Internet

Świat nie kończy się na Google i Facebook - gdzie jeszcze zaglądamy

przeczytasz w 2 min.

Najpopularniejsze witryny poza największymi we wszystkich krajach Europy

Europejskie witryny internetowe

Uruchamiamy komputer, odpalamy przeglądarkę internetową i… Właśnie, gdzie kierujemy swoje pierwsze kroki. Do najpopularniejszych witryn bez wątpliwości należy Google, FacebookYouTube. Pierwsza to doskonały punkt startowy podczas wyszukiwania różnorodnych treści, a dwie pozostałe zapewniają wirtualny kontakt ze znajomymi i są źródłem ciekawych treści, które w wielu przypadkach są dużo ciekawsze niż to co dostarczają tradycyjne media. Ale na tych portalach świat się nie kończy. Zobaczmy jakie strony są najpopularniejsze w każdym z europejskich krajów.

Dane zostały uzyskane na podstawie analizy danych Alexa Rank. Od razu rzucają się w oczy dwie rzeczy. Świat zachodu, dotyczy to przede wszystkim największych gospodarek, zdominowany jest przez krajowe wersje witryn Amazon o typowo konsumpcyjnym charakterze. W przypadku mniejszych nacji do głosu dochodzi z kolei Yahoo, który jest bardzo popularny również w Rumunii (kraju, który można rzec, odkrywa świat internetu).

O tym jak ważny dla handlu stał się internet świadczą również wyniki dla innych krajów. W Polsce po Google, Facebooku i YouTube, odwiedzamy bardzo często serwis Allegro. Dziś już nie tylko aukcyjny, ale również będący platformą sprzedażową wykorzystywaną przez normalne sklepy zajmujące się handlem detalicznym.

Infografika - popularność witryny

Lokalne witryny doceniane są w środkowo-wschodniej części Europy. W Rosji dominuje rodzima wersja Google czyli Yandex. Podobnie jest w Czechach gdzie od lat niezmiennie ogromną popularnością cieszy się Seznam. Również Słowacy cenią swoją wyszukiwarkę azet. Na Węgrzech, kraju znanym z niekonwencjonalnej polityki rządu, często zagląda się na serwis index.hu. Kraje skandynawskie - Norwegia, Szwecja i Finlandia - to miejsca gdzie docenia się lokalną prasę (niekoniecznie najwyższych lotów) o czym świadczą nazwy najpopularniejszych serwisów sieciowych. W krajach bałtyckich prym wiedzie tamtejszy serwis Delfi, w którym można przeczytać i o polityce jak i o mydle i powidle.

W Polsce Facebook zdominował świat społeczności jednak za wschodnią granicą ma solidną konkurencję w postaci sieci społecznościowej VK, której charakter odzwierciedla światopogląd tamtejszych nacji. Ogromnie popularna w Rosji, gdzie  przegrywa tylko z Yandexem, zyskała miliony użytkowników również na Ukrainie i Białorusi.

Zaskoczeniem może być wynik analiz danych dla użytkowników ze Szwajcarii. Tam ogromną popularnością cieszy się Wikipedia. Z kolei w Irlandii rekordy popularności świętuje serwis ziddu.com, który zajmuje się udostępnianiem przestrzeni dyskowej dla osób, które chcą współdzielić się treściami w sieci. W zestawieniu ujęto również Turcję, kraj który leży na pograniczu dwóch wielkich kultur - tutaj internauci upodobali sobie Twittera.

Badania czasem mogą odbiegać od rzeczywistego stanu rzeczy lub nie pasują do wizerunku mniejszych społeczności o specyficznych zainteresowaniach. Dlatego proponujemy byście podzielili się w komentarzach jakie witryny najbardziej cenicie.

Źródło: dailyinfographics.eu

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Krzysiak_PL_GDA
  18
  Ja jeszcze do lodówki często zaglądam ;)
  • avatar
   papuas
   4
   A to dobre - nikt nie ma nic do dodania :)

   Ciekawe zestawienie. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z ogromu dostępnych źródeł informacji. Czasem mam wrażenie, że wszyscy korzystają z tych samych portali (stron). Bardzo dobrze, że jest inaczej. To właśnie ta różnorodność sprawia, iż świat jest tak ciekawy.
   • avatar
    Silver
    4
    W Turcji na twiterze kupują? Zaskakuje, że nigdzie ebay nie dominuje.
    • avatar
     miscz
     3
     Szwajcaria z Wikipedią jakoś mnie nie dziwią, mam wrażenie, że jest tam chłonny rynek dla naukowców, stare uczelnie i dobra kultura. Tak przynajmniej strzelam po znajomych, którzy się stażowali lub doktorowali w tamtych stronach.

     Fajnie wygląda zestawienie Amazon i nasze Allegro. Chcemy kupować i konsumować jak zachód, ale wciąż mamy pociąg do bazarków (i brak polskiego Amazona :)).
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Chyba złomiarze nam podbili wynik :D
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Widać że nasze społeczeństwo się z hamburgeryzowało! W innych krajach dużą popularnością cieszą się lokalne wyszukiwarki, serwisy społecznościowe itd. A u nas tylko ''Fejsbuk'', ''Jutub'' i ''gugl''!
       • avatar
        komefserwis
        1
        W moim przypadku do najczęściej odwiedzanych, należy: DuckDuckGo

        :P
        • avatar
         Krzyjan
         1
         A ja codzienni wchodzę na benchmark.pl. :)
         • avatar
          Krzyjan
          1
          codziennie
          • avatar
           gumol
           0
           Aż dziwne, że nigdzie nie pokazał się RedTube :D
           Chyba, że jest to ugrzeczniona wersja zestawienia.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            'Zdecydownym kupować tanio polecam stronke:
            www.make.my/aukcje
            Mega okazje, licytacje za grosze.
            Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)
            • avatar
             Hakuren
             -2
             Uh... dobrze nie być konformistą. Nie odwiedzam żadnych z 3 wymienionych. Na Face***/Tw**** obowiązuje u mnie embargo. Czasami jakiś link zaciągnie mnie na YT, ale samodzielnie nigdy tam nie zaglądam. Na pewno DDGo jest lepszy pod każdym względem niż wielkie G.
             • avatar
              ghost_dog
              0
              Finlandia to nie jest kraj skandynawski.