Gry

Doom wreszcie dla wszystkich Niemców

z dnia
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
29 komentarzy Dyskutuj z nami

Spokojnie, niczego nie przegapiliście. Nie chodzi o żadną nową grę id Software, tylko o Dooma. Tak, tego Dooma - z 1994 roku. Gra po 17 latach banicji znów dostępna jest u naszych zachodnich sąsiadów.

Do Niemiec Doom trafił na krótko zaraz po swojej światowej premierze. Szybko jednak zarówno pierwsza, jak i druga część gry doczekały się całej fali bardzo surowych zakazów, a gry można było kupić (razem z pornografią) tylko w sklepach dla "dorosłych".
 

Doom

Dozwolone od szeeeesnastu laaat!
 

To się jednak zmieniło - jak donosi BBC od wczoraj nie obowiązują już restrykcje nałożone czasowo przez niemieckie władze, a Doom stał się niemal ogólnodostępny, m.in. ze względu na swój wymiar artystyczny i historyczny, co może przydać się do... pisania prac naukowych.

Jeśli w jakimkolwiek ze sklepów na terenie Niemiec natrafimy na grę Doom - dziś bez problemu powinna zostać ona wydana już szesnastolatkowi.

 Targi GamesCom:

Źródło: BBC

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale są na czasie. Można u nich takie nowe gry zakupić. :D
 • avatar
  Adixo
  Już widzę te kolejki przed sklepami :)
 • avatar
  Konto usunięte
  ciekawe kto obecnie to kupi, jeżeli już to chyba tylko z sentymentu...;P
 • avatar
  Konto usunięte
  Napewno sa tacy co siegna po ten tytuł ;) przeciez to LEGENDA sam bym zagrał ale mi nie pojdzie pewnie hehe ;p
 • avatar
  suntzu
  Co za hipokryzja... Te same argumenty, które kiedyś decydowały o brutalności przemocy, seksie dziś nie mają kompletnego znaczenia...

  Film dozwolony od 12-15lat ma więcej przemocy i seksu niż film puszczany dorosły w USA w czasach początku kinematografii...

  Doom1 dozwolony, ale Doom3 już nie... Doom3 zabroniony bo brutalny, a teksańska masakra miłą mechaniczną tak, bo to film.
 • avatar
  Fourth Illusion
  niemcy ogolnie maja posrane, nie tylko z zakazami ale z ich smiesznym dubingiem wszystkiego...
 • avatar
  hex3n
  Szwabków bolało to, że w grze będą mordować "swoich ziomków" ;) Przypominała mi się całą ta afera i oburzenie Niemców. Bardzo ich stresowała gra Doom. Grozili że zarówno seria Doom jak i cała twórczość Id Software będzie zakazana w Niemczech. Jeśli ktoś z was kolekcjonuje stare gazety o grach to w GAMBLER z 94-95 z pewnością znajdzie na ten temat duży artykuł...
 • avatar
  pentaggon
  Gdyby wśród ludzi "władzy" było więcej graczy lub przynajmniej osób które rozumieją ten typ rozrywki, to nie byłoby takich zakazów.
  Nie ma co przekładać decyzji władz niemieckich sprzed lat
  i porównywać tego do wszystkich Niemców. Przecież ludzie XXI wieku powinni walczyć ze stereotypami. Niemcy, Żydzi, Cyganie, narody negroidalne, Indianie, Aborygeni to też ludzie.
  Ja jestem rdzennym Polakiem, ale mam szacunek do obywateli niemieckich z powodu ich pracowitości i pomysłowości. Jaka by nie była dyscyplina sportu (no może oprócz żużla), to prawie w każdej w czołówce musi być jakiś obywatel tego kraju. Przemysł, finanse, muzyka elektroniczna, usługi, nowoczesne technologie.......w wielu dziedzinach Niemcy odnoszą sukcesy.
  Crysis, Winrar, Nero to programy produkcji germańskiej.
  Trzeba myśleć asertywnie.
 • avatar
  Nalovp
  pentaggon nie wiem czy zauważyłeś,ale czas niemców już się skończył,a i cała europa zaczyna iść na dno.Jak na moje oko to Francja będzie w przyszłości europejskim mocarzem,widać to nawet w konflikcie libijskim jak się po cichu zakręcili przy zasobach ropy.
  Zapomniałeś też wspomnieć jakim to zaradnym MY jesteśmy narodem,więc jak zawsze damy sobie radę.
 • avatar
  Konto usunięte
  teraz wyrosnie nam nowe pokolenie hitlerow :(
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeszcze zobaczycie, Doom będzie w tym roku najlepiej sprzedawaną grą! Pobije wszystkie hity konsolowe typu Uncharted i PCtowe jak Crisis. Nagle Niemcy rzucą się do sklepów po Dooma, pewnie z 25 mln egzemplarzy sprzedadzą :D
 • avatar
  Konto usunięte
  chyba doom pomylil ci sie z wolfensteinem. gdzie niemcy mieliby tam widziec swoich ziomkow?
 • avatar
  yakusa
  Ha. Z pewnością nie wiecie ale w Aliens vs Predator też nie zagracie w niemczech :)
  Żeby mój znajomek mógł sobie pośmigać musiałem kupić mu ze swojego polskiego konta steam i wysłać gifta z grą :)