Wydarzenia

Zmarł ojciec myszki komputerowej Douglas Engelbart - miał 88 lat

przeczytasz w 1 min.

Douglas Engelbart, jeden z wynalazców myszki komputerowej i wizjoner branży IT zmarł we wtorek w wieku 88 lat.

Douglas Engelbart

Douglas Engelbart, jeden z wynalazców myszki komputerowej i wizjoner branży IT zmarł we wtorek w wieku 88 lat – informację potwierdził dziś serwis ABC News.

Douglas Engelbart służył jako technik w U.S. Navy podczas drugiej wojny światowej. Pod koniec lat 50. XX wieku przyszedł do Stanford Research Institute, gdzie pracował nad jednym z pierwszych komputerów z graficznym interfejsem użytkownika. Tam też zrodziła się w jego głowie idea myszki komputerowej – Engelbart opatentował ją następnie w 1970 roku. Wówczas było to grube drewniane urządzenie z dwoma kołami i trzema przyciskami.

Engelbart przyznał, że to nie on wymyślił nazwę „myszka”, ale jednocześnie nie pamięta kto. Wzięła się jednak ona z wyglądu pierwotnego urządzenia, w którym przewód wychodził z tyłu, a nie z przodu. Oczywiście, myszka Engelbarta nie ma zbyt wiele wspólnego z tym, co mianem tym określamy dzisiaj. To jednak zupełnie inna historia.

Douglas Engelbart mysz wygląd

Steve Wozniak powiedział o Douglasie Engelbarcie – „Naprawdę go podziwiam. Wszystko, co mamy w komputerze, można odnieść do jego wyobraźni. Dla mnie jest bogiem”. Jednocześnie zwraca uwagę, że nie tylko myszka było jego wielkim wynalazkiem. Engelbart pracował nad ARPANET – siecią, która poprzedzała Internet, nad koncepcją „pracy grupowej” i szeroko pojętej współpracy cyfrowej.

„Zawsze wiąże się go z myszką, ale on zrobił naprawdę dużo niesamowitych rzeczy dla interfejsów komputerowych i sieci. Idee sieci były nawet bardziej znaczące niż myszki. Dokonał tego lata przed pojawieniem się Internetu. Myślał o tym, jak komputery mogą rozwiązać niektóre z głównych problemów ludzkości” – dodał Woźniak.

Douglas Engelbart mysz

Douglas Engelbart odszedł 1 lipca w wieku 88 lat. Zmarł w swoim domu w Atheron w stanie Kalifornia.

Źródło: ABC News, Britannica

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wildthink
  15
  Takich ludzi podziwiam. Wymyślić coś, czego wcześniej nie było, czego ludzie nawet nie wiedzieli, że kiedyś będą potrzebować. Szacunek.
  • avatar
   PanoramiXus
   14
   Nie lubię tego emota, ale... [*]
   • avatar
    kot-kreskowy
    13
    Każdy wizjoner musi kiedyś odejść do innego świata. Te świeczki jednak to sobie wsadźcie, sorry ale nie cierpię ich. Coś czuję, ze mnie znaki ujemne zaatakują.
    • avatar
     rexio22
     7
     To są ludzie którzy przejdą do historii. Gdyby nie ten człowiek to nie wiadomo czy dzisiaj mielibyśmy owe "szczury". Szacunek i uczczenie pamięci [*]
     • avatar
      dziks
      5
      pierwszym skojarzeniem patrząc na zdjęcie pana Douglasa było, ze to jest Andrzej Kopiczyński z Czterdziestolatka
      • avatar
       wdowa94
       3
       Tak oto odeszła osoba zasługująca na wspomnienie, która naprawdę przyczyniła się w rozwój elektrotechniki- To dzięki niemu mamy nie dość że myszkę, to mamy wszystko graficznie przedstawione zamiast ciągłego wpisywania regułek i grania w ping ponga.
       • avatar
        szymon1051
        1
        O wynalazcach danej rzeczy za życia tej osoby prawdopodobnie wie nie wielu którzy naprawdę się tym interesują. Dopiero po śmierci tego wynalazcy większość ludzi dowiaduje się że to ta osoba to wynalazła a nie ten któremu to przypisywali czyli osobie która tylko to udoskonaliła lub rozpowszechniła.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tak wlasnie wyglada innowacyjnosc a nie innowacyjnosc kierowana marketingiem. Tak poprostu bez wmawiania ludziom ze cos jest zaj..te. Dzieki za myszola Douglasie Engelbert! Oby ci sie ktos za to kiedys odwdzieczyl bo my juz nie mamy jak...rip