Ciekawostki

Domorosły łowca luk znów „ratuje” Google

przeczytasz w 1 min.

Osiemnastolatek z Urugwaju wykrył w oprogramowaniu Google błąd, który mógł kosztować firmę naprawdę wiele. Otrzymał za swoje znalezisko przeszło 36 tysięcy dolarów.

Jako szesnastolatek Ezequiel Pereira wygrał konkurs dla programistów organizowany przez firmę Google. Rok później odkrył w jej oprogramowaniu całkiem istotny błąd, za co otrzymał nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów. Teraz, już pełnoletni Urugwajczyk kontynuuje passę.

Pereira w lutym bieżącego roku wykrył poważną lukę u Google’a. Poważną do tego stopnia, że umożliwiała ona nawet dokonywanie zmian w systemach wewnętrznych giganta z Mountain View. Według ekspertów w najczarniejszym scenariuszu mogło się to skończyć milionowymi stratami. Aż tyle za to nie dostał, ale na pewno ucieszył się na wieść o nagrodzie wynoszącej ponad 36 tysięcy dolarów.

Sam zresztą tego nie ukrywa. W rozmowie z CNBC powiedział, że „to naprawdę fajne uczucie, gdy znajduje się coś tak ważnego”. Można się też domyślać, że nagrody to jedno, ale chłopak, który znalazł już łącznie 5 luk w oprogramowaniu Google raczej nie będzie miał problemu z pracą, więc stratny na tym wszystkim zapewne nie będzie.

Młody talent przyznał, że pierwszy komputer miał w wieku 10 lat, a kodem zaczął się interesować rok później. Samodzielnie nauczył się kilku języków programowania, a odnajdowanie błędów to jego pasja. W przyszłości chce zdobyć tytuł magistra z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. A co zrobi z pieniędzmi, które otrzymał? Mówi, że na razie nie ma konkretnych planów, ale na pewno zainwestuje w edukację i pomoże matce z rachunkami.

Sukces osiemnastolatka wynikający przede wszystkim z pasji i determinacji to miła wiadomość, ale sprawa ta raz jeszcze pokazuje też, że programy bug bounty naprawdę mają sens. Gdyby producenci oprogramowania nie nagradzali za odnajdywanie luk, mogliby je znaleźć ci źli „specjaliści” i wykorzystać je wyłącznie dla własnego zysku, co kosztowałoby firmy pewnie zdecydowanie więcej.

Źródło: Digital Trends, Business Insider, CNBC. Foto: fancycrave1/Pixabay (CC0)

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    xfire25
    2
    Google powinno dać informacje, że miliony luk w ich systemach czekają by odkryć ukryte talenty programistyczne.