Samochody elektryczne

W Dubaju będą jeździć taksówki bez kierownic

przeczytasz w 1 min.

Autonomiczne taksówki wyjadą na drogi Dubaju – miasto przyszłości daje nam kolejny dowód na to, że zasługuje na takie określenie.

Autonomiczne taksówki w Dubaju

Dubaj to metropolia, która od lat jest trochę (a nawet więcej niż trochę) przed innymi, jeśli chodzi o stopień technologicznego rozwoju. Wszelkiego rodzaju innowacje są tam wprowadzane błyskawicznie. Latający policjanci? Są. Największy budynek wydrukowany w 3D? Jest. Autonomiczny wóz patrolowy? Patroluje. Wkrótce po drogach jeździć będą ponadto samokierujące się taksówki. 

Cruise to firma, która może pochwalić się wsparciem ze strony Hondy i General Motors, jak również Microsoftu czy SoftBanku. Już za dwa lata rozpocznie testy swoich autonomicznych taksówek na ulicach Dubaju, a niewiele później (choć brak jest oficjalnej daty) usługa ma wystartować na dobre. Do 2030 roku takich samochodów ma być nie mniej niż 4000

Auta bez kierownic i bez pedałów

Na drogi wyjadą konkretnie w pełni elektryczne pojazdy o nazwie Origin, które zaprezentowane zostały na przełomie 2019 i 2020 roku. Nie mają żadnych elementów sterujących, takich jak kierownica czy pedały, a rozpędzają się do „autostradowych” prędkości. Władze Dubaju będą się więc musiały wykazać olbrzymim zaufaniem względem firmy Cruise (która aktualnie jest wyceniana na 30 miliardów dolarów).

Ale muszą ufać, jeśli faktycznie chcą zrealizować swoje plany, a te są naprawdę ambitne. Zakładają, że do 2030 roku co najmniej jedna czwarta wszystkich podróży po Dubaju będzie odbywać się w takich lub innych pojazdach autonomicznych. 

Źródło: The Verge, TechCrunch

Czytaj dalej o autonomicznych samochodach: 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FunkyKoval
  3
  Dubaj będzie kiedyś (za 100, 200, 500 lat a może szybciej) świetnym miejscem do kręcenia filmów post-apokaliptycznych. Kiedyś to całe na siłę zbudowane miejsce pochłonie w częśći pustynia, może trochę woda jak poziom mórz i oceanów pójdzie wyżej.
  Jak się skończy ropa, skończą się też pieniądze na funkcjonowanie tego super-drogiego w utrzymaniu "przybytku". Podobno szejkowie skupuja patenty na ECO-technologie aby po wyczerpaniu złóż ropy, mieć z nich dochody, jednak nie sądzę aby ECO-kasa była tak łatwa do zarobienia jak pieniądze z pompowania ropy naftowej. Szkoda, że pewnie nie zobaczę tej katastrofy i realnych widoków, jakie obecnie są generowane tylko komputerowo :)
  • avatar
   Fanat1c
   1
   Zakończy się to katastrofą... Mieszkałem w Dubaju rok i na własne oczy widziałem, jak ich autostrady są źle skonstruowane i jak kierowcy na drodze tragicznie jeżdżą (klakson słychać co chwilę). Poza tym nie widziałem żadnych wynalazków jak latająca policja na miejscu chyba, że baaardzoo wysoko latali ;)...
   • avatar
    bench
    1
    Auta bez kierownic i bez pedałów

    Ale koła mają ?