Drony

Dron najlepszym przyjacielem rolnika?

przeczytasz w 1 min.

Być może za jakiś czas bezzałogowce będą też standardowym wyposażeniem rolnika.

dron pole
foto: UAVDirect

Drony znajdują coraz szersze zastosowanie – wykorzystują je już między innymi dziennikarze, fotografowie, filmowcy i służby mundurowe. Być może za jakiś czas bezzałogowce będą też standardowym wyposażeniem rolnika.

Firma UAVDirect wypuściła na rynek system mapowania oparty na dronie DJI Inspire 1 oraz specjalnie zmodyfikowanej kamerze dostosowanej do NDVI (znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji). Dzięki trybowi widzenia w podczerwieni możliwe jest dokonywanie precyzyjnych pomiarów roślinności i określania jej potrzeb pod względem składników odżywczych, pestycydów i wody. Dane z modułu GPS pozwalają dokładnie określić, które sektory mają jakie wymagania. Rolnicy z takim sprzętem będą mogli lepiej zarządzać swoimi uprawami, aby osiągać maksymalnie dobre rezultaty. Cena takiego zestawu (dron + kamera + dodatkowe akumulatory + karta pamięci + pilot) wynosi niecałe 7 tysięcy dolarów.

UAVDirect Harvest

Odrębny projekt prowadzony jest w Szkocji. Naukowcy z James Hutton Institute pracują nad systemem optymalizującym monitorowanie stanu upraw, u którego podstaw znajdowałyby się drony (Trimble UX5) oraz zintegrowane, 360-stopniowe systemy kamer (Trimble V10). Urządzenia te służyłyby do obrazowania 3D poszczególnych pól i prowadzenia na ich podstawie badań terenowych dotyczących obecnego stanu upraw oraz przewidywanego wzrostu i rozwoju. Według naukowców na wprowadzeniu tego rozwiązania zyskają sami rolnicy, jak również cała państwowa gospodarka. Obecnie jednak projekt znajduje się w fazie testowania.

Trimble

Źródło: sUAS News, Trimble

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matek103
  3
  Gadżet dla rolników 100ha+ a taki to już nie jest rolnik tylko przedsiębiorca. Sam uprawiam 5ha jako hobby ;D
  • avatar
   domi675
   0
   Pomysł bardzo fajny. Jedynym problemem jest cena. Może UE da jakieś dofinansowanie. Wtedy to było by super ;)
   • avatar
    stupidisco111
    -1
    Pomoże znaleźć żonę ;)
    • avatar
     Kadzidło
     -1
     niedlugo rolnicy beda sprzedawac real life farming simulator za jakies symboliczne kwoty
     • avatar
      Hakuren
      -1
      Ja widze jeszcze inne zastosowanie. Nagrywanie i śledzenie wandali w SUV-ach, quadach i innych rupieciach wandalizujących uprawy. Jest to totalna plaga. W niektórych miejscach wokół mnie dzikusy niszczą zasiewy co roku. Kilku złapano, ale to i tak kropla w morzu. Nie wspominam o przypadkach kiedy dobrze wiadomo kto, ale, że to mafioso, biskup czy milicjant i nikt go nie ruszy.

      @Matek103. 5ha może i hobby, ale jak masz wysoce specjalistyczną i niszową gałąź produkcji to i z 5ha można sporo wycisnąć.

      A tak swoją drogą. 7000 USD/Euro. A coż to za kwota kiedy się ma traktory za kilkaset tysięcy a samochody zmienia się jak rękawiczki czasami. Nie róbmy z igieł wideł.
      • avatar
       prime27pl
       -2
       Gadżet a jeśli już coś to tylko dla wielkich gospodarstw .
       • avatar
        kitamo
        -26
        W sumie to w koncu jakies sensowne zastosowanie dronow dla typowego rednecka.