Drony

Dron najlepszym przyjacielem rolnika?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Być może za jakiś czas bezzałogowce będą też standardowym wyposażeniem rolnika.

dron pole
foto: UAVDirect

Drony znajdują coraz szersze zastosowanie – wykorzystują je już między innymi dziennikarze, fotografowie, filmowcy i służby mundurowe. Być może za jakiś czas bezzałogowce będą też standardowym wyposażeniem rolnika.

Firma UAVDirect wypuściła na rynek system mapowania oparty na dronie DJI Inspire 1 oraz specjalnie zmodyfikowanej kamerze dostosowanej do NDVI (znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji). Dzięki trybowi widzenia w podczerwieni możliwe jest dokonywanie precyzyjnych pomiarów roślinności i określania jej potrzeb pod względem składników odżywczych, pestycydów i wody. Dane z modułu GPS pozwalają dokładnie określić, które sektory mają jakie wymagania. Rolnicy z takim sprzętem będą mogli lepiej zarządzać swoimi uprawami, aby osiągać maksymalnie dobre rezultaty. Cena takiego zestawu (dron + kamera + dodatkowe akumulatory + karta pamięci + pilot) wynosi niecałe 7 tysięcy dolarów.

UAVDirect Harvest

Odrębny projekt prowadzony jest w Szkocji. Naukowcy z James Hutton Institute pracują nad systemem optymalizującym monitorowanie stanu upraw, u którego podstaw znajdowałyby się drony (Trimble UX5) oraz zintegrowane, 360-stopniowe systemy kamer (Trimble V10). Urządzenia te służyłyby do obrazowania 3D poszczególnych pól i prowadzenia na ich podstawie badań terenowych dotyczących obecnego stanu upraw oraz przewidywanego wzrostu i rozwoju. Według naukowców na wprowadzeniu tego rozwiązania zyskają sami rolnicy, jak również cała państwowa gospodarka. Obecnie jednak projekt znajduje się w fazie testowania.

Trimble

Źródło: sUAS News, Trimble

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matek103
  Gadżet dla rolników 100ha+ a taki to już nie jest rolnik tylko przedsiębiorca. Sam uprawiam 5ha jako hobby ;D
 • avatar
  domi675
  Pomysł bardzo fajny. Jedynym problemem jest cena. Może UE da jakieś dofinansowanie. Wtedy to było by super ;)
 • avatar
  stupidisco111
  Pomoże znaleźć żonę ;)
  -1
 • avatar
  Kadzidło
  niedlugo rolnicy beda sprzedawac real life farming simulator za jakies symboliczne kwoty
  -1
 • avatar
  Hakuren
  Ja widze jeszcze inne zastosowanie. Nagrywanie i śledzenie wandali w SUV-ach, quadach i innych rupieciach wandalizujących uprawy. Jest to totalna plaga. W niektórych miejscach wokół mnie dzikusy niszczą zasiewy co roku. Kilku złapano, ale to i tak kropla w morzu. Nie wspominam o przypadkach kiedy dobrze wiadomo kto, ale, że to mafioso, biskup czy milicjant i nikt go nie ruszy.

  @Matek103. 5ha może i hobby, ale jak masz wysoce specjalistyczną i niszową gałąź produkcji to i z 5ha można sporo wycisnąć.

  A tak swoją drogą. 7000 USD/Euro. A coż to za kwota kiedy się ma traktory za kilkaset tysięcy a samochody zmienia się jak rękawiczki czasami. Nie róbmy z igieł wideł.
  -1
 • avatar
  prime27pl
  Gadżet a jeśli już coś to tylko dla wielkich gospodarstw .
  -2
 • avatar
  kitamo
  W sumie to w koncu jakies sensowne zastosowanie dronow dla typowego rednecka.
  -26