Technologie i Firma

Dlaczego Elon Musk zamierza wycofać firmę Tesla z giełdy i dlaczego dopiero teraz?

przeczytasz w 2 min.

Elon Musk poważnie zastanawia się nad tym, czy nie powinien wycofać firmy Tesla z giełdy. Wizjoner wymienia liczne korzyści takiej decyzji i wkrótce odbędzie się nawet głosowanie w tej sprawie.

Elon Musk wysłał list do swoich współpracowników. Poinformował w nim, że ma w planach wycofanie firmy Tesla (która sporo namieszała w przemyśle motoryzacyjnym) z giełdy, na której znajduje się od 2010 roku. Skąd taki pomysł (bo decyzja zapadanie dopiero po głosowaniu)?

Dlaczego Elon Musk chce wycofać Teslę z giełdy?

Musk publicznie wyraził swoje niezadowolenie tym, z czym wiąże się obecność Tesli (i każdej innej firmy zresztą też) na giełdzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o olbrzymią presję, jaka jest wywierana, a dotycząca celów krótkoterminowych (których realizacja dobrze wygląda w kwartalnych raportach). Tymczasem koncentracja na nich ma uniemożliwiać przedsiębiorstwu skupianie się na ważniejszych celach długoterminowych.

Poważna inwestycja, która pozwoliłaby rozwinąć skrzydła, przez pierwsze miesiące mogłaby bardzo źle wyglądać w raportach, a początkująca firma (jaką Tesla niewątpliwie jest) nie bardzo może sobie na coś takiego pozwolić. Muskowi nie podobają się ciągłe wahania kursu powodowane spekulacjami i dlatego też prywatyzacja wydaje mu się najlepszą możliwością na tym etapie.

Tesla Model 3
Tesla Model 3 – samochód, który może pomóc Tesli, ale na razie stanowi jej problem, ponieważ firma nie nadąża z produkcją, ku niezadowoleniu inwestorów.

„SpaceX [kosmiczne przedsiębiorstwo Muska – przyp.] to doskonały przykład. Działa dużo bardziej efektywnie, a podstawowym powodem, dla którego tak się dzieje, jest fakt, że to własność prywatna”, napisał Elon Musk. Prywatyzacja ma umożliwić dokonywanie dużych zmian bez obaw o reakcję akcjonariuszy ani konieczności sygnalizowania planów konkurencji. 

A dlaczego plan jest realizowany dopiero teraz?

Skoro Elon Musk jest świadomy tego, co oznacza dla Tesli obecność na giełdzie, to dlaczego o planie prywatyzacji mówi dopiero teraz? Cóż, właściwie nie jest to do końca prawda – po raz pierwszy o możliwości wycofania firmy wizjoner z RPA mówił już w 2013 roku. Do tej pory cel nie został zrealizowany głównie dlatego, że Musk nie miał wystarczająco dużo pieniędzy. 

Trudno powiedzieć, czy teraz ma, czy też ktoś mu pomaga, ale zapewnia, że dysponuje odłożonymi na ten cel środkami. Przyznał, że jest gotowy zaoferować 420 dolarów za akcję (co daje wycenę na poziomie 70 miliardów). Równocześnie jednak wyraził nadzieję, że aktualni inwestorzy nie zrezygnują z bycia udziałowcami i zapewnił, że ci najwięksi przyjęli jego propozycję z entuzjazmem. Głosowanie wciąż jednak przed nami. 

Czy w przyszłości Tesla może wrócić na giełdę?

Elon Musk napisał, że niezależnie od tego, jaki będzie wynik głosowania, firmę Tesla czeka „świetlana przyszłość”. Nie wykluczył też możliwości powrotu na giełdę w bliżej nieokreślonej przyszłości. Aby miało to sens, przedsiębiorstwo musi jednak „wejść w fazę spokojniejszego i bardziej przewidywalnego rozwoju”. 

W przypadku firmy działającej w tak dynamicznie zmieniających się sektorach – samochody elektryczne i jazda autonomiczna – taki moment może jednak jeszcze długo nie nadejść. 

Źródło: CNBC, Money, TechCrunch, inf. własna. Foto: Tesla

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  figer
  4
  Widać poznał wreszcie od podstaw jakie kombinacje alpejskie się przeprowadza w firmie aby pokazać dobre wyniki akcjonariuszom na giełdzie.
  Sam pracuje w korpo notowanej na giełdzie i podziwiam Muska za jego wizjonerskie podejście.
  Jeżeli chodzi o pieniądze, to dla Niego nie stanowią one celu, tylko środek do realizacji kolejnych celów które sobie wytycza.

  Skoro ma środki, a przeszkadza mu rynek w realizacji celów, to zwyczajnie odetnie chwasty w postaci spekulantów i zostawi sobie w koszyku poważnych inwestorów długofalowych.
  • avatar
   zeniu
   -2
   Już wie że Teslę czeka plajta i chce ograniczyć straty?
   • avatar
    tomto
    -8
    Coś mi się zdaje, że kończy się kasa i nie da się wyjść z tego twarzą będąc na giełdzie.
    Ale obym się mylił.