystarczy elektromagnes o dużej powierzchni, np. taki jaki jest wykorzystywany na złomowiskach. I wcale nie musi mieć dużej mocy, wystarcza jego powierzchnia.
  • avatar
   robertmo
   1
   druga metoda też w użyciu od dawna (muzyka, remonty, przejeżdżające samochody)
   jak jeszcze nie było dysków działało na glazurę i terakotę
   • avatar
    GejzerJara
    0
    wystarczy zasilacz modularny pewnej firmy, gdzie zapomnieli że zostawili stare wtyki, a zmienili kolejność kabli. wystarczy jedno PSTRYK i masa dysków poniszczona :)