Oprogramowanie

Google Chrome OS: nowy interfejs Aura UI upodobni system do innych

przeczytasz w 2 min.

Chrome OS się zmienia.

Chociaż linuksowy system operacyjny Google Chrome OS (Chromium OS) nie zdobył zakładanej przez wyszukiwarkowego giganta popularności, to jednak nie rezygnuje on z jego dalszego rozwijania i udoskonalania. Wprowadzono bowiem nowy interfejs Aura UI, upodabniający Chrome OS do klasycznych systemów.

Idea Chrome OS to, jak sama nazwa wskazuje, system w przeglądarce. Początkowo projekt był określany mianem typowo internetowego systemu operacyjnego, którego wszystkie zdania miały być wykonywane w przeglądarce. Mieliśmy więc do czynienia z takim Linuksem w przeglądarce - aby wykonać niemalże każdą czynność uruchamiana była przeglądarka Chrome. Wielu użytkowników w swoich opiniach o Chrome OS twierdziło, że to nie system, lecz przeglądarka. System, chociaż bardzo ciekawy, za którym stoi ogromna korporacja i którym interesowało się wiele dużych firm, nie odniósł rynkowego sukcesu. Mimo wszystko Google wciąż ma związane z nim ambitne plany.

google chrome os chromium os nowy new interfejs interface aura ui wygląd screen pulpit desktop

Teraz jednak, jak możemy zobaczyć w najnowszym rozwojowym wydaniu Dev systemu, Google postawiło na zupełnie nowe podejście. System otrzymał nowy, ładniejszy interfejs. Aura UI w założeniach upodabnia produkt Google do innych klasycznych systemów operacyjnych. To ma pozwolić nawiązać Google rywalizację z innymi. Nowy interfejs zamienił pojedyncze okno przeglądarki na wygodny i ładny pulpit z przezroczystymi panelami, paskami zadań oraz launchpadami. Pełna obsługa przeźroczystości oraz funkcja zachodzenia na siebie okien ma być wspomagana przez pełną akcelerację sprzętową.

google chrome os chromium os nowy interfejs aura wygląd menu programów launchpad

W nowej odsłonie Chrome OS, co prawda wciąż rozwojowej, zobaczymy lepszą obsługę lokalnych odtwarzaczy multimediów, kolejne tryby pracy na kilku monitorach oraz nominalną obsługę nowych formatów jak: tar, gz czy bzip2. Bądź co bądź Chrome OS jest wciąż młodym projektem i jeszcze wiele przed nim.

chrome os chromium os nowy interfejs wygląd przeglądarki chrome

Cieszy też fakt, że system staje się bardziej przyjazny użytkownikom, mimo że w poprzednich odsłonach niektóre elementy wydawały się być prostsze. System powoli staje się podobny do innych, aczkolwiek jako przystosowany do aplikacji webowych jest na swój sposób odmienny. Chociaż i to ostatnie może się niedługo zmienić, gdyż Chrome OS niedługo może zyskać możliwość uruchamiania linuksowych desktopowych programów. Nowa odsłona systemu już niedługo trafi jako aktualizacja do produktów firmy Samsung i Acer.

chrome os wygląd przeglądarki chrome google wyszukiwarka

System więc pięknieje i upodabnia się do... no właśnie, do Windows, jak twierdzą niektórzy internauci, a to na skutek przeźroczystych pasków, czy też Mac OS X - jak przekonują inni - ze względu na Launchpad. Osobiście uważam, że mamy tu do czynienia ze zwróceniem się do wizji Linuksa, gdyż wszystkie te elementy debiutowały właśnie w tym systemie i do dzisiaj są obecne. W końcu Chrome OS to jedna z jego dystrybucji.

google chrome os chromium os wygląd interfejs aura ui

Więcej o Google Chrome OS:


Źródło: TechSpot, Di, GoogleOperatingSystem

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  Czy już działa obsługa zewnętrznych urządzeń USB, począwszy od drukarek, a skończywszy na modemach 3G? Nie? Jaka szkoda...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   skoda favorit
   • avatar
    paankracyk
    1
    Idea Chrome OS to, jak sama nazwa wskazuje, system w przeglądarce. Początkowo projekt był określany mianem typowo internetowego systemu operacyjnego, którego wszystkie zdania miały być wykonywane w przeglądarce. Mieliśmy więc do czynienia z takim Linuksem w przeglądarce - aby wykonać niemalże każdą czynność uruchamiana była przeglądarka Chrome.

    Rozumiem, ze autor czytajac ten tekst nie widzi w nim nic dziwnego?
    • avatar
     mutissj
     -3
     Najlepsza przeglądarka, szybka i zwinna, prostata robi swoje, a nie jakieś przy mulaste firefoxy, internet explorery
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nie jest ładniejsza ani bardziej przejrzysta.
      • avatar
       Varso
       0
       A na co rozwijać Chrome OS jak Android sprawuje się wyśmienicie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Można gdzies pobrać wersję testową?
        Czy jest tylko w wersji OEM z lapkami?