Nauka

Chcą szukać życia pod powierzchnią Marsa

przeczytasz w 2 min.

Czy na Marsie istnieje (lub istniało) życie? – Na to pytanie naukowcy próbują znaleźć odpowiedź od lat. Według Explore Mars – nie szukają jak należy.

ExoLance

Czy na Marsie istnieje (lub istniało) życie? – Na to pytanie naukowcy próbują znaleźć odpowiedź od lat. Według prywatnej organizacji złożonej z technologów i byłych inżynierów agencji NASA – Explore Mars – nie szukają oni jednak tak jak należy. Jaki zatem jest plan tej grupy? Przebić się przez powierzchnię Czerwonej Planety i poszukać życia głęboko pod glebą, gdzie mogą znajdować się warstwy wilgotne, które – co za tym idzie – mogłyby podtrzymywać życie.

Stworzony przez Explore Mars „ExoLance” rozpocząć ma swoją misję w miejscu, w którym zakończył się program Viking w latach 70. ubiegłego wieku. Dwie bezzałogowe sondy kosmiczne szukały wówczas śladów życia bezpośrednio w marsjańskiej glebie. Pomysł był prosty. Zbyt prosty i nie przyniósł żądanych rezultatów. Dlatego też NASA podczas kolejnych misji koncentrowała się bardziej na geologii, w celu lepszego zrozumienia środowiska Czerwonej Planety.

Explore Mars chce jednak wrócić do bezpośredniego podejścia łącząc rozwiązania podobne do tych wykorzystanych podczas programu Viking z technologią opracowaną dla łazika Curiosity oraz systemem opartym na broni US Air Force. Owocem tych starań jest projekt „ExoLance”. Twórcy planują wystrzelić kilka sond-penetratorów zwanych Arrows.

ExoLance balon

Arrows to niewielkie, lekkie wersje bomb Bunker-Buster opracowanych na potrzeby wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Zamiast materiałami wybuchowymi zostały one jednak wypełnione instrumentami naukowymi. Wystrzelone, mają wbić się w marsjańską glebę i przebić do warstw, które – jak ma nadzieję zespół Explore Mars – wciąż zawierają wodę i są zabezpieczone przed śmiertelnym promieniowaniem panującym na powierzchni Czerwonej Planety.

ExoLance wystrzał

Twórcy rozpoczęli crowdfundingową kampanię w serwisie Indiegogo. Proszą o 250 tysięcy dolarów – w chwili pisania tego newsa mają tylko 14 tysięcy, ale do zakończenia akcji pozostało jeszcze 41 dni. Gdy cel zostanie osiągnięty w ciągu roku prototyp ExoLance ma zostać zbudowany i przetestowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt zostanie przedstawiony agencji NASA lub spółkom komercyjnym w celu realizacji misji.

Źródło: Gizmag

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Antiax
  8
  Kurcze lekkie wersje jakichś tam bomb w 1191 roku ? No nieźle.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   A co mnoe obchodzi czy kakis menel ma na wódkę
   • avatar
    ALEKS_D_RAVEN
    3
    "opracowanych na potrzeby wojny w Zatoce Perskiej w 1191 roku"

    Do poprawki
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Dlaczego każde poszukiwanie życia jest związane z wodą? Przecież na innych planetach ewolucja mogła się potoczyć całkiem inaczej i organizmy żywe nie potrzebowałyby wody tylko jakiegoś innego związku chemicznego. To że na Ziemi ekosystem jest oparty na wodzie to nie znaczy że gdzie indziej też tak ma być.
     • avatar
      baca130
      -1
      Tyle zielonych idzie, żeby znaleźć choćby bakterie z poza ziemi.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       hehe. Czyżby nikt nie oglądał filmów dokumentalnych o kosmosie? :)
       Przecież już dawno o tym mówiono.
       • avatar
        lysycoprobo
        -8
        ale żenada i po co tam szukają tego i kasę na to wydają ? zamiast miliardy dolarów wydawać na takie pierdoły mogli by już przeznaczyć ta kase dla biednych co mnie obchodzi czy na marsie milion la temu żyła sobie bakteria jakaś
        • avatar
         Balrogos
         0
         Przeciez wiadomo ze bylo tam zycie.