Smartfony

Donald Trump uderza w Apple - chce by organy ścigania miały dostęp do iPhone'ów

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Prywatność użytkowników smartfonów to temat, który pojawia się bardzo często. Czy zasługują na nią także przestępcy? Rodzi się kolejna odsłona sporu na linii amerykańskie władze - Apple.

Donald Trump uderza w Apple

Prezydent Stanów Zjednoczonych to aktywny użytkownik serwisu Twitter. Zamieszcza wiele wpisów, które później odbijają się szerokim echem na całym świecie. Jeden z nich zainteresował również nas, ponieważ na cenzurowanym znalazł się Apple.

Donald Trump wyraził niezadowolenie z tego, w jaki sposób Apple współpracuje z amerykańskimi organami ścigania. Chodzi przede wszystkim o fakt, iż producent odmawia odblokowywania tych iPhone'ów, które używane są przez osoby popełniające najcięższe przestępstwa. A powinien robić to z troski o kraj, ale również z racji pomocy, jakiej amerykański rząd udziela mu w wielu kwestiach, chociażby handlowych.

Dla Apple najważniejsza jest prywatność użytkowników

Powyższy wpis pojawił się na krótko po tym, jak Apple odrzuciło prośby prokuratora generalnego USA Williama Barra i FBI dotyczące odblokowania dwóch iPhone'ów, z których najprawdopodobniej korzystał sprawca zamachów w bazie wojskowej na Florydzie (w grudniu zeszłego roku).

William Barr stwierdził, iż Apple nie zaoferowało „żadnej merytorycznej pomocy” w tej sprawie. Z obozu producenta płyną natomiast głosy mówiące o pełnej możliwej współpracy i udostępnieniu wszystkich danych, które mogły zostać udostępnione. O odblokowaniu dostępu do smartfonów nie może być jednak mowy. W grę wchodziłby bowiem backdoor, który byłby ogólny, a nie dedykowany jednemu, konkretnemu urządzeniu. Tu zdaniem Apple temat się kończy, ponieważ godziłoby to w prywatność użytkowników i ich poczucie bezpieczeństwa.

Do której strony sporu jest Wam bliżej? Czyje racje bardziej do Was trafiają?

Źródło: @realDonaldTrump, businessinsider

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Przecież Apple od dawna siedzi na dywaniku NSA. To co robi Trump wydaje się (wreszcie) jawnym podejściem do sprawy.
  Z danych jakie podaje "Q" (źródło powiązane z administracją Trumpa i amerykańkim wywiadem), wielu polityków i biznesmen-ów powiązanych z mafią (...) na których Biały Dom kręci bata od dłuższego czasu i ma już sporo materiału dowodowego - beztrosko korzysta z smartfonów nawet nie zawracając sobie głowy jakimś TOR-em czy innymi sposobami.
  "Q" zapowiada sporo rozpraw sądowych w USA rozpatrywanych w trybie przyspieszonym przez Sądy Wojskowe, mam dziwne przeczucie że oficjalny dostęp do ich narodowych smartfonów będzie tego preludium.
 • avatar
  Sauvage
  4
  niema to jak dobra reklama - nawet prezydent się w nią zaangażował. Teraz sprzedaż wzrośnie bo Ci wielce przekonani do obrony prywatności uwierzą że na ogryzkach są bezkarni :-) hahaha
  Jeśli rolnik z Cupertino chce mieć dobre dochody to w bardzo prosty sposób dogaduje się z rządem. Jeśli by stanął okoniem, to rząd robiąc parę notatek prasowych typu "W CIA udało się znaleźć sposób na rozkodowanie japka, i potem następna że w NSA i FBI również udało się znaleźć sposób na zdekodowanie jabłek i cała firma leży. Prosta zależność . Bo nie wyobrażam sobie że jakakolwiek firma podłoży się w dobie walki z terroryzm i ajsis.
 • avatar
  mesjan
  4
  Kiedyś był artykuł że Obama mieć jabłka nie może bo szpiegowane, a teraz że niby chcą szpiegować. Zaiste prawda.
 • avatar
  Mavis
  1
  Smutne jest to że część ludzi w ten bełkot uwierzy, choć sam korzystam z iphona, nie łudzę się nawet, że moja prywatność nie jest naruszana, ale chyba zaczynamy się do tego przyzwyczajać.
 • avatar
  develoop
  1
  hahaha ale ściema, że niby NSA niema dostępu...
 • avatar
  pawluto
  1
  Ale ściema - Ktoś uwierzy że oni nie mają dostępu do apple ???
 • avatar
  cyberant
  -1
  Moralność USA. Inwigiluj użytkowników Apple w ramach "bezpieczeństwa narodowego USA". Blokuj Huawei za domniemaną i nieudowodnioną współpracą z Chińskim rządem... Jak ja USA nienawidzę...
 • avatar
  kalkulatorek
  -4
  Dziwne, a ptaszki śpiewają że jabłuszko jest naprawdę zgniłe i NSA ma wszystko co tylko chce. A ta gadka trampka to na mile morską śmierdzi reklamą z farmy trolli....
 • avatar
  Qazzy
  -4
  "miały odstęp do iPhone'ów"
  A jak duży ten odstęp ma być?
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  w sumie to jeden karabin. jak uwalą apple jakąś ustawą która będzie zgodna z konstytucją, to spora część użytkowników apple przesiądzie się na coś innego. rozwiązania siłowe się nie sprawdzają na dłuższą metę. przekonała się o tym komunikstyczna rosja, ale też feudalistyczne usa dostało nie raz za to po łbie.