Ciekawostki

Mocowanie GoPro przyczyną urazu mózgu Michaela Schumachera - są podejrzenia

przeczytasz w 1 min.

Choć od narciarskiego wypadku Michaela Schumachera minęło już ponad 9 miesięcy, nadal nie znamy dokładnej przyczyny urazu jego mózgu.

Kask kamera GoPro

Kaski chroniące naszą głowę, a zarazem znajdujący się wewnątrz czaszki mózg, to akcesorium, które często jest bagatelizowane przez sportowych wyczynowców. Kierowca rajdowy Michael Schumacher miał na szczęście taki kask na głowie i wypadek na stoku narciarskim nie zakończył się dla niego śmiercią. Jednakże nosząc kask uległ także popularnej ostatnio modzie na filmowanie swoich wyczynów kamerą sportową. O zainstalowanym na jego hełmie GoPro mówiło się wiele od początku, przede wszystkim w kontekście nagrania, które może wyjaśnić przyczynę wypadku. Teraz jednak pojawiły się mniej przyjemne podejrzenia, które wysnuł francuski dziennikarz Jean-Louis Moncet. Według niego, a swoje wnioski bazuje na rozmowie z synem Schumachera, przyczyną urazu mózgu, śpiączki i problemów z powrotem do normalnego życia, mogła być właśnie wspomniana kamera.

Mówiąc dokładniej, nie tyle sama kamera co mocowanie (choć nie wiadomo jakie), do którego była przyczepiona. Dlaczego to akcesorium trafiło na listę podejrzanych? Być może jego zainstalowanie na hełmie osłabiło jego strukturę, a raczej zmieniło sposób w jaki zachowa się i przyjmie potężne przeciążenia, które wystąpiły w momencie uderzenia. To na razie tylko przypuszczenia i nie powinniśmy wyciągać zbyt daleko idących wniosków, jednakże sprawą zainteresowali się również eksperci z ENSA (akademia narciarska z Chamonix). Według przeprowadzonych symulacji kask w wyniku uderzenie powiniem popękać, ale nie powiniem w żadnym wypadku się rozpaść, co miało miejsce w przypadku Schumachera. Być może to właśnie mocowanie kamery wpłyneło na taki przebieg wypadków.

Sam Schumacher usunął się z życia publicznego i nie pojawia się zbyt często na łamach gazet. Trudno się dziwić, tragedia jaka spotkała rodzinę to wydarzenie, które odbiera chęć do czegokolwiek. Obecnie Michael po opuszczeniu nieco ponad miesiąc temu szpitala i przechodzi bardzo kosztowną rekonwalescencję w swojej rezydencji nad Jeziorem Genewskim. Wedle doniesień nadal nie jest w stanie mówić i samodzielnie poruszać.

Ta historia pokazuje jak technologia potrafi stać się naszym przekleństwem i jak, mimo wszystko, ostrożnie należy z niej korzystać.

Źródło: The Telegraph

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  22
  ale to że jechał poza trasą z ogromną prędkością jest nieistotne - kamera na kasku staje się główną przyczyną
  • avatar
   jacekd
   5
   "Kierowca rajdowy Michael Schumacher..."
   Czy MS startował kiedykolwiek w rajdach??? Nawet jeśli to raczej powinno się go nazywać kierowcą WYŚCIGOWYM, bo Formuła 1, w której jeździł to WYŚCIGI.
   • avatar
    SpeedyBang
    4
    Zakazać kamer? Zakazać szybkiego jeżdżenia? Zakazać jeżdżenia poza stokiem? Może i składową było mocowanie, natomiast trzeba liczyć się z konsekwencjami i pociąganie do odpowiedzialności GoPro (o ile taka propozycja się wyłoni) byłoby głupotą.
    • avatar
     Sancho
     3
     Pewnie GoPro samo się tam zamontowało kierowca MS aktualnie roślinka oczywiście nie miał z tym nic wspólnego. Teraz tylko synusie Michałka podadzą firmę do sądu i kasa sama wpadnie na konto.
     • avatar
      Khiav
      2
      Typowy Francuski lewicowiec: winne jest wszystko i wszyscy, tylko nie ten, który ponosi indywidualną odpowiedzialność. Schumacher za***lał jak nienormalny, miał wypadek: smutno, tragedia, współczuję rodzinie, ale nikt przecież mu nie kazał tak jechać. To tak, jakby obwiniać producentów pasów bezpieczeństwa o to, że kierowcy szybko jeżdżą.
      • avatar
       JAZ99
       1
       Sporo tu takich, co lubią chodzić w kapciach i wolą umierać ze starości w pampersach. To ich wybór, bo jedyna adrenalina dla nich to wylana herbata na gacie.

       Ale rozsądny człowiek uwzględni ryzyko jakie wprowadza kamera mocowana do kasku, a ich projektanci zaczną to uwzględniać w swoich projektach, tak jak to robią już z łącznością w kaskach motocyklowych.

       Może wypadek Schumachera utworzy nowy rozdział dla kasków z integralną kamerą zapewniających większe bezpieczeństwo lub miejscem do jej montażu przebadanym i bezpiecznym.
       A to może być zachęta (wymówką ;) do stosowania kasków przez osoby będące teraz w kontrze.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Przyczyną uszkodzenia mózgu Schumachera był sam Schumacher. Nigdy go nie lubiłem, nie doceniałem jego kunsztu i mistrzostwa. Od samego początku jego kariery jeździł bardzo agresywnie i niebezpiecznie dla innych zawodników. Szczerze mówiąc był na torze aroganckim chamem, któremu lepiej było zjechać, bo celowo potrafił doprowadzić do wypadku. Głód adrenaliny i nie liczenie się z innymi.
        Wypadek na nartach, to też głód adrenaliny, wyraźnie bez której miał problemy z funkcjonowaniem. To była jego decyzja, ze jechał tam gdzie jechał, jego decyzja, że założył sobie kamerkę. Dobrze wiedział, że w przypadku uderzenia w miejscu mocowania kask będzie osłabiony. Przecież on pół życia spędził mając różne kaski na głowie. Powinien jako wielki mistrz coś więcej wiedzieć o bezpieczeństwie biernym jakie zapewniają kask i kombinezon. Wszytko to jego decyzja. Czy mi go żal? Nie, całą swoją karierą dążył do tego. Raz szczęście zawiodło i zostanie inwalidą. Inwalidą na własne życzenie.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Póki co te mocowania są po prostu niebezpieczne. np. wiązania narciarskie się atestuje, się ustawia aby narta wypięła się wtedy kiedy trzeba zamiast złamać nogę. A co z mocowaniem kamerek? w dodatku konstrukcja jest taka jak firmowy znaczek w mercedesach, tych starszych, który przechodnia wpadającego na maskę po prostu rozcinał lub poważnie ranił. umieszczenie znaczka na zawiasie niewiele dawało, to samo z tą kamerką.

         Nie wiem, może się w końcu doczekamy jakiejś standaryzacji mocowań kamerek do kasku. może pojawią się wreszcie kaski ze standardową zatoką do mocowania kamerki? nie mam pojęcia. rozwiązań jest wiele, ale kamerka na szpikulcu to tylko zagrożenie które sprawia, że wszelkie atesty na kask tracą jakiekolwiek znaczenie.
         • avatar
          Bialy
          0
          Błąd:
          "[...] które wysnuł francuski dziennikach Jean-Louis Moncet [...]"
          • avatar
           rolandwally83
           0
           Jak to się mówi "winnego zawsze znajdą lub zawsze się znajdzie"

           Hieny dziennikarskie snucie teorii chaosu dla 5 minut sławy.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ile osób tyle opinii. Faktem jest, że wszelkiego rodzaju wystające przedmioty przymocowane do ciała w trakcie szybkiej jazdy na nartach mogą przyczyną dodatkowych urazów i o to nie ma się co bić. Najważniejsze, że już jest lepiej i człowiek dochodzi do siebie.