Ciekawostki

Ponad milion Polaków ma e-dowód - ilu aktywowało warstwę elektroniczna?

przeczytasz w 1 min.

Od marca w naszym kraju dostępny jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. W ciągu tych kilku miesięcy na jego wyrobienie zdecydowało się już ponad milion Polaków.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że e-dowód osobisty ma już ponad milion Polaków. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że te nowe dokumenty tożsamości wydawane są dopiero od niespełna pięciu miesięcy. Na razie jednak trudno mówić o tym, że jesteśmy świadkami rewolucji.

E-dowód osobisty w kieszeniach, torebkach i portfelach miliona Polaków

W okresie od 4 marca do 1 sierpnia bieżącego roku najwięcej wniosków o wydanie e-dowodu złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego, bo ponad 215 tysięcy. Na drugim miejscu plasuje się Śląsk z wynikiem 180 tysięcy wniosków, a pierwszą trójkę zamyka Małopolska, której 145 tysięcy mieszkańców wystąpiło o nowy dokument. Dotarł on łącznie do 1 125 200 Polaków.

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną - ponad połowa z nas jej nie aktywuje

Większość z tego miliona osób to pewnie ci z nas, którzy po prostu musieli już wymienić dokument na nowy, bo minął okres ważności poprzedniego. Sugeruje to przynajmniej inna liczba, mianowicie odsetek e-dowodów, w których aktywowana została warstwa elektroniczna. W województwie łódzkim wynosi on 42 proc. i w żadnym innym nie jest wyższy.

Co daje aktywacja i czym w ogóle jest ta warstwa elektroniczna? Otóż jest to chip z dodatkowymi informacjami (takimi jak zdjęcie biometryczne czy podpis cyfrowy), zamieniający klasyczny dokument w narzędzie identyfikacji elektronicznej, pozwalające na wygodne korzystanie z e-usług administracyjnych. Bez aktywacji mamy właściwie zupełnie zwykły dowód.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jackas95
  7
  w ankiecie brakuje odpowiedzi "Nie, wystarcza mi aktualny dowód osobisty"
  • avatar
   Faflucy
   4
   Ten wynalazek to żaden edowód. Edowód to miał być w aplikacji mObwyatel. W ankiecie brakuje że nie mam tego wynalazku i nie zamierzam wymieniać.
   • avatar
    adamstowik
    3
    Nie wspomnieli o nowych przepisach UE o pobieraniu odcisków palców do dowodu. Póki co obecny e-dowód ich nie ma więc lepiej sobie teraz szybko wyrobić bo potem już tylko z odciskami
    • avatar
     Dexterr
     0
     To jast jakaś reklama rządowa?
     Wymeiniając dowód z powodu końca ważności nie ma żadnego wyboru.. dostajemy e-dowód.
     Ten news kompletnie nie mówi nic użytecznego... Równie dobrze można było napisać że blisko sto procent użytkowników ma wykupione OC..
     • avatar
      StartX_pl
      0
      A nieaktywowany nie jest dowodem osobistym? Nie jest ważnym dokumentem?