Internet

E-państwo to nadal przyszłość

przeczytasz w 1 min.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji niestety nie oznacza jeszcze, że już dziś obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe on-line, bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Dzieje się tak, gdyż nie zostały wydane przepisy wykonawcze niezbędne dla funkcjonowania tzw. profilu zaufanego na platformie E-PUAP, który w zamierzeniach ustawodawcy ma stanowić efektywną infrastrukturę teleinformatyczną, na której swą działalność oprze polska e-administracja.

Pracodawcy RP wskazują, że już od dawna toczą się prace nad stworzeniem systemu, który spełniłby oczekiwania użytkowników, którzy nie chcą wydawać ok. 300 zł w okresie dwuletnim, by wykupić urządzenia potrzebne do składania podpisów kwalifikowanych.

- Mimo tego, że przedstawiciele wszystkich opcji politycznych nieustannie mówią o konieczności rozwoju państwa z literą „e”, to jednak zwykle tylko na deklaracjach się kończy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. - Pracodawcy RP od dawna postulują przeprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych, które umożliwią nie tylko sprawne funkcjonowanie administracji, ale również systemu elektronicznego fakturowania czy rozwiązań umożliwiających korzystanie przez użytkowników w sprawach - gdzie przesyłane informacje nie są narażone na permanentne ataki - z rozwiązania alternatywnego do podpisu kwalifikowanego.

Zdaniem organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej kwestia rachunku potencjalnych korzyści w stosunku do wysiłków, które muszą zostać poczynione aby Polska uzyskała status państwa, w którym można będąc przedsiębiorcą w sposób efektywny i bezpieczny kontaktować się z administracją i kontrahentami z wykorzystaniem technik teleinformatycznych, nie ma w dzisiejszych czasach większego znaczenia. Wysiłki te muszą zostać poniesione w obliczu alternatywy Polski jako e-pustyni.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa.

Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wystarczyłoby potwierdzenie SMS-em. Takie trudne? Banki już od dawna to mają.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Oddzielny pin na każdą osobę, potwierdzenie sms i, jeżeli ktoś byłby upierdliwy, do pinu podać jeszcze pesel.
   • avatar
    Piotr Cyrek
    0
    Będziemy mieć e-państwo. Dokładnie wtedy, gdy Korwin Mikke zostanie PREZYDENTEM, a Cyrek PREZESEM RADY MINISTRÓW.
    • avatar
     CziKilla
     0
     szkoda, ze tak malo ludzi czytalo program UPR czy teraz WiP, jest tam sporo sensownych postulatow
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Od kilku dni działa Centralny Rejestr Ksiąg Wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl/) - a to już jest poważny krok w kierunku e-Państwa. Kolejki, ograniczone godziny dostępu, obciążenie sądów. Ktoś wreszcie pomyślał logicznie, że tak jak KRS - pozostałe rejestry można wystawić do netu i to przynosi tylko same korzyści !!! Mniejsze koszty administracji, łatwiejsze życie obywateli, mniej przekrętów, większa jawność, itd.