Internet

Będziesz mógł spisać facebookowy testament

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Facebook wprowadza nową funkcję, dzięki której każdy użytkownik może zadecydować co ma się stać z jego kontem po śmierci.

Facebook zmarły

Facebook wprowadza nową funkcję, dzięki której każdy użytkownik może zadecydować co ma się stać z jego kontem na największym portalu społecznościowym po śmierci. 

Facebook (tak jak i inne usługi internetowe) ma twardy orzech do zgryzienia. Musi bowiem utrzymać równowagę pomiędzy poszanowaniem prywatności zmarłych a oczekiwaniami pogrążonych w żałobie przyjaciół i członków rodziny. Do tej pory konto zmarłego było automatycznie blokowane. W dużej mierze ze względu na zażalenia ze strony bliskich, wkrótce ta polityka się zmieni.

Nowa funkcja nazywa się Legacy Contact i pozwala osobie, którą użytkownik wybierze, zarządzać jego kontem – przynajmniej częściowo – lub trwale usunąć wszystko po jego śmierci. Osoba ta będzie mogła, na przykład, napisać post w imieniu zmarłego, ogłaszając w nim szczegóły pogrzebu, zaktualizować zdjęcie profilowe i tło, pobrać archiwum postów i zdjęć oraz dodać dopisek przed imieniem, wskazujący na to, że zmarłego nie ma już wśród nas.

Nasz Legacy Contact nie będzie jednak wszechmocny. Nie będzie miał możliwości zalogowania się jako zmarły i zmiany ustawień, jak i nie będzie miał dostępu do naszych wiadomości. Możemy też zadeklarować, że chcemy, aby nasze konto zostało usunięte.

Początkowo opcja dostępna będzie tylko w Stanach Zjednoczonych. Z czasem jednak trafi też do innych państw, w tym do Polski.

Źródło: Wall Street Journal, Facebook

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeszcze niech lecą lajki pod testamentem :l
  29
 • avatar
  DaroBenchmarkPC
  Ale debilizm z tymi testamentami i przekazywaniem konta po śmierci. FacePalm!
  3
 • avatar
  Vassago
  "A po śmierci zaktualizować zdjęcie profilowe". Ja p**lę, co za debilizm. Zdjęcie w trumnie, w kostnicy, zwłok na masce rozwalonego samochodu...???
  3
 • avatar
  wirher
  Tak się zastanawiam o co wam ludzie chodzi... Nie potraficie myśleć inaczej jak samymi skrajnościami.
  Rzeczywiście, zostawmy to jak jest. Niech zmarli będą dalej zapraszani do gier i wydarzeń. Niech nieświadomi znajomi się zastanawiają czemu dana osoba nie odpisuje na wiadomości, może się obraziła?
  Przecież ten "testament" to tylko opcja, dzięki której zdecydujemy co się dzieje z kontem po śmierci. Chyba dużo lepiej, gdy FB opustoszeje z kont widm, niż żeby proponowało nam po raz setny, by może dodać naszą martwą od 5 lat koleżankę do znajomych. I nie wszyscy żyją w społecznościach skrajnych idiotów, którzy "piszą" sobie wirtualne znicze. W dzisiejszych czasach ciężko utrzymać kontakt ze starymi znajomymi, gdzie wiele ludzi emigruje. Nawet nie macie pojęcia ile może znaczyć jedno zdanie napisane przez kogoś dla rodziny - hola, moment. Czego ja oczekuję, pewnie średnia wieku tutaj będzie koło 13 lat, nigdy wam nikt jeszcze nie umarł to nie zrozumiecie. Zresztą wy pewnie pisalibyście papierowe listy.

  Ale nie, w Polsce wszystko źle i wszystko nie dobrze. Sąsiad kupił samochód? Pewnie z kradzionych pieniędzy. Kolega dostał awans? Skur*ysyn nierób, za co niby on go dostał? Dodatkowa opcja, która jest czymś logicznym i absolutnie nie obowiązkowym - "no co się dzieje z tym światem?".
  2
 • avatar
  yendrek
  Ciekawe, kiedy amerykańcy obejmą konta na fejsbuku prawem spadkowym.

  Cyberboziu, miej nas w swojej opiece.
  1
 • avatar
  NewUnnamedUser
  ... bo oni chcą już nie tylko wiedzieć, że nie żyjesz, ale też kiedy umarłeś/zginąłeś i w jakich okolicznościach. Ani się obejrzysz i już będzie możliwość pisania wiadomości na fejsie po śmierci.
  1
 • avatar
  Amitty
  Testament na FB...

  świat tylko mi wydaje się być chory ??
 • avatar
  R2rr0
  Facebook ma coraz głupsze pomysły.
  -1
 • avatar
  Dead book ?
  -1
 • avatar
  Dragonik
  Żałuję że internet tak się rozpowszechnił bo tylko on pokazuje ludzką głupotę
  -1
 • avatar
  Bartusiak69
  Wpadła mi "rozkmina" jak usunąć konto na FACEBOOK'u :D .
  Ktoś z rodziny napisze, że zmarłem, a kolejnego dnia ożyje bez konta xD.
  -1
 • avatar
  chibi90
  Ja już dawno napisałem skrypt, że jak się nie zaloguje do 2 tygodni, to automatycznie ma mi konto usunąć :)
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Głupie nie głupie przynajmniej można będzie to wykorzystać do usunięcia konta na fb.
 • avatar
  kakagonzalez
  Na dobrą sprawę opcja powiadomienia o śmierci użytkownika i możliwość skasowania konta na fb po paru dniach (tak żeby znajomi zdążyli zobaczyć, o kogo chodzi) nie jest taka zła. W końcu rzadko która osoba ma tą wątpliwą (raczej) przyjemność poznania daty swojej śmierci.
 • avatar
  Konto usunięte
  nie mam fb gardze ludzmi ktorzy maja fb