Drony

Dron i czworonożny robot w jednym zespole

przeczytasz w 1 min.

Współpraca pozwala zwielokrotniać możliwości. Nie dotyczy to jednak tylko ludzi, ale też robotów.

dron robot

Współpraca pozwala zwielokrotniać możliwości. Nie dotyczy to jednak tylko ludzi, ale też robotów. Zuryski instytut ETH przeprowadził eksperyment, w którym czworonożnemu botowi w pokonaniu przeszkody pomagał latający bezzałogowiec. 

Latające i chodzące roboty mogą się wzajemnie uzupełniać poprzez wykorzystywanie konkretnych funkcji. W eksperymencie naukowców z ETH czworonożny robot miał za zadanie przeniesienie paczki przez labirynt. Ładunek byłby zbyt ciężki dla drona, ale ten z kolei dzięki funkcji latania mógł unieść się nad labiryntem i zeskanować powierzchnię pod sobą. Następnie nagranie posłużyło do utworzenia mapy uwzględniającej nierówność terenu, występowanie przeszkód itd. Ta pozwoliła chodzącemu robotowi zaplanować ścieżkę do celu. 

Eksperyment został uwieczniony na materiale wideo. Panowie z ETH okrasili go dodatkowym komentarzem, który krok po kroku tłumaczy, na czym polegała współpraca drona z czworonożnym robotem. Filmik ten możecie obejrzeć poniżej:

Źródło: sUAS News

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marios
  1
  Rewelacja ... istotnie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia :)
  • avatar
   quadi
   0
   Takie połączenie pojawiło się już w filmie Red Planet (2000 rok) z Val'em Kilmer'em, więc jakieś epokowe odkrycie to nie jest.