Ciekawostki

E-dowody od 2019 roku - zbliżeniowe i na PIN [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

E-dowód osobisty będzie dokumentem, którym będziemy się posługiwali tak samo jak kartą płatniczą (choć, rzecz jasna, w innych celach). Ten nowy rozdział zostanie otworzony w marcu 2019 roku.

Aktualizacja, 12 lipca 2018:mDowodów raczej nie będzie, ale E-dowody, czyli dowody osobiste z warstwą elektroniczną, rzeczywiście mają pojawić się już za niespełna rok. 

E-dowód osobisty w 2019 roku - rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych. Zdecydowano się zatem na realizację pomysłu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji, a skoro tak, to najprawdopodobniej pierwsze E-dowody pojawią się w marcu 2019 roku.

E-dowód, poza standardowymi informacjami do potwierdzania tożsamości, ma zawierać zdjęcie biometryczne. Ma również służyć do uwierzytelniania w e-usługach. Proces wymiany potrwa do 2029 roku, a dokumenty będą wydawane bezterminowo.

 

News, 5 października 2017: Początek 2019 roku – to planowany termin rozpoczęcia wydawania nowych, elektronicznych dokumentów tożsamości. E-dowody, jak poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński, będą gotowe do produkcji nawet wcześniej, ale najpierw muszą zostać jeszcze przygotowane przepisy. Nie przewiduje się jednak żadnych problemów z tym związanych.

E-dowody od 2019 roku, 10 lat później zupełnie zastąpią tradycyjne

Początkowo e-dowody miały trafić do Polaków nieco wcześniej, dlaczego więc mielibyśmy uwierzyć w nowy termin? Ano dlatego, że jeśli w naszym kraju nie zostaną wprowadzone elektroniczne dokumenty tożsamości do marca 2019 roku, to będziemy musieli zwrócić Unii około 150 milionów złotych. To powinna być dobra motywacja dla resortu cyfryzacji.

Plan jest taki, by wydawanie nowych dokumentów rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2019 roku. W tym samym momencie wystartować ma akcja edukacyjna, w której podkreślane będzie między innymi to, że e-dowód będzie można dostać także wtedy, gdy ten tradycyjny jest jeszcze ważny. Po co? Bo MC chce, by po upływie 10 lat każdy miał już nową „dyskietkę”.

Po co nam e-dowody osobiste?

E-dowody będą czymś więcej niż obecne dowody osobiste. Będą oczywiście nadal podstawowymi dokumentami potwierdzającym tożsamość, ale też pozwolą w prosty sposób logować się do systemów działających w ramach jednego, ogólnokrajowego węzła identyfikacji cyfrowej. Ostateczny cel jest taki, by w e-dowodzie zapisane były wszystkie kluczowe informacje, co ułatwi rejestracją w przychodni, założenie rachunku bankowego itp.

Nowy dokument, podobnie jak karty płatnicze, będzie mógł działać zbliżeniowo i na PIN. – „Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie w sposób jednoznaczny potwierdzał tożsamość obywatela. Będzie również służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. Nowy e-dowód będzie też posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną »zdjęcie twarzy«) oraz pozwalał potwierdzać obecność w placówkach służby zdrowia” – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: PAP, MC

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kotowaru
  17
  Jeszcze wincyj kradzieży osobowości.
  • avatar
   laaval
   11
   Już się boję tego, co będzie, jak taki dowód trafi w niepowołane ręce...
   • avatar
    Marucins
    4
    Kolejny stryjek ma interes do zrobienia - trzeba wcisnąć ludziom kawałek niedorobionej elektroniki, wmówić że poprawi standard życia, itd.
    • avatar
     smar.n
     3
     Typowe polactwo, jeszcze się nie pojawiło a już teorie mnożom, co to bedzie, sami hura optymiści.
     • avatar
      miedzianek
      2
      Coś czuję, że kiedy to wprowadzą, Polacy masowo zaczną zaciągać kredyty... ;)
      • avatar
       Kenjiro
       1
       Przed oczami mam czarny rynek handlu 'tożsamościami', gdzie pijaczek za stówkę odda nie tylko dowód...
       • avatar
        Warmonger
        1
        Cóż, trudno. Ja właśnie teraz wymieniam dowód osobisty i będę się posługiwał nim przez kolejne 10 lat :P
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Spokojnie. Zanim to ruszy to będzie z 5 lat opóźnień jeszcze, bo nic nie będzie działać.
         • avatar
          hink1
          1
          A kiedy będzie kod kreskowy z tyłu głowy?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Spokojnie. Zanim to ruszy to będzie z 5 lat opóźnień jeszcze, bo nic nie będzie działać.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Te czasy kiedy dowód trzeba będzie zostawiać w domu, najlepiej w mikrofalówce.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Uwielbiam czytac laikow tematu o tym jak to rzad interesuje sie malym internauta, ktory nie dosc ze nie ma wplywow na polityke miedzynarodowa, to nie ma wplywu na wlasna matke kiedy kaze mu zasejfowac gre online... debilizm. O kradziezy tozsamosci tez udzielaja sie najczesciej gamonie ktore udostepniaja pol swojego zycia na portalach, a nastepnie akceptuja wszystkich znajomych i gadaja z kazdym wysylajc swoje nudesy... jeszcze lepsi sa ci anarchisci, ktorzy walczac z systemem podaja swoje PESELE wolontatiuszom np grasujacym pod palacem kultury i podpisuja sie na listach np antyszczepionkowcow sadzac ze nikt tego nie sprzeda albo nie wykorzysta... to jest dopiero debilizm.

             Dla niezorientowanych czipy i inne funkcjonalnosci elektroniczne sa w dzisiejszym swiecie potrzebne nie dlatego ze ktos ma takie widzimisie i zeby bylo drozej i zeby was pilnowac. To kolejny, dzis juz niezbedny poziom zabezpieczenia, ktory powiela nasze dane identyfikacyjne z blankietu. Jest to wymog nie tylko dlatego, ze w wielu panstwach unii juz nie ma urzednika, ktory weryfikuje twoje dane, a sa tylko czytniki, ale tez dlatego ze dowody sie starzeja i jest latwiej je podrobic na zewnatrz niz wewnatrz dokumentu. Jak sie dupy nie rusza ze swojego wygwizdowa to sie nie ma o tym pojecia, a potem bredzi w internecie o kontroli rzadu.

             Do tego czesto ludzi pitola ze po co zmieniac dowod co 10 lat, ale najczesciej nawet sami nie zauwazaja jak sie na wlasnym zdjeciu zmieniaja. Wymiana jest darmowa, a teksty ze zdjecie kosztuje to juz w ogole debil pisze (10 zl, 4 szt normalnie rozboj w bialy dzien). Zmieniasz co 10 lat bo twoja niewygledna facjata tez sie zmienia i nie zdziw sie jak ktoregos dnia nie wpuszcza cie do samolotu, albo rzeczywiscie gdzies nie podpiszesz umowy, albo ktos wezmie kredyt.

             Inna sprawa to zabezpieczenia, o tym ludzie pojecia nie maja, a to one przede wszystkim sie starzeja i ze wzgledu na postepy falszerzy i konczace sie ochrony prawne rozwiazan wymagaja zmiany metody produkcji... taka prawda.

             Inna sprawa to legislacja i wprowadzanie funkcjonalnosci w adminiatracji, ktore kuleje na maksa. Dlatego rozumiem te opory. Dodatkowo, ile to lat trwalo zanim rzad zaczal inferesowac sie dowodami kolekcjonerskimi. Dopiero teraz sie za to biora, dlatego nie dziwie sie nieufnosci do rozwiazan systemowych. Brak udoskonalen dla wlasciciela np poprzez funkcjonalnosc EWUS, tez jest bariera do akceptacji dla zmian.
             • avatar
              Aquagen
              0
              Nie podoba mi się jedno stwierdzenie, a mianowicie: "dokumenty będą wydawane bezterminowo".
              Czy mam rozumieć, że nie będzie wymuszana regularna zmiana klucza? Jest to trochę niepokojące.

              Z drugiej strony, jeśli dobrze rozumiem, to każdy obywatel dostanie podpis kwalifikowany, więc będzie to bardzo duży bodziec do rozwoju nowych produktów przez prywatne firmy, np. wyeliminowanie tych wszystkich osobnych kart do transportu miejskiego, kart płatniczych, etc.