Ciekawostki

Foxconn nie zrobotyzuje się w pełni - „ludzie wciąż są ważni”

przeczytasz w 1 min.

Biorąc jednak pod uwagę niezwykle dynamiczny rozwój sektora automatyki i robotyki, pytanie brzmi: jak długo?

Foxconn
foto: Bloomberg

Często można usłyszeć głosy, że już wkrótce roboty zaczną zastępować nas przy każdej czynności. Już teraz coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych, a lada dzień – jak wróżą niektórzy – przez roboty stracimy pracę. Okazuje się jednak, że na razie powinniśmy raczej zachować spokój.

Dla tych z was, którzy nie wiedzą, Foxconn to największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych. W jego halach powstają urządzenia takich firm jak Apple, Microsoft, Sony, Intel, Google, Huawei, Toshiba czy Dell. 

W ubiegłym roku firma Foxconn ogłosiła, że zamierza „zatrudnić” 10 000 robotów przemysłowych, aby poprawić warunki pracy swoim ludzkim pracownikom i sprostać rosnącym wymaganiom technologicznych gigantów, a zwłaszcza nakładowi smartfona iPhone 6S.

Choć koszt każdego takiego robota to niespełna 25 tysięcy dolarów, pozwalają one obniżyć koszty produkcji, ponieważ zachowują stałą wydajność i mogą pracować w trybie 24/7. Niemniej tajwański producent zapewnia, że pełna robotyzacja – przynajmniej na razie – nie jest możliwa.

O ile proste, powtarzalne zadania mogą być zautomatyzowane, to już kontrola jakości i estetyczna ocena produktu końcowego, to raczej zadanie dla człowieka. Mówiąc krótko, Foxboty nie radzą sobie w końcowych etapach produkcji i wciąż muszą liczyć na pomoc ludzi.

„Chociaż posiadamy już obecnie w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, są one mniejszością. W większości przypadków mamy do czynienia z połączeniem stacji automatycznych oraz stref operacji ręcznych prowadzonych przez ludzi. Tak też pozostanie w najbliższej przyszłości”.

Biorąc jednak pod uwagę niezwykle dynamiczny rozwój sektora automatyki i robotyki, pytanie brzmi: jak długo?

Źródło: Neowin 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  8
  A może ludzie są poprostu tańsi ;) Po co inwestować w specjalistyczne roboty jak mamy wuchtę ludu czekających na wolne miejsce w fabryce.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Foxconn dba o ludzi, normalnie dowcip roku. Po prostu na niektórych stanowiskach nadal taniej wychodzi praca człowieka niż robot. Gdy rachunek się zmieni, to ludzi się momentalnie pozbędą.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Jak długo? - Odpowiedź jest prosta : Aż zautomatyzują i zrobotyzują linie produkcyjne we wszystkich zakładach, a rola człowieka zostanie sprowadzona do tego żeby .... po prostu kupić w sklepie gotowy wyrób...
    • avatar
     jinling
     0
     Juz tracimy prace ...
     • avatar
      maqmba
      0
      Biadolenie. Historia cywilizacji to historia ciągłego braku rąk do pracy. Do czasu powstania sztucznej inteligencji nic nam nie grozi.