Aplikacje mobilne

Facebook skanuje wszystkie twoje pliki

przeczytasz w 1 min.

Każdy plik w każdym folderze na smartfonie z Androidem jest skanowany przez aplikację Facebooka, a pozyskane informacje trafiają na serwery amerykańskiego giganta. Odpowiada za to narzędzie o nazwie Global Library Collector. 

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o naruszeniach prywatności, jakich dopuszcza się Facebook. Mimo to aplikacja portalu społecznościowego nie była dotąd jakoś szczególnie krytykowana. Przynajmniej w tej kwestii, bo szybkość działania, przejrzystość i energożerność to już co innego. Zagraniczne serwisy donoszą jednak, że programik ten może robić pewne rzeczy zasługujące na miano „nieetycznych”.

Facebook skanuje wszystkie katalogi i pliki na smartfonie

Działanie narzędzia Global Library Collector poznała i opisała Jane Manchun Wong. Badaczka z Hongkongu wyjaśniła, że ten właśnie składnik androidowej aplikacji Facebooka skanuje telefon, indeksuje systemowe biblioteki i przesyła te informacje na firmowy serwer. Robi to wszystko w tle – bez wiedzy i bez zgody użytkowników. A przynajmniej wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

Facebook app

Global Library Collector - nie wiadomo, po co Facebookowi te dane

Co więcej, wygląda na to, że nie istnieje możliwość dezaktywacji narzędzia Global Library Collector ani też sprawdzenia, jakie konkretnie informacje trafiły na serwery. Ze względu na brak oficjalnych deklaracji na ten temat, nie wiadomo także, jaki jest cel zbierania tych danych.

Nie jest wykluczone, że Facebook gromadzi dane, aby określać integralność i kompatybilność swojego systemu. Nawet jeśli tak jest, to jednak brak informacji o tym, że pliki są skanowane, nie pomagają mu w budowaniu zaufania. I można by spytać, czy o jakimkolwiek zaufaniu może być po tych wszystkich skandalach w ogóle mowa, ale niesłabnąca popularność zdaje się dawać odpowiedź. 

Źródło: Softpedia, Digital Information World. Foto: TheDigitalArtist (1), jarmoluk (2) / Pixabay

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brovar
  10
  Kolejny powód do listy wielu innych, dla których nie korzysta się z oficjalnej aplikacji FB.
  • avatar
   3
   Facebookowi mówię stanowcze nie jeśli chodzi o jego używanie na smartfonie. Na kompie - ok, czasami można. Na telefonie absolutnie nie. Niestety Messenger to aktualnie konieczność - trudno kogoś namówić do regularnego komunikowania się przez inne aplikacje. A szkoda, bo WhatsApp i wiele innych dają radę.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Pytanie: JAKIM sposobem logując się na FB z przeglądarki (desktop, FireFox), w prawym górnym rogu mojego avatara widnieje już licznik powiadomień wiadomości - ZANIM JESZCZE SIĘ ZALOGUJĘ ? Przecież aby taka informacja z serwera mogła spłynąć do mojej przeglądarki, muszę być zalogowany. Tutaj jednak licznik powiadamia o ilości wiadomości jeszcze przed zalogowaniem do serwisu.
    • avatar
     nevermind
     1
     Już od bardzo dawna używam zmiennika pod nazwą "Metal".
     • avatar
      xxx.514
      -1
      Zaraz zaraz, z tych drobnych skrawków wiedzy, jakie posiadam o androidzie to instalacja każdej aplikacji wymusza wywołanie okna z zapytaniem o pozwolenia dla danej aplikacji. Skoro użytkownik z automatu nie czytając ostrzeżenia coś takiego akceptuje, to w czym problem?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A czego się spodziewaliście instalując podłe szpiegi pejsbóka na swoim smarkonie?