Internet

Facebook: seksownie nie znaczy bezpiecznie

przeczytasz w 1 min.

Wczoraj pisaliśmy o tym jak internetowi oszuści łowią nieświadomych użytkowników Twittera na darmowe iPhone'y 4G. Tym razem o kolejnym podstępie.

Na stronach serwisu, z którego obecnie korzysta ponad 400 mln ludzi, pojawiły się odnośniki do "najseksowniejszego wideo w historii". Aby nie było zbyt prosto, informacje mogą trafić do nas bezpośrednio od naszych znajomych.

Złośliwe posty, które pozornie pochodzą od użytkowników-przyjaciół na Facebook, mają następującą treść:

<nazwa użytkownika> to bez wątpienia najseksowniejsze wideo w  historii! : P: P: P
Candid Camera Prank [HQ] Długość: 3:17

Wiadomości towarzyszy obraz, który wydaje się być miniaturą filmu przedstawiającego kobietę ubraną w skąpą spódniczkę podczas ćwiczenia na rowerze treningowym.

Jednak eksperci z Sophos ostrzegają, klikając na miniaturę filmu wcale nie nastąpi odtwarzanie. Zamiast tego aplikacja Facebook wyświetli komunikat o braku odpowiedniego oprogramowania, niezbędnego do uruchomienia wideo. To sztuczka, która ma na celu nakłonić użytkownika do zainstalowania na swoim komputerze adware.
 
- Możesz oglądać seksowne nagrania wideo, ale z dużą pewnością będziesz nękany przez wyskakujące reklamy - ostrzega Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. - Nie tylko dojdzie do zainstalowania adware na twoim komputerze, ale podstępna aplikacja Facebook umieści tę samą wiadomość na wszystkich kontach twoich znajomych. Nic więc dziwnego, że twoi znajomi mogą kliknąć, aby obejrzeć film, gdy wygląda na to, że wiadomość przyszła od Ciebie."

Użytkownikom Facebook dotkniętym atakiem nie zaleca się klikania w odnośniki lub umożliwiania uruchomienia aplikacji Facebook.

Co jeśli już dałeś(-aś) się złapać?

Jeśli padłeś(-aś) ofiarą tego ataku, przeskanuj swój komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym, zmień hasła, przejrzyj ustawienia aplikacji Facebook i usuń wszelkie programy, które zostały zainstalowane podczas ataku, kontynuował Cluley. W minionym roku 70% więcej użytkowników Facebook zgłosiło, że zostali zaatakowani przez złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem portalu, i wszystko wskazuje na to, że będzie coraz gorzej. Użytkownicy sieci społecznościowych muszą się nauczyć, aby w przyszłości nie dawać się nabierać na proste, ale jakże skuteczne sztuczki socjotechniki.

Źródło: Sophos

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  frog01
  0
  i znowu pisze jak przy innym tego typu zagrożeniu pisalem:

  Jak ktos sie dal na tego typu rzeczy zlapac to w pelni na to zasluguje.
  • avatar
   adex3
   0
   Kur** jakie debile dają się na to złapać!!!
   Podobno jesteśmy mądrym narodem a jednak...