• benchmark.pl
 • Foto
 • Zdjęcia i wycieczki 3D z fotografii dwuwymiarowych - algorytm Google DeepStereo
Foto

Zdjęcia i wycieczki 3D z fotografii dwuwymiarowych - algorytm Google DeepStereo

przeczytasz w 1 min.

Technologia Google DeepStereo pozwala na tworzenie wycieczek w 3D na podstawie zdjęć 2D

Łowca Androidów scena analizy zdjęcia

Na powyższym obrazku widać scenę z filmu Łowca Androidów, a dokładnie superprecyzyjną analizę zdjęcia. Takie rzeczy nadal pozostają w sferze fantastyki naukowej. Za to dzięki pracom czwórki inżynierów z Google i ich algorytmowi DeepStereo możliwe stanie się tworzenie ujęć 3D, a także filmów, wyłącznie na podstawie zwykłych fotografii 2D.

Siłą algorytmu DeepStereo jest procedura, która pozwala interpolować poszczególne klatki i fragmenty ujęcia 3D nawet gdy brak dokładnej informacji dla zaplanowanej ścieżki ruchu kamery. Mówiąc inaczej domyśla się (przewiduje), jak powinno wyglądać kolejne ujęcie bazując na dostępnych fotografiach 2D.

W ten sposób można nakręcić płynne wideo 3D z przechadzką po muzeum dysponując jedynie sekwencją wykonanych w nie najmniejszych odstępach czasowych zdjęć, przypominających fotografie znane nam ze Street View.

DeepStereo

Nie należy efektów DeepStereo mylić z tradycyjną konwersją 2D do 3D. W tym przypadku możemy praktycznie dowolnie zmieniać perspektywę. Jak to wygląda w praktyce, najlepiej wyjaśni poniższe wideo.

Haczyk? Teoretycznie żaden, ale trzeba przyznać, że obraz choć akceptowalny ma w sobie coś sztucznego. Są za to problemy związane z wydajnością algorytmu. By uzyskać pojedynczą klatkę filmu z pomocą Deep Stereo konieczne jest 10 minut obliczeń na mocnej maszynie. Oznacza to, że na razie nie możemy liczyć na efekty w czasie rzeczywistym.

Z dokładniejszym opisem technologii (w języku angielskim) można zapoznać się z lektury artykułu udostępnionego na serwerach arXiv.org.

Źródło: MIT

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chrisu1982
  1
  to, ze pchaja 3d do kazdej mozliwej nazwy to fakt, ale z tym pseduo 3d w tv to nie przesadzaj, bo po pierwsze efekt jest, mozna go lubic badz nie, ale nie mozna powiedziec, ze go nie ma, idac dalej tym tropem jak go nazwac inaczej niz 3d :)
  na samo koniec, te bajery jakie widzimy w kinie badz w tv 3d, znane sa od bardzo dawna, pierwsze nakladania obrazu (anaglify) siegaja czasowo do poczatkow 1900 roku !!! i prostych fotografii, wiec co jak co maja prawa uzywac tej nazwy, bo jeszcze dlugo nikt nie myslal o voxelach czy wielokatach
  • avatar
   mr_rzeznik
   1
   Goście zrobili algorytm który potrafi dosyć inteligentnie interpolować obraz między klatkami (czyli dokładać nowe klatki), a artykuł pisze o 3D. Pytam się gdzie tu jest 3D? Obraz 3D to stereoskopia albo renderowana scena 3D, a tutaj jest co innego pokazane. Tu nie ma obrazu 3D, tylko algorytm który rozpoznaje przestrzeń na zdjęciach przez co bardzo realistycznie wychodzi mu interpolacja klatek.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Myślałem,że będzie programik do pobrania:)
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Wszystko spoko, ale to nie jest żadne 3D tylko stereografia. Ostatnio jest taka moda, ze marketingowcy masowo wszystko nazywają 3d, a w rzeczywistości to tylko jakieś imitacje. Od fotografii 360°(kamera orbitująca wokół obiektu) po wspomniane pseudo 3d w telewizorach.

     Prawdziwe 3d to tylko i wyłacznie fizyczna rzeczywistość oraz komputerowe chmury punktów, voxele i wielokąty.
     • avatar
      Balrogos
      0
      Thorksan polski projekt tez robi 3D grafike ze zdjec:

      https://www.youtube.com/watch?v=1vXYUYC3WsM
      https://www.youtube.com/watch?v=zHB86i4hcq0