Internet

Facebook zablokował Deklarację Niepodległości za „mowę nienawiści” (ale już przeprosił)

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Algorytmy Facebooka próbują wyłapywać mowę nienawiści w postach publikowanych przez użytkowników. Ostatnio dopatrzyły się jej w… amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Coś chyba poszło nie tak.

Narzędzia do filtrowania treści, które działają na największych portalach internetowych, nie są doskonałe. Ostatni przypadek pokazuje, że problemem jest nie tylko niewykrywanie obraźliwych materiałów, ale też niesłuszne uznawanie za takie „odpowiednich” postów. O co chodzi? Algorytmy Facebooka zablokowały amerykańską Deklarację Niepodległości, bo wykryta została w niej tak zwana mowa nienawiści.

Facebook nieustannie stara się zwiększać efektywność swoich narzędzi filtrujących. Zgodnie z obowiązującym regulaminem zaś, niedopuszczalne jest stosowanie słów, które mogą zostać odebrane jako obraźliwe. Tymczasem w treści Deklaracji Niepodległości odnajdujemy fragment o „dzikich Indianach”, których za duże zagrożenie uważał Thomas Jefferson.

Post z Deklaracją został opublikowany na profilu amerykańskiego czasopisma The Vindicator, a następnie zablokowany za zawieranie treści „niestosownych i propagujących mowę nienawiści, będących bezpośrednimi atakami na osoby ze względu na rasę, płeć lub wyznanie”. Gdy o sprawie zrobiło się głośno, Facebook anulował blokadę i wystosował oficjalne przeprosiny, przyznając że wpis nie łamie „standardów internetowej społeczności”. Tłumaczył się, że przetwarza miliony wniosków każdego tygodnia i czasem coś po prostu pójdzie nie tak.

Redakcja The Vindicator podeszła do sprawy z uśmiechem. Napisała, że „wybacza” Facebookowi i z wirtualnym mrugnięciem oka przyznała, że Jefferson faktycznie lepiej by zrobił, gdyby określił bohaterów całej tej akcji „rdzennymi Amerykanami na trudnym etapie rozwoju kulturalnego”. 

Źródło: TVN 24, Fortune, USA Today. Foto: Continental Congress/Wikimedia

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kombajn
  Pytanie tylko czy algorytm się pomylił (w co wątpię bo to nie jest nowy algorytm i warunki brzegowe na pewno ma dogłębnie przetestowane) czy może raczej poprawność polityczna jest już w USA posunięta na skraj debilizmu i właśnie dlatego takie a nie inne zasady wpisano do algorytmu.
  22
 • avatar
  anzeh
  "niedopuszczalne jest stosowanie słów, które mogą zostać odebrane jako obraźliwe."

  Z wyjątkiem słów obraźliwych dla białych, katolików, konserwatystów i każdej innej grupy której lewica nie lubi. Wtedy to nie mowa nienawiści ale prawo do wolności wypowiedzi lub ekspresji artystycznej.
  4
 • avatar
  mesjan
  Gdyby to było o murzynach to by z fb na zawsze usunęli a deklarację kazano by fizycznie spalić, ale to tylko "rasistowscy" Indianie którzy kiedyś sprzeciwiali się przyjęcia uchodźców z Europy.
  3
 • avatar
  wojtek_pl
  Algorytm zadziałał poprawnie tylko w ogóle stosowanie takiego algorytmu jest debilizmem !
  "Zgodnie z obowiązującym regulaminem zaś, niedopuszczalne jest stosowanie słów, które mogą zostać odebrane jako obraźliwe."
  KAŻDE słowo może być dla kogoś obraźliwe. KAŻDE. Zamknąć tą twarzoksiążkę i będzie spokój...
  1
 • avatar
  eninede
  ...a tak moznaby sie juz nawet zastanowic.

  W jakim celu w ogole podano te informacje?

  Mam wrazenie, ze w niedlugim czasie z SI bedzie sie starano zrobic nowego jedynego obronce prawdy i moralnosci i to ona bedzie mowila nam co wolno a czego nie... bo przeciez ona sie nie myli czyz nie? ...ale czy jest ona czlowiekiem by mowic jak mamy byc ludzmi?
 • avatar
  Snake73
  Chyba nie ma bardziej rasistowskich grup etnicznych jak Afroamerykanie i Żydzi.