Technologie i Firma

Filozofowie poszukiwani w biznesie

przeczytasz w 1 min.

Filozofia praktyczna – oto, czego potrzeba dużym i małym firmom technologicznym (i nie tylko). To bowiem zmiana sposobu myślenia.

Wśród kierunków studiów, po których niełatwo o (dobrze płatną) pracę często wymieniana jest filozofia. Wygląda jednak na to, że ci, którzy na nią postawili, wcale nie są na straconej pozycji. Dlaczego? Ponieważ Dolina Krzemowa i ogół gigantów technologicznych ma obsesję na punkcie szczęśliwości.

Właśnie ze względu na pogoń za dobrym życiem zarówno pojedyncze osoby, jak i całe firmy korzystają z usług tzw. coachów. Ci jednak często nie mają odpowiednich kompetencji. Co innego filozofowie.

Andrew Taggart jest doktorem filozofii, z którego usług korzystają firmy technologiczne. Jego działalność jest konkretnie określana mianem doradztwa filozoficznego, a jej założeniem jest sprawienie, by ludzie lepiej zrozumieli siebie i swoje życie, a wszystko to na podstawie filozoficznych myśli właśnie.

Filozofowie mogą być nowymi, lepszymi coachami i w Stanach Zjednoczonych już się nimi stają. Jak sami mówią, zamiast podchodzić do problemów psychologicznie (czyli: co mogę zrobić, by osiągnąć cel?), proponują podejście filozoficzne (czyli: dlaczego warto ten cel osiągnąć?).

Tacy doradcy starają się pokazać, że filozofia może być praktyczna w biznesie. Dzięki wyciąganiu mądrości ze słów myślicieli na przestrzeni wieków można wyrobić w sobie filozoficzny sposób myślenia, polegający na zadawaniu pytań i kwestionowaniu najprostszych odpowiedzi.

Taggart zdradził, że to kwestionowanie jednym z podstawowych narzędzi. Przedsiębiorca zamknięty na swoją wizję może częściej popełniać błędy, bo działa w wąskiej perspektywie i ma pewne „uprzedzenia”. Z tego względu nie jest też w stanie trafnie przeanalizować problem.

We wspomnianej już Dolinie Krzemowej firmy coraz częściej decydują się na pomoc ze strony doradców filozoficznych. Zapotrzebowanie jest ogromne, a lukę tę wypełnić mogą tylko filozofowie. Biorąc pod uwagę popularność coachów w naszym kraju, także polscy filozofowie powinni znaleźć coś dla siebie.

Źródło: Quartz. Foto: TeroVesalainen/Pixabay

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  5
  Filozofia szczęścia wg koncernów...

  ...To chyba jak sprawić żeby szczęście konsumentów wzrastało proporcjonalnie do ilości wydawanych pieniędzy.

  W przeciwnym razie koncerny nie byłyby szczęśliwe, a taka opcja NIE ISTNIEJE.
  • avatar
   wiktorn86
   3
   Biznes zrobi z filozofią to samo co Stalin z Marksem.
   • avatar
    Q'bot
    2
    Szczęście nie istnieje...
    • avatar
     Janushinho
     2
     Więcej ciekawego o filozofii (głównie nawiązującej do tematyki wolności) można usłyszeć u mnie na kanale Youtube. Zapraszam serdecznie https://www.youtube.com/user/Janushinho/