Karty graficzne

Planujesz zakup karty graficznej GeForce RTX 3000? Mamy dobre wieści!

przeczytasz w 1 min.

Problemy z dostępnością kart graficznych są zmorą graczy już co najmniej od kilku miesięcy. Mamy jednak dobre wieści! Wygląda na to, że sytuacja powoli wraca do normalności.

Problemy na rynku kart graficznych wynikały ze zbyt małej podaży i dużego zainteresowania sprzętem (również ze strony kopaczy kryptowalut) – odbijało się to nie tylko na ograniczonej dostępności, ale też mocno zawyżonych cenach w sklepach.

Lepsza dostępność kart graficznych jest faktem… ale tylko u Nvidii

Serwis 3DCenter przygotował nowy raport, w którym przeanalizował dostępność kart graficznych w największych niemieckich sklepach z elektroniką. Wnioski mogą Was zaskoczyć.

AMD Radeon RX 6000 i Nvidia GeForce RTX 3000 - ceny kart graficznych

Według analizy redaktorów, w ostatnim miesiącu mocno poprawiła się dostępność kart graficznych GeForce RTX 3000. Większość nowych modeli można znaleźć w sklepach, ale ich ceny nadal są wyższe od sugerowanych (te jednak i tak dosyć wyraźnie spadły – obecnie średnia przebitka jest prawie 2-krotna, podczas gdy w maju standardem były 3-krotnie wyższe ceny).

W przypadku kart graficznych Radeon RX 6000 sytuacja nie uległa znaczącym zmianom - w sklepach nie widać ani znaczącej poprawy dostępności, ani tym bardziej obniżek cen (chociaż handlarze nie nakładają tutaj tak dużych podwyżek jak u Nvidii).

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do raportu 3DCenter (po niemiecku).

Kiedy karty graficzne będą tanieć?

Lepsza dostępność kart Nvidii może wynikać z przejścia na modele LHR, które już nie są tak atrakcyjne dla górników. Duże znaczenie odgrywa także ograniczenie funkcjonowania farm kryptowalut w niektórych rejonach Chin.

Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że ceny kart graficznych zaczną szybko spadać. Sprzedawcy zamówili sprzęt przy wysokich stawkach i na pewno będą chcieli go sprzedaż z zyskiem. Można jednak oczekiwać, że sytuacja powoli będzie wracać do normy, zarówno jeżeli chodzi o dostępność, jak i ceny dla klienta.

Serwis 3DCenter 

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aloyz
  28
  "Sprzedawcy zamówili sprzęt przy wysokich stawkach i na pewno będą chcieli go sprzedaż z zyskiem"

  Nie bardzo chce mi się wierzyć, że tzw. główni/wiodący dystrybutorzy zamawiali sprzęt w szczycie tego całego szaleństwa płacąc za niego z góry i nie pozostawiając sobie przy tym żadnej furtki. Ale jeśli się mylę i faktycznie byli tak głupi to bardzo dobrze, będzie dla nich świetna nauczka na przyszłość, że jednak kasyno nie zawsze wygrywa!
  Ja uważam, że pomimo, iż w ostatnich dniach ceny nieco spadły to i tak są jeszcze zdecydowanie zbyt wysokie i warto, a nawet trzeba, poczekać na dalsze obniżki!
  • avatar
   Marti99
   10
   Trzeba pamietac o tym ze co prawda sklepy (i skalperzy indywidualni ;) ) kupili karty drozej ale caly czas sa one produkowane i "przeleja" sie one przez inne kanaly dystrybucji. Na dluzsza mete to sa ceny nie do utrzymania.
   Ja bym dal 4 miesiace na wzgledna normalizacje - no ale szklanej kuli nie mam...
   • avatar
    danieloslaw1
    4
    Nvidia teraz powinna rok produkować serie 4000 zeby nie zabrakło ich w 5min po premierze haha :)
    • avatar
     MrAve
     3
     Kiedy napisałem na FB, że ceby nie wrócą szybko do okolicy cen premierowych, bo polski rynek powoli reaguje na zmiany, to zostałem zbesztany, że sprzedawcy w naszym kraju reagują na spadki cen.
     Jasne, bo każdy kto kupi drożej uwielbia sprzedać że stratą. Do końca roku...MOŻE Polska dorówna cenom zagranicznym gdy te spadną do na 650 dolców za niereferencyjną 3070. Szczerze wątpię by polscy sprzedawcy obizali ceny na równi z zagranicznymi. Historia ram i dysków pokazuje, że nasz rynek nie lubi powrotu do normalności po okresie chaosu.
     • avatar
      zack24
      2
      Ceny radków nie są windowane, bo wyjściowo są już drogie pierońsko, zatem przy próbie windowania jak u zielonych nikt by tego nie kupił. A tak w ogóle to jestem zawiedziony dostępnością czerwonych GPU. Chciałem osobiście przetestować oba układy podczas grania. A tu lipa...
      • avatar
       ocw1987
       2
       To jest jedna wielka zmowa, przez przypadek jedna z Polskich hurtowni pokazała ceny zakupowe RTX3060 które kupiła po 1750zł netto.
       Po tym jak kupiłem znaczna ilość zadzwonił do mnie opiekun handlowy i powiedział że to nie powinno się pojawić bo to była partia przeznaczona pod ich własny brand gotowych komputerów stacjonarnych :) od tyle w temacie!
       • avatar
        pablo11
        1
        Robi się lato, ludzie mniej myślą o komputerach. Kupowanie kart pod kopanie Ethereum w tej chwili nie koniecznie jest najlepszym pomysłem, bo może sie nigdy nie zwrócić. Już teraz zarobek na Ethereum jest rzędu tego z grudnia 2020, a jest to tendencja spadkowa, bo i Ethereum tanieje i liczba transakcji spada, bo coraz mniej jeleni chce inwestować w spadającą kryptowalutę, której wartość, nie wiadomo kiedy się zatrzyma.
        Na horyzoncie pojawia się nowy typ wydobycia Ethereum, który przeczy sensowi robienia dużych koparek. A jak kurs spadnie do kursu z grudnia, to zarobek z kopania spadnie do najniższej wartości od 2 lat.
        • avatar
         baertus11
         1
         Trzeba by zmienić tytuł na: Planujesz zakup karty graficznej GeForce RTX 3000? Mamy dobre wieści! Potrzeba tylko jednej nerki zamiast dwóch aby ją mieć!
         • avatar
          szymcio30
          1
          Sprzedawcy to zamówili RTX 3000 przed cała bańka cenową i pakowali z ogromnym zyskiem do gotowych PC lub wystawiali pojedyncze sztuki z przebitka. Natomiast Ci co się łudzili, ze są chronologicznie realizowane zamówienia to mogą dalej się łudzić.
          • avatar
           greghostor
           0
           No rzeczywiście, to i tak za dużo
           • avatar
            kazitut
            0
            Polak: postaw się a zastaw się.
            Dlatego ceny mogą nie lecieć na łeb na szyje.
            W PRL-u (cinkciarz-e ? ) (teraz siedzą w kanałach dystrybucji) na grafach.
            Do puki będzie obrót przy obecnej cenie, to cena zostanie.

            Ale: jak walnie, jak to bywało, duża podaż na rynku wtórnym,
            To i sklepy zostaną (uduchowione).

            I wtedy się dowiemy czy mamy więcej górników od Chin.
            • avatar
             quadroxxl
             -1
             Wyższe ceny xD E tam wyższe, nieznacznie ponad 200% , a cały czas ro podkreślacie...Rozumiem gdyby, karty graficzne były w cenie mieszkania, to ok...Słowo "wyższe" jest uzasadnione ale te 6000-8000tys. ...Marudzicie
             • avatar
              Konto usunięte
              -7
              Czyli swojego gamingowego desktopa z 3080 na pokładzie sprzedałem w ostatnim dobrym momencie :)
              • avatar
               PerfectDAY
               0
               Co z tego, że dostępność się zwiększy jak żaden polski sprzedawca z ceny nie zejdzie. Co mi z dużej dostępności jak karta będzie i tak 2-3x droższa niż powinna.
               • avatar
                hovzi
                0
                Oby jak najszybciej ceny wróciły do normy, nowy BF wychodzi!