Bezpieczeństwo

Enea ostrzega przed oszustami - uważajcie na SMSy i e-maile z fakturami

przeczytasz w 1 min.

Jeśli korzystacie z usług Enea to miejcie się na baczności. Nasilają się atakami mające na celu wyłudzanie danych i pieniędzy od klientów firmy.

Fałszywe SMSy wysyłane do klientów Enea

Skala fałszywych SMSów jest tak duża, iż komunikat ostrzegający o nich to obecnie najbardziej wyeksponowany punkt strony internetowej Enea. Oszuści rozsyłają SMSy zawierające informacje o rzekomych zaległościach z płatnościami oraz link, który przekierowuje na fikcyjną stronę banku.

Enea przypomina, iż oryginalne SMSy nigdy nie zawierają linków przekierowujących do jakichkolwiek płatności, a jedynie link do strony Elektronicznego Biura Obsługi Klienta.

Enea

Klienci Enea atakowani również przez e-maile

Niestety to nie koniec. Jednocześnie CERT Orange Polska informuje o wzmożonych atakach phishingowych na klientów Enea. W tym przypadku wykorzystywane są fałszywe e-maile z fakturami.

Zdrowy rozsądek jak zawsze najlepszym doradcą

Rosnąca popularność e-faktur oraz płatności elektronicznych to niestety woda na młyn oszustów. W tym przypadku mają wielkie pole do popisu. Enea to jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce, potencjalne ofiary liczone są tu w milionach.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości Enea zaleca kontakt z infolinią. My tradycyjnie przypominamy o zdrowym rozsądku, który zazwyczaj okazuje się najlepszym doradcą. Dokładnie sprawdzajcie nadawców wiadomości i ich treści, nie klikajcie bez zastanowienia w każdy podesłany link.

Źródło: Enea, CERT Orange Polska

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dariosex
  0
  Przede wszystkim trzeba jasno powiedziec ze to nie sa zadni internetowi oszusci a zwykla MAFIA!!! Mafiozi zamienili palki bejsbolowe, dresy, a nawet bron palna i zamiast straszyc haraczami drobnych przedsiebiorcow wzieli sie za internetowe wyludzenia dlatego nalezy niezwlocznie rozpoaczac dzialania majace na celu jak najszybsze zlikwidowanie i surowe ukaranie sprawcow.
  Jesli ktos wysyla sms to znaczy ze jest w to zamieszana jakas siec telefoni komorkowej i ma ona obowiazek przekazania organom scigania wszelkich informacji z jakiego miejsca taki sms zostal wyslany!
  • avatar
   Torrentowy Pirat
   -2
   Ja nie wiem jakim to trzeba być skończonym idiotą, żeby odpowiadać na jakiekolwiek smsy, czy e-maile gdzie ktokolwiek pyta o Twoje jakiekolwiek dane. Jeśli przyszedł mail z twojego banku, czy energetyki, to po pierwsze wchodzi się na swoje konto i tam przegląda notyfikacje itd. i reguluje bezpośrednio.