Internet

Gigabit na sekundę przez miedziany drut

przeczytasz w 1 min.

Co prawda niecały gigabit, ale i tak wynik ten robi wrażenie. Nokia ogłosiła, że z powodzeniem udało jej się przesłać dane z prędkością 825 Mbps na dystansie kilkuset metrów przy pomocy kabla miedzianego.

Wielu ekspertów wieszczy koniec technologii DSL i całkowitą dominację światłowodów. Okazuje się, że tradycyjne miedziane przewody mogą być wykorzystywane na długich dystansach do znacznie szybszej transmisji, niż dotychczas. To ważne, bo w wielu miejscach ten typ łącza nadal jest jednym dostępnym albo dostawcy nie opłaca się doprowadzać kolejnego.

 Warto przeczytać:
 

Nokia Siemens Networks zdołała uzyskać tę rewelacyjną prędkość transmisji dzięki utworzeniu "wirtualnych" kanałów, które rozszerzają możliwości standardowej pary przewodów miedzianych. Jest to możliwe dzięki redukcji wpływu szumów w dwóch transmisjach odbywajacych się jednocześnie w kablu. Wykorzystano w tym celu złożone algorytmy matematyczne z dziedziny analizy widmowej. Szczegóły technologii pozostają tajemnicą, ale zmierzony zysk na przepustowości wynosi od 50 do 75 procent, w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.

"Innowacyjne zastosowanie technologii takich jak obwody pochodne (ang. phantom circuit) pozwoli operatorom dostarczyć wydajne usługi za pomocą istniejących już kabli miedzianych." - mówi Eduard Scheiterer, kierownik działu sieci szerokopasmowych NSN.

Ozdoby z miedzianego drutu sprzed pięciu tysięcy lat


Nowe odkrycie przychodzi w dość nieoczekiwanym momencie, gdy łączność DSL powoli znika z rynku. W dłuższej perspektywie zapewne kable miedziane zostaną wyparte przez światłowody, jednak właściciele tych pierwszych będą starali się wykorzystać posiadaną infrastrukturę jak najdłużej. Prawdopodobnie jeszcze długo nie doczekamy się końca transmisji wykorzystującej ładunki elektryczne.

Źródło: TechSpot 

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  miedzianek
  0
  Eeeeee...Co wspolnego maja miedziane ozdoby sprzed ilustam lat i internet?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Pamietam belkot specjalistow sprzed 15 lat, twierdzacych z pelna powaga, ze 56 kbps to maksimum na miedzi.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Chciałem tylko dodać ze 1 Gigabit Ethernet na miedzi to nic nadzwyczajnego. Większość komputerów sprzedawanych w Komputroniku to obsługuje :) Miedziana sieć u mnie w firmie też już od dawna ma taką prędkość. Najważniejsze, co nie zostało zaakcentowane w tym artykule, jest to że transmisja odbyła się na odległość kilkuset metrów. Dotąd było to możliwe jedynie na kilkadziesiąt.
    • avatar
     0
     Miedź ma za dużą tłumienność - nie to co światłowody. W dodatku można podsłuchać transmisję, a w światłowodach nie. No i na światłowodach są większe transfery.
     3 x na NIE ;) Ale fajnie, że się starają.


     PS. Miedź chyba jeszcze droższa jest od światłowodu.
     • avatar
      orbik
      0
      wez sobie popatrz ile kosztuje spawanie zakonczen swiatlowodu, ile kosztuje metr kabla swiatlowowdowego, ile kosztuje polozenie swiatlowodu a potem porownaj sobie to z kablem miedizanym. wyjdzie xx razy taniej
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pewni szukają czegoś co będzie przed masówką światłowodów.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Prawdopodobnie jeszcze długo nie doczekamy się końca transmisji wykorzystującej ładunki elektryczne."

        pewnie nie doczekamy się jak to baaardzo długa transmisja


        "Prawdopodobnie jeszcze długo nie doczekamy się końca wykorzystywania ładunków elektrycznych do transmisji danych."

        pewnie się doczekamy jak już przestanie się opłacać inwestować w technologie transmisji oparte "na drucie".