Internet

Domena .org ma nowego właściciela - co to oznacza?

przeczytasz w 1 min.

Przeszło miliard dolarów zapłacił fundusz inwestycyjny Ethos Capital, aby stać się właścicielem rejestru domen .org. Jakie ma w związku z tym plany i co to oznacza dla obecnych i przyszłych użytkowników?

Z wynikiem ponad 10 milionów zarejestrowanych domen, rejestr .org zajmuje siódme miejsce w internetowym rankingu popularności, przegrywając jedynie z .com, .tk, .cn, .de, .net i .uk. To łakomy kąsek, na który pokusił się fundusz inwestycyjny Ethos Capital. Zapłacił 1,135 miliarda dolarów organizacji Internet Society, aby stać się jego nowym właścicielem.

Domena .org w komercyjnych rękach. Co się zmieni?

Domena .org powstała z myślą o organizacjach non-profit. Nie dziwią więc głosy oburzenia, jakie słychać po tym, jak rejestr przeszedł w ręce komercyjnego podmiotu. Ale samo oddalenie się od idei to tylko jeden z problemów. Krytycy tej decyzji obawiają się również, że niektórym zostanie odebrano prawo do użytkowania tej domeny, a reszta będzie musiała być gotowa na podwyżki. Jak będzie w rzeczywistości?

Cóż, faktycznie może być tak, że niektórzy obecni użytkownicy usłyszą „dziękujemy”. Chodzi przede wszystkim o właścicieli serwisów z nielegalnymi treściami, na czele z The Pirate Bay. Użytkownicy działający zgodnie z prawem nie mają się raczej o co obawiać, ale… 

Użytkujesz domeny .org? Przygotuj się na podwyżki

Fundusz Ethos Capital wydał na rejestr ponad miliard dolarów – trudno więc oczekiwać, że obejdzie się bez podwyżek opłat za użytkowanie domen .org. Pozostaje jedynie pytanie o to, jak wysokie one będą. Eksperci uspokajają jednak, że najprawdopodobniej nie będą one drastyczne, więc pozostaje wierzyć w to, że rzeczywiście tak będzie. A co na to sam „szczęśliwy nabywca”? Zapowiada, że utrzymanie domeny będzie teraz kosztowało o około 10 proc. więcej.

Znaczący wzrost kosztów mógłby zakończyć się olbrzymią porażką. Z biznesowego punktu widzenia byłby to po prostu nieopłacalny ruch dla Ethos Capital. Szczególnie teraz, gdy popularność zyskują nietypowe rozszerzenia – często nawet bardziej atrakcyjne niż .org.

Źródło: PR Solutions, Domeny.pl, informacja własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Prywatyzacja .org to podobne świństwo jak butelkowanie wody.
  • avatar
   Kenjiro
   7
   To jest farsa. Zarządzanie domenami najwyższego rzędu powinno być w gestii instytucji publicznych pod kontrolą np. ONZ, a nie prywatnych podmiotów, których celem jest zysk. Dojdzie do tego, że w różnych częściach świata będą różne firmy świadczące te same domeny, bo komuś bogatemu inny bogacz naciśnie na odcisk.
   • avatar
    Damian Szymański
    4
    Oj oby się nie przeliczyli. Z domen org często korzystają organizacje, mnóstwo projektów open source itp. a te już zapowiadają odejście od tego komercyjnego właściciela.