Komputery

Uruchomiono pierwszy eksaskalarny superkomputer. Co to znaczy i co oferuje?

przeczytasz w 2 min.

W końcu możemy to powiedzieć – weszliśmy w Erę Eksaskalarnych superkomputerów. Departament Energii Stanów Zjednoczonych wzbogacił się o system Frontier, który jest najwydajniejszą tego typu konstrukcją na świecie.

W ostatnich latach sporo się mówiło o wyścigu o eksaskalarny superkomputer – komputerze, który przekroczy kolejną granicę wydajności i będzie potrafił wykonywać co najmniej trylion (1018) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Nie było tu niespodzianki – wyścig ten wygrało AMD ze swoim systemem Frontier.

Frontier - pierwszy eksaskalarny superkomputer

Superkomputer Frontier został zaprojektowany przez Hewlett Packard Enterprise (HPE) i AMD dla Oak Ridge National Laboratory (ORNL) – jednego a laboratoriów Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Superkomputer będzie wykorzystywany do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń z zakresu astronomii, biologii, medycyny czy inżynierii.

Superkomputer Frontier

Uwagę zwraca wydajność oraz efektywność energetyczna sprzętu. Frontier może się pochwalić mocą obliczeniową 1,102 EksaFLOPS oraz efektywnością na poziomie 62,68 GigaFLOPS na Wat (co daje mu pierwsze miejsce zarówno w rankingu najwydajniejszych superkomputerów TOP500, jak i najefektywniejszych Green500). Przy okazji jest to też najpotężniejsza maszyna na liście HPL-AI z 6,86 EksaFLOPS mocy w domenie sztucznej inteligencji.

Frontier jest w stanie wykonać 1,102 tryliona obliczeń na sekundę. Czy to dużo? Pewnie! Jeśli przyjmiemy, że człowiek jest w stanie wykonać jedno obliczenie na sekundę, Frontier w ciągu sekundy przeprowadza tyle samo obliczeń, co mogliby wykonać wszyscy ludzie na Ziemi… w ciągu 4 lat (!).

HPE Cray EX

Superkomputer Frontier

Konstrukcja składa się z 74 segmentów HPE Cray EX235a (potocznie zwanych szafami serwerowymi) - łącznie zamontowano w nich 9472 64-rdzeniowych procesorów AMD Epyc 3. generacji (w specjalnie zoptymalizowanej wersji), 37 888 akceleratory obliczeniowe AMD Instinct MI250x oraz 700 PB pamięci masowej. Nad odpowiednimi temperaturami komponentów czuwa chłodzenie wodne.

Frontier jest OGROMNY! Poniżej możecie zobaczyć prezentacje systemu.

Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej platformy na świecie w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości. Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm 5.

- Bronson Messer, dyrektora ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility.

AMD staje się liderem na rynku superkomputerów

Frontier przejął tytuł najwydajniejszego superkomputera na świecie - wcześniej tytuł ten należał do systemu Fugaku w RIKEN Center for Computational Science w Japonii (konstrukcja oferuje moc obliczeniową 442 PetaFLOPS, aczkolwiek teoretyczna, niezmierzona moc obliczeniowa też przekracza barierę 1 EksaFLOPS).

TOP500 - ranking najwydajniejszych superkomputerów na świecie
W pierwszej 10-tce rankingu TOP500 znajdziemy aż 5 systemów z podzespołami AMD

AMD powoli staje się liderem na rynku superkomputerów. Podzespoły tego producenta napędzają nr 1 i nr 3 na liście najpotężniejszych superkomputerów (Frontier i LUMI), a także połowę spośród 10 najmocniejszych systemów TOP500 (łącznie na liście znajdują się już 94 systemy na bazie rozwiązań AMD). Do tego AMD napędza aż 4 najbardziej efektywne superkomputery na świecie, 8 w pierwszej dziesiątce i aż 17 w pierwszej dwudziestce Green500.

Nadchodzą kolejne eksaskalarne superkomputery

Frontier jest pierwszym oficjalnym eksaskalarnym superkomputerem na świecie. Wiemy jednak, że w planach są kolejne maszyny. Na początku 2023 roku spodziewane jest uruchomienie amerykańskiego superkomputera El Capitan o mocy ponad 2 EksaFLOPS (też będzie on bazować na CPU i GPU firmy AMD).

Swoją konstrukcję planuje też Intel – system Aurora był zapowiadany w 2019 roku, jednak jego premiera ciągle jest przesuwana (najprawdopodobniej nie zostanie on uruchomiony w tym roku). Konstrukcja ma bazować na najnowszych procesorach Intel Xeon Sapphire Rapids i akceleratorach obliczeniowych Intel Ponte Vecchio, co pozwoli mu osiągnąć moc obliczeniową w okolicach 1 EksaFLOPS.

Źródło: TOP500, Green500, AMD, Andreas Schilling

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  6
  "jak i najefektowniejszych Green500"
  a może
  jak i _najefektywniejszych_ Green500, bo efektowne to "gadżety RGB" dla graczy.
  • avatar
   OBoloG
   2
   Byłoby fajnie gdyby po kilku latach można było zmienić same procesory na kolejne generacje AMD Epyc, tak jak obecnie dzieje się w komputerach domowych na bazie AMD. Kupujesz ryzena 1 w 2017r. i przez kolejne lata co roku na tej samej platformie możesz wymieniać procesory na kolejne wydajniejsze generacje. Czyli taki super komputer po np. 4-5 latach mógłby mieć wymienione procesory lub też akceleratory instinct na nowe i jego wydajność wzrosłaby powiedzmy 3 krotnie lub wiecej znacznie niższym kosztem niż zakup i budowa nowego super komputera. A nowsze procesy wytwarzania 3nm lub niższe zagwarantowałyby jeszcze niższe niż dotychczas zużycie energii. Takie rzeczy tylko u AMD.
   • avatar
    DeviLevi
    1
    Intel tylko przesuwa te premiery... słabo
    • avatar
     Kapitan Nocz
     1
     No nareszcie, bariera eksaflop została pokonana i to przez firmę, która niedawno jeszcze nic nie znaczyła w świecie superkomputerów. Jesli następny system AMD ma być 2x wydajniejszy to ich nowe GPU bedą musiały przeskoczyć obecne akceleratory dość mocno, inaczej taki system nie był by opłacalny. No ale mam nadzieję, ze podzielenie GPU na osobne boloki zaowocuje rewolucją podobna jak ta, która zaszłą w procesorach gdy AMD zaczęło stosować cziplety.
     • avatar
      PerfectDAY
      -3
      Gdyby tak dało się stworzyć bardzo wydajny superkomputer, z którego mogliby korzystać masowo ludzie za pomocą terminali z domu. Załóżmy kilkaset takich komputerów na kraj i ludzie po opłaceniu małego abonamentu mogliby wykorzystywać jego moc do pracy i zabawy. Skończyłby się w tedy problem ze słabą wydajnością czy brakiem dostępności sprzętu. Wiem, że taka wizja i struktura to na razie czyste sci-fi, ale wydaje mi się, że fajnie byłoby dożyć czegoś takiego.
      • avatar
       Veritatis
       -8
       Ludzki mózg zużywa 12 W, by generować około 100 000 000 000 000 operacji na sekundę. Wydajność taka jest wystarczająca do generowania samoświadomości, inteligencji i wszystkiego, co jest z tym związane. Super duper wydajne komputery zużywające 20 MW mocy potrafią generować pseudo sztuczną inteligencję, którą można porównać ze zwierzątkiem zwanym nicień (bezkręgowiec). Homo sapiens to najgłupszy gatunek zwierzęcia na tej planecie.
       • avatar
        CocoJambo
        -10
        Taa super, duper komputer ktory i tak se nie poradzi z kolejnymi pandemiami.
        Doktor Frankenstein Bill Gates już pracuje nad nowymi wirusami w swoim laboratorium które wypuści na zewnątrz po to żeby nas kontrolować i zebysmy znowu zostali pozamykani w domach
        a na zewnątrz bedziemy tylko w maskach się poruszać.
        I żaden z tych super, duper superkomputerów nie będzie wstanie przez 5 lat rozszyfrować DNA wirusa, tak żeby nie powstały leki. A Gates znowu będzie mógł swoje szczepionki z czipami i nano robotami które będą wpływać na umysły ludzi, którzy będą posłusznie wykonywać rozkazy od Billa Gatesa.
        Taki nano robot przylepi się do mózgu, wyśle impuls ktory przez mózg zostanie odczytany jako idź rzuć się pod pociąg a taka osoba niczym zombie pójdzie na tory kolejowe zakończyć swój żywot.
        Bill Gates tego właśnie chce! Chce ograniczyć liczbę ludności do 100 milionów. Gdzie zostaną jego kolesie, celebryci, milionerzy, politycy o lewicowych poglądach a reszta gorszego sortu zostanie zmieciona z powieszchni ziemi!