Internet

ChatGPT ma nową alternatywę. DuckDuckGo AI Chat powstał w konkretnym celu

przeczytasz w 2 min.

DuckDuckGo AI Chat to alternatywa dla ChatGPT, która ma się cechować wysokim poszanowaniem dla prywatności. I tak - nowy chatbot działa po polsku.

Kojarzycie DuckDuckGo? To amerykańska firma zajmująca się rozwojem prywatnych usług, z których flagową jest wyszukiwarka o tej samej nazwie. Twórcy na każdym kroku podkreślają, że nie gromadzą żadnych danych na temat swoich użytkowników, a tym samym nie przekazują ich dalej. 

Firma postanowiła zastosować to samo podejście w przypadku najgorętszej nowinki technologicznej ostatnich miesięczny, czyli chatbota AI. 

DuckDuckGo AI Chat - prywatna alternatywa dla ChatGPT

DuckDuckGo nie zbudowało swojego chatbota w pojedynkę, a zamiast tego wykupiło popularne duże modele językowe od swoich partnerów. Firma wykorzystuje jednak własne serwery pośredniczące, które mają ukrywać IP czy jakiekolwiek inne dane użytkownika przed dostawcą usługi. Według jej zapewnień, rozmowy są anonimizowane i nikt nie wykorzystuje ich do trenowania AI. 

Twórcy tłumaczą na swojej stronie, że co prawda dostawcy modeli mogą "tymczasowo" przechowywać historie chatów na swoich serwerach, ale nie mają możliwości powiązania ich z konkretnymi osobami. 

Unikatową cechą DuckDuckGo AI Chat jest także to, że pozwala on na ręczną zmianę używanego modelu. Podczas uruchomienia chatu można wybrać takie LLM-y jak:

 • GPT-3.5 Turbo firmy OpenAI;
 • Claude 3 Haiku firmy Anthropic;
 • Llama 3 70B firmy Meta;
 • Mixtral 8x7B firmy Mistral AI. 

Najpopularniejszym z modeli jest oczywiście GPT-3.5 Turbo, choć warto odnotować, że nie jest to już technologia pierwszej świeżości. Konkurencyjne usługi ChatGPT czy Copilot działają już na bardziej zaawansowanych modelach z serii GPT-4. 

Dodatkowo żaden z zastosowanych modeli nie pozwala na prowadzenie konwersacji głosowej czy analizowanie obrazów, więc póki co trzeba się zadowolić komunikacją tekstową. Twórcy obiecują jednak, że pracują nad wdrożeniem "bardziej zaawansowanych modeli". Niewykluczają jednak, że dostęp do nich będzie przyznawany za dodatkową opłątą. 

DuckDuckGo AI ChatDuckDuckGo AI Chat

Tak czy inaczej, DuckDuckGo AI Chat nie ma być najpotężniejszym chatbotem AI na rynku, bo twórcy chwalą się przede wszystkim naciskiem na prywatność. Coś za coś.

Chatbot DuckDuckGo AI Chat dostępny jest na stronach duck.ai oraz duckduckgo.com/chat. Usługa jest darmowa, ale obarczona bliżej nieokreślonymi dziennymi limitami. Firma obiecuje, że limity są "realizowane przy zachowaniu ścisłej anonimowości użytkownika". 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diuran
  0
  Właśnie na szybko przetestowałem wszystkie AI jakie tam się oferuje i jednak wracam do copilot od Microsoftu jako jedyny dla przykładu znalazł cenę nvidia 4060 w UK gdzie reszta twierdzi, że nie ma takiej karty ehh.