Internet

Facebook ma zapłacić 500 tysięcy funtów

przeczytasz w 1 min.

Taką wysokość grzywny (za – w uproszczeniu – aferę z Cambridge Analytica) ustaliło dla niego brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji. To maksimum dopuszczone przez prawo.

Już prawie cztery miesiące minęły od wybuchu afery Facebook i Cambridge Analytica. Wiemy już, że akcja #deletefacebook nie przyniosła większych rezultatów, a społecznościowy gigant radzi sobie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, ale nie oznacza to, że uniknie kary.

Rozmaite zagraniczne źródła podają, że brytyjskie ICO (czyli Biuro Komisarza ds. Informacji) nałożyło na firmę Facebook karę grzywny w wysokości 500 tysięcy funtów, a więc prawie 2,5 miliona złotych. Powód: brak dbałości o prywatność użytkowników i dopuszczenie do wystąpienia afery z Cambridge Analytica. 

Na gigancie, którego kapitalizacja przekracza pół biliona dolarów, taka kwota nie może zrobić wrażenia. Należy jednak dodać, że jest to w tym przypadku najwyższa grzywna, jaką dopuszcza prawo. Z jednej strony można się domyślać, że Facebook i tak się odwoła, z drugiej – że na karze z Wielkiej Brytanii się nie skończy.

Nad grzywnami dla Facebooka zastanawia się również choćby amerykańska Federalna Komisja Handlu. Przedsiębiorstwo jest także pod lupą FBI, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Europejskiej. Samo ICO natomiast rozważa też ukaranie Alexandra Nixa, byłego dyrektora generalnego Cambridge Analytica.

Źródło: Washington Post, Engadget, Bloomberg, The Guardian. Ilustracja: TheDigitalArtist/Pixabay (CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  7
  500k £ to śmieszne pieniądze dla FB, pewnie zarobili wiecej kasy w czasie który ja potrzebuje na przerzynanie powyższego artykułu i napisanie tego komentarza...

  Gdyby tak 5+ miliardów kary dostali za udostępnianie danych, może w tedy by coś poczuli.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   czy tylko dzieciarnia nie czai sarkazmu? :D
   • avatar
    edmund
    1
    Czekaj poszukam drobnych. xd
    • avatar
     Marucins
     1
     Zaraz zacznie się odwoływać i tyle z tej grzywny będzie.
     • avatar
      dariozpata
      -1
      Facebook, Google, Amazon, Microsoft, Apple i inni giganci mają tyle kasy że trzeba ich dodatkowo opodatkować!
      Po to aby dodatkowe miliardy $ przeznaczyć na zasiłki socjalne!!!
      Wy kapitaliści macie obowiązek dzielić się swoimi pieniędzmi z ludźmi biednymi i skrzywdzonymi przez los jak np ja i wielu innych a po to aby nam żyło się lepiej!!!
      Wy kapitaliści musicie zrozumieć że obok was żyją ludzie biedni którzy żyją od 10 do10 każdego miesiąca i ledwo im starcza na życie a są nawet tacy dla których pracy nie ma!!!
      Musicie otworzyć swoje serca ale i tez wasze portfele i wspomóc nas bo możemy zginąć z głodu!!!
      A chyba nie chcecie nas mieć na sumieniu!!!