SSD

Gigantyczna wydajność 24 dysków SSD Samsunga

przeczytasz w 2 min.

Dyski Solid State-Drive (SSD), jak wiemy, cechuje kilka zalet, które sprawiają, że są wyraźnie lepsze od swoich magnetycznych rywali. Co ważne, SSD są nadal rozwijane i producenci wciąż nie przekroczyli granic wytyczonych przez technologie dostępne w tych sprzętach. Dowodem tego są informacje o coraz pojemniejszych i szybszych modelach.  Tak jest i tym razem, choć - trzeba przyznać - tym razem nie chodzi o "typowy" dysk SSD. Mowa o 24 dyskach pracujących jednocześnie w jednym komputerze.

Marketingowcy z firmy Samsung wpadli na pomysł, by promować SSD w dość niekonwencjonalny sposób. Poniżej prezentujemy stworzony przez nich film, zaznaczając właśnie, że jest to materiał promocyjny SSD koreańskiego giganta. Nie można też nie wspomnieć, że film ten po prostu robi wrażenie. I to jakie!

 

 Film promocyjny Samsunga (Źródło: YouTube.com)

Na filmie widać komputer do którego podłączono 24 dyski SSD Samsunga - każdy o pojemności 256 GB. Dyski pracują w macierzy RAID, dzięki czemu szybkie SSD stały się jeszcze szybsze. I najważniejsza wiadomość: uzyskana macierz ma 6 TB pojemności i to nie pojemność robi owe wrażenie.

A skoro nie pojemność to - wiadomo - wydajność. Udało się uzyskać przesył danych na poziomie 2 GB/s. Co to oznacza w praktyce? Cóż, oto kilka przykładów przytoczonych przez specjalistów z Samsunga:

- Wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu Microsoft Office 2007 uruchamiają się w pół sekundy
- 53 programy uruchomione z poziomu menu Start były gotowe do pracy po upływie 18 sekund
- Defragmentowanie systemu trwało 3 sekundy

Ogromne wrażenie wywołuje także próba skopiowania na dysk całej płyty CD (700 MB danych). Zajęło to dosłownie 0,8 sekundy, czyli tyle samo, ile trwało... wyrzucenie tej samej płyty przez okno. Ten film po prostu trzeba zobaczyć!

Jak wiadomo, twarde dyski skutecznie spowalniają inne komponenty w komputerze, przez co nasze codzienne użytkowanie peceta nie jest tak szybkie, jak można oczekiwać. Będąc kompletnie szczerym przyznam jednak, że nie spodziewałem się, iż jest aż tak źle z poczciwymi "twardzielami".

Cóż, nawet technologia SATA III, o której pisaliśmy dzisiaj, nie wywołuje już takiego wrażenia.

Źródło: Inf. własna, YouTube.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak będę miał 3 życzenia u dżina to sobie zażyczę 24 dyski SSD:)
  • avatar
   Dragon
   0
   dobre... tylko jedno pytanie, dlaczego news jest dodany podwójnie? :P
   • avatar
    mehtron
    0
    1. Test pokazuje tylko 1 benchmark (2000 MB/s) - mało to wiarygodne.
    2. Otwieranie aplikacji, które mogły zostać zkeszowane (szczególnie na Windows VISTA) nie jest testem dla dysków.
    3. RIP płyty w 0.8 sek. tylko z wirtualnego napędu mógłby coś wnieść. Chyba, że napędy optyczne też były w RAIDzie (sic!)?
    4. Defragmentacja systemu po instalacji jest słabym testem.

    Pochwalić się można liczbami i zrobić reklamę SAMSUNGowi.
    • avatar
     marop86
     0
     mehton 2 podpunkt się zgadza mogło zostać zkeszowane. 1 podpunkt to jak najbardziej wiarygodne. ale tą samą prędkośc osiągają 4-6 dysków SSD... 24 niepotrzebne... marketing (może ktoś się zachwyci i kupi 24 sztuki:P)