Oprogramowanie

GIMP 2.10 już jest - potężna aktualizacja programu

przeczytasz w 1 min.

Po sześciu latach intensywnych prac udostępniona została nowa wersja jednego z najpopularniejszych programów do obróbki grafiki. Jakie nowości zostały zawarte w wydaniu GIMP 2.10?

GNU Image Manipulation Program to niezwykle popularny program graficzny do biura i do domu, ale od wielu, wielu miesięcy niewiele działo się w jego temacie. Okazuje się jednak, że twórcy nie próżnowali i teraz uznali, że są wreszcie gotowi pochwalić się owocami sześciu lat pracy. Oto GIMP 2.10.

Co nowego w GIMP 2.10?

GIMP 2.10 uruchamia się szybciej niż jego poprzednia wersja. A gdy już ładowanie dobiega końca oczom ukazuje się nowy ciemny motyw (który w razie czego można zamienić na jasny), ale za to z dobrze znanymi elementami interfejsu. To odświeżenie docenić mają nie tylko te osoby, które pracują po zmroku, ale też posiadacze monitorów o wysokiej rozdzielczości. 

GIMP ikony

Zajrzyjmy jednak pod maskę, bo tam czeka najważniejsza nowość – GEGL. Jest to biblioteka przetwarzania obrazów poprawiająca precyzję w formatach PSD, PNG, TIFF czy EXR oraz usprawniająca zarządzanie kolorem. Umożliwia pracę z grafiką kolorową do 32 bitów na kanał w liniowej przestrzeni RGB. 

GIMP kolor

Nowy GIMP 2.10 czerpiący korzyści z GEGL to także nowe filtry (np. Exposure, High-pass czy Wavelet Decompose), ulepszone narzędzia (na czele z Unified Transform, czyli możliwością dokonania kilku transformacji naraz), poprawione zaznaczanie czy malowanie symetryczne. Wypada również wspomnieć o obsłudze formatu WebP.

GIMP Unified Transform

Zmian jest naprawdę sporo, a docenią je przede wszystkim profesjonaliści (choć skorzystają na nich także zwykli użytkownicy). Jeżeli chcecie poznać wszystkie nowości wprowadzone w tej wersji, sprawdźcie oficjalny artykuł „GIMP 2.10 Release Notes”.

Darmowy program graficzny GIMP 2.10 – pobieranie (download)

Pobierz GIMP 2.10

Źródło: ghacks, GIMP, Softpedia

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  slo1q
  12
  To naprawdę niezły program. A jeszcze biorąc pod uwagę fakt, iż jest darmowy, to już rewelacja.
  Zmiany w 100% na plus.
  • avatar
   sabaru
   -1
   Dalej się długo uruchamia.
   • avatar
    anglik666
    -5
    tak od pierwszej wersji beta mineło chyba 20 lat, nigdy nie włączyłem, czyli uruchomienie 20 lat 3 miechy 7 dni 2h 5s i trzy setne. Ciekawe ile będzie się nieuruchamiać nowa wersja. Podobno szybciej ;)
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     Kila na razie :/
     Przy uruchomieniu "bimp" sie wywala, trzeba kliknac na OK. A jak juz ruszy dalej, to wyswietla przyborniki na ekranie glownym, a nie na drugim, jak je ustawilem. No i domyslnie przybornik jest dwukolorowy, a zamiana w kolorowy trwa...
     Pewnie za miesiac poprawia, jak ze 100 ludzi zglosi te sama poprawke :/
     • avatar
      marcadir
      0
      U mnie bez problemu działa (win7)... jest to praktycznie jedyny darmowy program graficzny, który można używać komercyjnie... wymaga trochę przyuczenia, jednak w obecna wersja w końcu trochę przybliżyła się do photoshopa (nadal jeszcze wiele brakuje, ale dystans się zmienił)... Jak na darmowy odpowiednik PS'a jest świetny.