Oprogramowanie

GIMP 2.9.2 - nowy, lepszy edytor do pobrania

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeden z najpopularniejszych darmowych edytorów grafiki doczekał się nowej wersji poglądowej. Jakie zmiany?

GIMP

Niezaprzeczalnie jeden z najpopularniejszych darmowych programów do edycji grafiki – GIMP – już wkrótce doczeka się wersji 2.10. W przygotowaniu na jej debiut twórcy udostępnili do pobrania poglądową wersję oznaczoną numerem 2.9.2, która wprowadza kilka nowości.

GIMP 2.9.2 to przede wszystkim nowy silnik przetwarzania obrazu o nazwie GEGL. Jego pełna implementacja nastąpi wprawdzie dopiero w wersji 2.10, ale już teraz użytkownicy mogą cieszyć się kilkoma wprowadzonymi wraz z nim funkcjami. 

GIMP screen

Wśród nowych funkcji znajdziemy między innymi 16- i 32-bitowe przetwarzanie dla każdego kanału koloru, obsługę formatu OpenEXR oraz automatyczny podgląd dla wielu filtrów. Nowy GIMP zapewniać ma też wydajniejszą, sprzętową akcelerację renderowania i przetwarzania oraz mniej stratne pod względem jakości skalowanie obrazów.

Wersja 2.9.2 to także aktualizacja zgodności z plikami PNG, TIFF, PSD i FITS oraz zupełnie nowe narzędzia. Są to między innymi Unified Transform (jedno narzędzie łączące skalowanie, obracanie, zmienianie perspektywy, przekrzywianie itd.) i Warp Transform (przekształcanie na „żywym obrazie”). Poprawione zostały też niektóre obecne narzędzia.

Pobierz GIMP
GIMP

Źródło: PetaPixel, GIMP

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nullmaruzero
  O, widzę że 2.8.16 poprawiło błąd znikających ikonek w Win10. Co do samego GIMPa, fajne narzędzie, wszystko w nim idzie zrobić tylko czasami żeby prostą rzecz zrobić to trzeba się naklikać bez liku... Ale za takie pieniądze to świetne narzędzie :D
  6
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Ale z linkiem tos sie, autorze, nie popisal - jak byk wyskakuja przyciski do *stabilnej* wersji 2.8, dopiero ponizej mozna znalezc kolejne linki. Chyba nie o to chodzi.
  No i ta "wersja pogladowa" - nie za duzo naczytales sie tlumaczen "preview" (z Windows-a na przyklad) ? Numerki w linuksowych wersjach (w tym i w Gimpie) oznaczaja, ze 2.9 to wersja NIESTABILNA (tudziez rozwojowa), ale nie "pogladowa".
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Do odebrania zostało jeszcze kilkadziesiąt PAYSAFECARDÓW o wartości 300ZŁ. Nie czekaj, KTO PIERWSZY TEN LEPSZY. Wejdź w link i postępuj zgodnie z instrukcją!
  kartapsf.pl/6538
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak widać "dobra robota".
  Ostatnia stabilna wersja to 2.8.16.

  Niestabilna 2.9 jest w postaci tar.bz2, czyli w postaci źródeł. Czy z takim tworem poradzi sobie typowi użytkownicy - bardzo mocno wątpię.

  Stabilna 2.10 będzie chyba ostatnia z dwójek, czyli na bibliotekach gtk 2.xx. Ta wymaga gtk 2.24. Kolejna będzie raczej pisana pod Waylanda na gtk 3.xx.
 • avatar
  Konto usunięte
  no właśnie w gimpie wywracają do góry nogami cały środek. dopiero jak to zrobią, zaczną się zmiany w UI.