Samochody elektryczne

Elon Musk: „samochody bez kierowców już za rok”

przeczytasz w 2 min.

Elon Musk poinformował w ostatnim czasie o planach dotyczących w pełni autonomicznego poruszania się Tesli. Jeśli tym razem wszystko pójdzie po myśli wizjonera - kierowca nie będzie potrzebny za kierownicą już za rok.

W pełni autonomiczne Tesle już w 2023 roku

Na temat dość odważnych planów dotyczących Tesli poruszających się po drogach bez ingerencji kierowcy wypowiedział się w ostatnim czasie sam Elon Musk przy okazji wizyty w Brazylii. Choć ta dotyczyła zupełnie innych tematów, niż motoryzacja, bo połączenia Amazonii z internetem SpaceX Starlink, to Musk podzielił się nie tak odległymi planami na rozwój autonomicznego poruszania się Tesli.

W pełni autonomiczne Tesle, które nie będą wymagać jakiegokolwiek nadzoru ze strony kierowcy mają pojawić się dokładnie za rok, a więc w maju 2023 roku. Na ile zamiar Muska jest wiarygodny? W świetle wcześniejszych deklaracji - należy tę datę traktować jako okres, kiedy autonomia zostanie znacznie rozwinięta, ale nadal nie będzie perfekcyjna.

Tesla: Full Self-Driving w ruchu miejskim (ostatnia aktualizacja do wersji 10.12.1)

Autonomiczne poruszanie się Tesli nie jest idealne i za rok też może nie być

Full Self-Driving, funkcja która umożliwia autonomiczne poruszanie się Tesli znajduje się obecnie w fazie beta. Wybrani kierowcy mają okazję testować, w jaki sposób samochód porusza się po drodze (i jak widzieliśmy na nagraniu opublikowanym kilka miesięcy temu - zdarzają jej się kolizje) bez istotnej ingerencji kierowcy. Istotnej, bo kierowca naturalnie nadal musi nadzorować samochód, kiedy ten porusza się „sam”.

Poza koniecznością kontrolowania Tesli, tj. „dawania znać” samochodowi, że kierowca pilnuje, co dzieje się na drodze, problemem pozostają kwestie regulacji prawnych w różnych państwach. Całkowicie autonomiczne samochody na ten moment są abstrakcja, którą należy odpowiednio uregulować w kontekście praw i obowiązków wynikających z obowiązku poruszania się takim samochodem. Czy jednak rok 2023 jest realnym terminem, kiedy świat zaleją autonomiczne pojazdy? Według mnie - nie. To jednak dobry moment, aby rozwijać prawo i infrastrukturę, aby przyszłość nas nie wyprzedziła.

A jakie jest Wasze zdanie? W pełni autonomiczne samochody pojawią się za rok, czy musimy na nie jeszcze sporo zaczekać? I jak może wyglądać świat takich „inteligentnych" pojazdów?

Źródło: electrek.co

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  6
  Jak patrze na to jak niektorzy jezdza, to moze lepiej aby mieli tego autopilota...
  • avatar
   paankracyk
   5
   Zawsze uważałem, że Elon robi dobrą robotę, ale autonomiczną jazdę obiecywał co roku od jakichś dziesięciu lat. Ba - kazał płacić dodatkowe 10k dolarów za pakiet do autonomicznej jazdy, który przecież "nie do końca" działał. Ten kto wygra wyścig do w pełni autonomicznej jazdy zdobędzie górę złota, ale pretendentów jest wielu, dodatkowo Elon jakiś czas temu zrezygnował z lidaru. Kwestia kosztów rozwiązania do mnie nie trafia, bo inni producenci elektryków w segmencie premium montują lidar i nierzadko auto wyceniają taniej niż tesla (taki np. ET7 od NIO). Pożyjemy zobaczymy.
   • avatar
    Kenjiro
    2
    Kolejne bajki jednego z największych bajkopisarzy dzisiejszych czasów.
    • avatar
     rybak
     2
     Jak do tej pory wszystkie demonstracje możliwości nawigacji Tesli jakie widziałem odbywały się w świetnych warunkach pogodowych i przy bardzo małym ruchu. Chciałbym zobaczyć jak Tesla włącza się do ruchu z drogi gruntowej ( czy w ogóle jest w stanie rozpoznać gdzie jest) lub przejeżdża przez równorzędne skrzyżowanie przy zakorkowanej ulicy. O jeździe nocą po śniegu nie wspomnę.
     Ciekawą kwestia jest to , że każdy kraj ma zupełnie inne przepisy prawa drogowego, często zmieniane. Czy Tesla jest w stanie dopasować swój system do każdego kraju? Nie wiem.
     Moim odwiecznym problemem pozostaje kwestia wskazania takiemu samochodowi gdzie jechać - jak tu wybrać się do lasu, na budowę domu czy choćby wskazać na dużym placu parkingowym gdzie chcesz zaparkować?.
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
      https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
      • avatar
       Niemen Crystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
       • avatar
        Mario2k
        -1
        Na takie cuda to poczekamy w UE co najmniej 3-4 lata.
        • avatar
         Trim23
         -1
         Dlaczego UE dotychczas nie zharmonizowała kodeksu drogowego w całej UE?
         • avatar
          MokryN
          -1
          W USA już są testowane taksówki bez kierowców. Wystarczy poszukać o tym.
          • avatar
           youkai20
           -1
           A w Rosji - Kierowcy bez samochodów już za rok. ;)
           • avatar
            pawluto
            -1
            To za trzy lata taksówkarze i uberowcy stracą pracę...
            • avatar
             Teodor
             -2
             Kiedyś w końcu to nastąpi, ale czy za rok? Byłoby to przyjemne, ale jak na razie czeka nas coraz gorsza koniunktura i kryzys gospodarczy, więc z takich planów będą nici. Z czasem minie kryzys, chyba że będą globalne wojny, ale jeżeli scenariusz nie będzie taki zły, trzeba się liczyć z tym, że kierowca jako byt odejdzie do lamusa.
             • avatar
              JaniuSzopen
              0
              Chcesz zarobic miliony$? Mieć najnowsze bryki ? Ogromne wille z wieloma basenami gdzie będziesz posuwal piękne kobiety z całego świata? Oto jestem, już dostępny online ! Nazywam się Jan Szopen, jestem światowej
              sławy ekspertem rynku kryptowalut, najznamienitrsy z najznamienitrrzych! Zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii wykładający ekonomie na najlepszych uniwersytetAh świata w tym Jejl i Oksfordzie!
              W poprzednim tulygodniu na tzw szorcie zarobiłem 2 miliony$ i muj majątek powiększył się z 25 do 27 milionów$!
              Także widzisz jakie rynek. Kryptowalut daje potezne możliwości zarabiania w internecie!
              Dołącz do mnie i zarabiaj miliony! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mego kodu polecajacego a dostaniesz 25$ w cro!!! To twój pierwszy krok ktory uczynien cie multimilionerem!!! Żyj jak prawdziwy krul! Jezdzij po calym swiecie i zaliczaj piękne kobiety jedna po drugiej! Kupuj sobie najdroższe Tresle! Kup se jacht a nawet własny samolot!
              Ja właśnie na Podkarpaciu gdzie na codzień mieszkam wykupiłem już grunty pod moje prywatne lotnisko! A za kilka mieisiecy rusza budowa warta miliony złotych!!!
              Oto kod do raju!!!
              jjey2xxs9c