Internet

Facebook - dane jawne ponad wolę użytkowników

przeczytasz w 2 min.

Ustawienia prywatności największego portalu społecznościowego zdają się wprowadzać użytkowników w błąd przekonując, że ich dane są bezpieczne.

Warto przeczytać:
Zaskakująca cena Samsunga Nexus S
 Superkomputer chłodzony gorącą wodą

Na uniwersytecie Columbia przeprowadzono badania wśród 65 studentów w wieku od 18 do 25 lat, które miały pokazać jak świadomi jesteśmy informacji, które ujawnia o nas Facebook. Mimo tego, że w systemie można dowolnie zaznaczać, które dane mają być ukryte, część z nich wypływa na skutek działań naszych lub znajomych dopuszczonych do zaufanego kręgu.

Wśród badanych nie było nikogo, kto nie odkryłby, że dzielił ze światem informacje, które planował zachować dla siebie. Natomiast 95% początkowo było przekonane, że wybrane opcje prywatności odpowiadały ich preferencjom i zapewniały dyskrecję. Mimo to, każdy z nich bezwiednie coś ujawniał.

Dlaczego właściwie chować dane, skoro już decydujemy się na udział w portalu społecznościowym? 49% badanych twierdzi, że niektóre informacje mogłyby zaszkodzić ich reputacji. Nie sposób się nie zgodzić, studenci widzący zdjęcia z imprez swoich wykładowców raczej nie nabraliby należytego szacunku. W dalszej kolejności jako powód częściowej anonimowości podawano kradzież tożsamości, a tylko 12% obawiało się fizycznego zagrożenia ich bezpieczeństwa. Mimo to, niemal żaden z badanych nie stwierdził, jakoby wyciek danych zaowocował nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu.

Obecnie możemy wybierać które zdjęcia, informacje na tablicy czy filmy mogą być wyświetlane poszczególnym grupom użytkowników. Eksperci natomiast chętnie widzieliby automatyczne rozpoznawanie treści i ograniczanie publiczności wpisów konkretnych kategorii, dla przykładu niewidoczne byłoby cokolwiek związanego z alkoholem.

Od siebie mogę jedynie stwierdzić - jeśli obawiamy się o naszą prywatność, po prostu nie korzystajmy z Facebooka. Nie od dziś przecież wiadomo, że anonimowość w sieci praktycznie nie istnieje, a własnoręcznie podając konkretne informacje nie możemy mieć pretensji, że zostały ujawnione.

Źródło: huffingtonpost.com

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bates911
  0
  Wystarczy trochę zdrowego rozsądku.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zróbcie to samo badanie na NK. Wtedy się dopiero pośmiejemy :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak już gdzieś napisałem "to już wiadomo nie od dziś"
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zapomnieliście na końcu newsa dodać przycisk - Lubię to! - Benchmark.pl
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Lubię to nie ma ale dodać do facebooka można ;) przyciski są