Internet

10. urodziny usługi Google Gmail

przeczytasz w 1 min.

Usługa pocztowa Google ma już 10 lat.

Gmail 10 lat

Dokładnie dziesięć lat temu, 1 kwietnia 2004 roku firma Google postanowiła utworzyć konkurencję dla dotychczasowych usług mailowych, wśród których prym wiodły Microsoft Hotmail i Yahoo Mail. Gigantowi z Mountain View udało się nie tylko wybić, ale i przebić popularnością swoich rywali. Mowa tutaj oczywiście o Gmailu.

Wybranie takiej daty sprawiło, że dziesięć lat temu wielu wzięło nową usługę Google za żart. Nie pomogła także reklama mówiąca o 1 GB pamięci do dyspozycji użytkownika, co na tamte czasy było naprawdę dużą przestrzenią. Do tego – przeszukiwanie pod kątem słów w treści i łączeniu wiadomości w „rozmowy”. Wtedy patrzono nieufnie, dziś widać, że rozwiązanie się sprawdziło.

Mija dziesięć lat od premiery usługi pocztowej Google. Dziś Gmail jest największym na świecie bezpłatnym tego typu rozwiązaniem. Usługa mocno przyczyniła się też do rezygnacji użytkowników z osobnych klientów i decydowania się na przeglądanie wiadomości z poziomu przeglądarki. 

Gmail 2004

Pierwsza wersja Gmaila została utworzona przez Paula Buchheita, który chciał po prostu mieć narzędzie do zarządzania swoimi mailami. Rozwiązanie jednak tak spodobało się gigantowi, że wkrótce powołano grupę projektantów, która opracowała system usługi przy użyciu JavaScript, dzięki czemu mogła ona oferować funkcje, których HTML-owy Hotmail nie mógł.

A Wy korzystacie z Gmaila? A jeśli nie – to z jakich usług mailowych?

Źródło: Neowin, Time, Google System

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  9
  Mój pierwszy mail był na gmailu, inni zakładali na onetach i innych syfach, teraz przenoszą się na gmaila. Gmail dobrze działa szybko i sprawnie na wszystkich platformach, filtracja syfu(spam) też jest dobra.
  Tak wiem, niby nsa czyta moje wiadomości itp. itd. niech czytają i tak najważniejsze sprawy załatwiam drogą tradycyjnej poczty lub rozmową "w cztery oczy".
  • avatar
   Balrogos
   3
   http://10minutemail.com/10MinuteMail/index.html
   http://www.yopmail.com/pl/
   • avatar
    ziupo
    2
    Kiedyś trzeba było mieć zaproszenie i to było coś! Coś jak konto w Yahoo 20 lat temu w PL :)
    • avatar
     Hel1os
     2
     - Prześlesz mi zdjęcia z imprezy?
     - OK. A jaką masz pocztę?
     - Gmail.
     - Aha, to wiesz co, może wpadnij lepiej kiedyś z pendrivem.
     - Spoko, dzięki.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Do dzisiaj pamiętam jak prosiłem znajomego o zaproszenie :D w tamtych czasach była to najlepsza skrzynka mailowa.
      • avatar
       Radical
       1
       Hehe, zapisałem się na betatesty i dostałem zaproszenie jakiś czas później. Właśnie sprawdziłem i pierwszego maila na gmailu dostałem 17 lutego 2005 :) Gmail zrobił dokładnie to co zapowiadał czyli nigdy nie skasowałem z niego żadnego maila i wszystko gdzieś tam jest, wystarczy poszukać :)
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Gmail na propsie
        • avatar
         Lonnger
         0
         Taa... i jeśli się nie mylę, to aby założyć Gmaila, to trzeba było mieć zaproszenie od aktywnego użytkownika - tworzyło się takie elitarne grono xD

         • avatar
          laaval
          0
          Pamiętam czasy jak się szukało na obcojęzycznych forach zaproszenia na gmaila. Człek się czuł wyróżniony :)
          A samego gmaila nigdy specjalnie nie lubiłem. Jego webowa wersja do tej pory mnie irytuje i w zasadzie z niej nie korzystam. W komórce/tablecie daje radę. Niedawno założyłem konto na yahoo i jestem mile zaskoczony :)