Smartfony

Oficjalna specyfikacja okularów Google Glass

przeczytasz w 2 min.

Firma Google opublikowała oficjalną specyfikację techniczną okularów Google Glass.

google glass wygląd oficjalna specyfikacja techniczna

Firma Google podała do wiadomości publicznej oficjalną specyfikację swoich autorskich okularów Google Glass. Najprawdopodobniej pierwsze egzemplarze niemalże rewolucyjnej nowości w ciągu najbliższych kilku tygodni trafią do pierwszych szczęśliwców w Stanach Zjednoczonych.

Okulary Google Glass od czasu pierwszych zapowiedzi budzą skrajne emocje. Jednym nowy gadżet giganta z Mountain View przypadł go gustu i wróżą mu świetlaną przyszłość i przewidują całą masę zastosowań, inni zaś widzą w nim wyłącznie zagrożenia – głównie dla prywatności.

Zdaniem wielu osób okulary mogą bez jakiegokolwiek sygnalizowania wykonywać zdjęcia i nagrania wideo, bez zgody, a nawet wiedzy osób rejestrowanych – co jest w wielu krajach prawnie zabronione. Stąd też, mimo iż nowość jeszcze nie pojawiła się na rynku, w kilku krajch została już prawnie zakazana.

google glass okulary wygląd noszenie

Jakby jednak na to nie patrzeć konstrukcja firmy Google zapowiada się nad wyraz ciekawie, do tej pory poznaliśmy już wiele ciekawych i przydatnych informacji dotyczących okularów, jednak wciąż nie znaliśmy oficjalnej specyfikacji technicznej. Niedawno producent postanowił podzielić się z nami jednym z ostatnich elementów układami nazywanej Google Glass.

Z oficjalnych parametrów technicznych możemy dowiedzieć się, że zastosowany niewielkiej wielkości przeźroczysty ekran ma zapewnić wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, która ma odpowiadać patrzeniu na 25-calowy ekran wysokiej rozdzielczości z odległości ośmiu stóp (około 2,4 metra). Z innych dokumentów jednak wynika, że sam ekran miałby oferować natywną rozdzielczość wynoszącą 640 x 360 pikseli – jednak to wciąż niepotwierdzone dane.

Jak zapewnia Google, okulary zawierają regulowane noski i wytrzymałą ramkę, dzięki czemu będzie możliwe dopasowanie ich do każdej twarzy. Dodatkowo nabywcy do każdej pary gadżetu otrzymają dodatkowe noski w dwóch rozmiarach.

Użytkownicy okularów nie będą musieli martwić się o dodatkowe akcesoria związane z przesyłem dźwięków, jak informuje Google, okulary wykorzystują do tego celu specjalny przetwornik przewodnictwa kostnego, którego zadaniem będzie przewodzenie fal dźwiękowych.

okulary google glass

W Google Glass znalazło się także miejsce dla niewielkiego aparatu cyfrowego, wyposażonego w 5-Mpix matrycę, zdolną do rejestrowania materiału wideo w rozdzielczości 720p. Do dyspozycji użytkowników firma Google oddawała 16 GB pamięci wewnętrznej flash, z czego jednak tylko 12 GB będzie pozwalało na zapis. Cała dostępna pamięć flash będzie synchronizowana z usługą Google Cloud Storage.

Zastosowany akumulatorek według informacji przekazanych przez Google ma pozwolić na dzień typowego użytkowania na jednym ładowaniu, pamiętajmy jednak, że częste korzystanie z funkcji nagrywania czy odtwarzania różnych materiałów znacząco zmniejszy czas działania urządzenia. Niestety producent nie podał pojemności zastosowanego akumulatora.

Okulary zostały ponadto wyposażone w złącze mico-USB, które oprócz przesyłu danych ma pozwolić także na ładowanie akumulatora. Producent zapowiedział, że kabel i ładowarka będzie dostarczana od razu w zestawie z okularami.

Konstrukcja dodatkowo będzie obsługiwała łączność WiFi 802.11b/g oraz Bluetooth. Jak zapewnia producent, okulary będą współpracowały z każdym smartfonem obsługującym Bluetooth, natomiast użytkownicy konstrukcji z Androidem 4.0.3 i nowszymi będą mogli skorzystać z aplikacji MyGlass, która pozwoli aktywować wysyłanie wiadomości SMS i umożliwić skorzystanie z nadajnika GPS.

Trzeba przyznać, że specyfikacja prezentuje się ciekawie, oby tylko tak samo okazało się w praktyce, gdyż za swój produkt Google każde sobie słono płacić, w USA cena dla testerów wynosiła bowiem około 1500 dolarów. Masowa dostępność Google Glass jest szacowana na 2014 rok.

Źródło: Google, NeoWin, AndroidAuthority

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  31
  Dożyłem czasów, kiedy nawet okulary mają gigabajty.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ciekaw jestem, jak działa w praktyce to przewodnictwo kostne. Czy nie dało by się zbudować w oparciu o tą technikę aparatu słuchowego dla niedosłyszących. Bardzo by to pomogło tym ludziom. Zwykle są to osoby starsze. Aparaty douszne są delikatne, a ich czyszczenie konieczne i wymaga precyzji.
   Coś co nie ma kontaktu z kanałem słuchowym (woskowiną itp.) sprawdziło by się rewelacyjnie.
   W dodatku cena dobrych aparatów słuchowych bije na głowę gadżet googla. Więc opłacać by się mogło. Tym bardziej, że nie potrzeba ekranu, BT, ani żadnego oprogramowania.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Można już pod to to tworzyć aplikacje. Do wyboru Python lub Java.
    • avatar
     DyndaS
     3
     Fajna sprawa tyle że nabywcy będą masowo nabywać zeza :P
     • avatar
      Kieresz
      2
      "okulary mogą bez jakiegokolwiek sygnalizowania wykonywać zdjęcia i nagrania wideo".....wow....
      • avatar
       BARTOL48
       1
       Idiotyczna rzecz. Nie rozumiem ludzi, którzy będą chcieli z tym chodzić...
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Okulary 16 giga i wszystkie laski moje !
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Jak na oficialne dane są one troche roztrzepane.
         Z oficjalnych parametrów technicznych możemy dowiedzieć się, że zastosowany niewielkiej wielkości przeźroczysty ekran [...] Z innych dokumentów jednak wynika, że sam ekran miałby oferować natywną rozdzielczość wynoszącą 640 x 360...
         • avatar
          Dragonik
          -1
          Z tą muzyką to nie przesadzaj bo słucham dzień w dzień i jakoś nie ogłuchłem
          • avatar
           Konto usunięte
           -4
           "w kilku karach została już prawnie zakazana." Karach czy krajach miało być?:)

           jak dla mnie okulary są ciekawe, aczkolwiek nie wyobrażam sobie żeby co 2 człowiek na ulicy coś takiego nosił.
           • avatar
            Terrorek
            0
            cudo techniki...
            • avatar
             Sakret
             0
             jeszcze takich soczewek kontaktowych brakuje ;] Ale podobno trwaja prace nad takimi :D
             • avatar
              jawbone
              0
              Jak dla mnie to krok w świetną stronę, wszystko zależy od tego jak będzie z ich wygodą i jak taki ekranik będzie się sprawował. Taki HUD na codzień to pieśń przyszłości, CyberPunk jak się patrzy.
              Według mnie to jest pewny rozwój tego tupu urządzeń. Gdyby każdy mógł mieć dostęp do sieci etc bezpośrednio w swoim polu widzenia, w sensie HUDa właśnie to była by rewolucja. Dostęp do światowych zasobów wiedzy na jedno mrugnięcie, świetna sprawa. Koniec z dotychczasowym modelem nauczania, nie ma co kuć skoro wszystko sobie wyświetlisz na rogówce etc. Nie wiesz jak jak zrobić jajka po wiedeńsku? Proszę bardzo ściągnij aplikacje "cook on eye" na swoją soczewkę... czy to nie daje świetnych możliwości?

              To technologia jutra, na razie niech powstają okulary, soczewki zdolne wyświetlać obraz też już istnieją, pracują nad rozdziałką etc ale to jest możliwe, widziałem już program w którym prowadzili badania nad przesyłaniem obrazu przez nerw wzrokowy. Integracja technologii z człowiekiem sounds interesting.
              • avatar
               dnetsky
               0
               czytam i czytam i nie mogę się doczytać
               tego SZEROKIEGO ZASTOSOWANIA ??

               znaczy po kiego GRZYBA mi takie coś ?