Drony

Dron bliski spowodowania tragedii na lotnisku Chopina w Warszawie [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Pamiętajmy, aby latać z głową. Drony to jednak potężna broń w naszych rękach.

Embraer 195
foto: Wikimedia

NEWS [21.07.2015]: Drony w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Niestety nie wszyscy wiedzą jak powinno się z nimi obchodzić. Wczoraj (20 lipca) na lotnisku Chopina w Warszawie Embraer 195, samolot Lufthansy, minął się z bezzałogowcem pilotowanym przez nieodpowiedzialnego użytkownika. Gdyby nie szybka reakcja mogło dojść do tragedii.

Wczoraj około godziny 16 piloci lecącego z Monachium Embraera 195 niemieckich linii Lufthansa już przymierzali się do lądowania na lotnisku Chopina. Zauważyli jednak nagle, że jedynie 100 metrów od samolotu lata dron. Poinformowali o tym (w ostrych słowach) kontrolerów, którzy szybko skierowali ich w innym kierunku. 

Samolot bezpiecznie wylądował, ale gdyby piloci nie zauważyli drona sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Bezzałogowce są zbyt małe, by mógł zauważyć je radar, a jednocześnie wystarczająco duże, by w przypadku dostania się do silnika samolotu doprowadzić do awarii lub wybuchu, która to z kolei mogłaby zakończyć się tragedią.

Użytkownik tego drona zdecydowanie zasłużył na karę. Jesteśmy jednak naprawdę dalecy od krytykowania bezzałogowców w ogóle. Urządzenia te mogą dostarczyć wiele frajdy, jak również zostać wykorzystane w celach profesjonalnych (np. fotografii). Należy jednak przede wszystkim latać z głową i zapoznać się z regulacjami dotyczącymi lotów rekreacyjnych i sportowych. 

Podobnie jak jeżdżąc samochodem, należy myśleć podczas kierowania i przewidywać konsekwencje swoich czynów. Wkrótce także i u nas znajdziecie poradnik dla dronomaniaków, do którego lektury gorąco zachęcamy. Cóż, mamy tylko nadzieję, że wczorajszy incydent nie odbije się zbytnio na zwykłych, myślących użytkownikach dronów.

drony ULC

AKTUALIZACJA [22.07.2015]: Stołeczna policja zatrzymała 39-latka, który prawdopodobnie jest właścicielem drona będącego obiektem tego incydentu. Jeśli w wyniku śledztwa okaże się, że mężczyzna rzeczywiście jest winny, może mu grozić nawet 8 lat więzienia.

Doczekaliśmy się też komentarzu ze strony rzecznika lotniska Chopina, Przemysława Przybylskiego: „To jest przestępstwo, ponieważ jest to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Nasze służby nie wyjeżdżają poza lotnisko. Nie mamy takich możliwości, żeby obserwować całą Warszawę i wszystkie okoliczne miejscowości i sprawdzać, czy nie znajdzie się jakiś idiota, który zechce akurat wypuścić drona przed lądujący samolot” – powiedział w rozmowie z TVN24.

Źródło: TVN24, Radio ZET

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Wszystko zależy od punktu siedzenia.
  Prawda jest taka, że samochodu nie kupuje sobie pierwszy lepszy 12 latek i jest duży nacisk dbający o porządek na ulicach. Alkomaty, fotoradary itp itd a mimo to mamy wypadki.

  Teraz drona może sobie kupić tak na prawdę każdy dzieciak i wlecieć nim w airbusa. Technologia rozwija się szybko a przepisy za nią nie nadążają jak to zwykle bywa.

  Można sobie mówić, że trzeba spojrzeć na strefę lotniczą, gdzię można latać bla bla. Szczególnie "zrobi" to małolat z kolegami, który drona traktuje jako zabawkę.

  Zmieni się gadka w momencie, gdy przez taką akcję zginie Ci ojciec albo matka.

  • avatar
   kot-kreskowy
   2
   Jeśli w pobliżu lotnisk nie będzie prawnie zakazane używanie dronów pod groźbą b wysokich kar to do katastrofy prędzej czy później dojdzie. Tu czy gdzieś indziej. Na żadne zdroworozsądkowe myślenie nie ma co liczyć.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Co za chory kraj... juz nakladanie kar i innego gowna bo jeden z drugim nie moze sobie na drona pozwolic to innych bedzie skarzyl... Wiadomo ten bezmozg co latal nad lotniskiem powinien dostac wpier...... i kare do tego ale sa i ludzie w tym i jak ktorzy lataja za miastami, ludzmi, lotniskami i maja z tego niezla frajde.
    • avatar
     shoken
     -1
     Powinni zrobic ceny zaporowe np. najtanszy dron 5000 zl to wiadomo ze zaden dzieciak tego nie kupi a jak juz kupi to bedzie sie bal ze straci kase za drona i nie bedzie latal w niedozwolonych miejscach.A jak te drony sa po 300 zl to co im zalezy.
     • avatar
      shoken
      -1
      Albo wprowadzic holologacje na drony i dawac homologacje tylko tym dronom co kosztuja > 5000 zl a te tanie bez homologacji zakazac sprzedazy.
      • avatar
       artur007
       -2
       Widzę że Panowie zatopili moją wypowiedź, szkoda.
       Może zobaczycie jak doszło do zderzenia drona z samolotem w Nowym Yorku i to nie było strefa lotniska, te zabawki nie powinny być w sprzedaży detalicznej.
       • avatar
        Konto usunięte
        -4
        Na moje to PROWOKACJA zorganizowana przez samych rządzących, by ograniczyć nam prawa do korzystania z technologi "szpiegowskich".
        • avatar
         MarTum
         -5
         Drony to będzie bardzo przykra plaga dla ludzi. Zobaczycie ilu ludzi, zwierząt i sprzętu przez to ucierpi.

         • avatar
          Konto usunięte
          -16
          Kiedy wreszcie tego zabronią albo chociaż nałożą jakieś ograniczenia? To nie jedyny przypadek szkodliwości dronów i dobrze, że media zaczynają się tym interesować.
          • avatar
           artur007
           -16
           Powinien być całkowity zakaz sprzedaży detalicznej dronów jedynie wojsko,policja i służby ratunkowe.
           Coraz częściej na świcie dochodzi do wypadków z dronami.
           Jak zaleje nas tanizna z chin, to będziemy musieli w kaskach chodzić .
           Przecież korporacje myślą o zyskach a rządy chociaż pewnie widzą zagrożenie to i tak nic z tym nie zrobią, no bo popyt utrzymuje cały świat a nie rozsądek.
           • avatar
            nilhus
            0
            Kto mądry lata dronem koło lotniska?
            :?