Technologie i Firma

ElectroMobility Poland - ta spółka stworzyć ma polskie auto elektryczne

przeczytasz w 1 min.

PGE, Tauron, Energa i Enea łączą siły, aby plan miliona samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach stał się faktem.

Według zapewnień Ministerstwa Energii, za 10 lat po polskich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych. Urzeczywistnić ten pomysł ma nowo utworzona spółka, która zająć ma się produkcją takich pojazdów i infrastrukturą. Powitajcie ElectroMobility Poland.

ElectroMobily Poland to spółka, na którą składają się cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea. Każdy z partnerów przekazał na wspólny cel po 2,5 miliona złotych. Jaki to cel? Opracowanie polskiego samochodu elektrycznego.

Nowo powstała spółka to jeden z kluczowych elementów rządowego programu pt. „milion aut elektrycznych do 2025 roku”. Plan już jest, legislacja jest w drodze, pozostały jeszcze pieniądze i technologia. Właśnie tutaj do akcji wchodzi ElectroMobility Poland.

Samochód elektryczny ElectroMobility Poland ma być pojazdem miejskim. Zanim jednak tysiące egzemplarzy zaczną wyjeżdżać z fabryk, ta sama spółka ma zadbać o odpowiednią infrastrukturę, to jest sieć stacji ładowania. Domyślnie stacja miałaby pojawić się w każdym większym mieście.

Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  3
  Auto miejskie, czyli aku ma wystarczyć pewnie na 100, maks 200 kilosów, co obniży cenę dla Kowalskiego.
  Spółki dały kasę, ale kogo tam zatrudnią, misiewiczów, czy fachowców? Wiadomo, ze sukces mogą zapewnić tylko ci drudzy i dobrzy by tak było, bo kiedy stanieją akumulatory, wtedy możemy mieć polską firmę konkurującą ze światowymi markami. Tesli się udało wcisnąć, zobaczymy czy naszym się uda... chociaż właśnie Tesla pokazał że silnik elektryczny zamiast spalinowego to za mało, bo w bardzo bliskiej przyszłości będzie się liczyła inteligencja auta.
  • avatar
   BluePandoraBox
   3
   jedna stacja? pewnie na terenie zakładu energetycznego aby dyrekcja mogła podładować te autka które dostaną bezpłatnie do testów, pracownicy mają jeździć komunikacją :P
   • avatar
    Tchorg
    3
    Byle nie zrobili jakiegoś pokraka, jak to auto google, bardziej coś gustownego niczym tesla.
    Albo niech przynajmniej będzie zrobiona solidnie a nie jak Dacia czyli badziewne plastiki do tego jeszcze z nieoszlifowanymi zadziorami po tłoczeniu.

    Do tego mogą dorzucić panele fotowoltaiczne, niby mało ale jak człowiek jedzie 10 minut do pracy to w te 8h na słońcu się trochę odładuje albo stojąc pod domem. Jeśli będzie małe o małej mocy dla ludu po mieście to starczy.
    • avatar
     baca130
     3
     Czy te 10 mln zł starczy na zbudowanie czegoś porządnego?
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      nosz k... teraz nie zdziwię się jak będzie wyraźna podwyżka prądu od początku 2017r.. kiedy w Polsce będzie jakiś rząd nie socjalistyczny.. płacę za drogi podatek, do tej pory się ich nie doczekałem a te co powstały są do remontu, teraz za prąd będę płacił, a dostanę motorynkę w budzie czinkłaczento..