Internet

Historia muzyki podsumowana przez Google - zobacz mapę Music Timeline

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

I robi to w naprawdę fajny sposób.

Google music timeline

Google jest w posiadaniu ogromnej liczby informacji. Choć niektórzy uważają, że wykorzystuje je do „złych” celów, to jednak dzięki nim co jakiś czas światło dzienne mogą ujrzeć interesujące infografiki, mapy trendów i podsumowania. Teraz grupa Google Research stworzyła i opublikowała interaktywną mapę pokazującą kiedy jaki gatunek muzyczny i jakie zespoły cieszyły się największym zainteresowaniem. Oto historia muzyki współczesnej według giganta z Mountain View.

Interaktywna mapa muzyki współczesnej została utworzona na podstawie bibliotek użytkowników serwisu Play Music. Dzięki niej możemy śledzić wzrosty i spadki zainteresowania poszczególnymi gatunkami muzycznymi na przestrzeni lat. Możemy na przykład zauważyć, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w bardzo krótkim czasie Jazz spadł z niezaprzeczalnego pierwszego miejsca na jedno z dalszych, a jego pozycję zajął Rock, który od tego czasu utrzymuje wysoką lokatę. Powoli, ale bardzo regularnie rośnie natomiast zainteresowanie muzyką elektroniczną.

Co ciekawe, klikając w dany gatunek, możemy zobaczyć podział na podgatunki i ich udział w całości. Podgatunki podzielone są natomiast na konkretnych wykonawców, dzięki czemu możemy sprawdizć także ich wzloty i upadki. Dla miłośników konkretnych zespołów oddana została również wyszukiwarka. Cóż, sporo można by o tym pisać, ale zdecydowanie lepiej jest to sprawdzić samemu – możecie to zrobić klikając link poniżej:

Music Timeline – Google Research

Źródło: Engadget, Google Research

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Kolejna sensacja! Okazuje się, że google nas szpieguje już od 1950! ;)
  16
 • avatar
  Konto usunięte
  A gdzie jest DISCO-POLO! Najpopularniejsza muzyka w Polsce!!!
 • avatar
  dzumms
  Tiesto rok 2003-2004.
  Płyta just be, gra na olimpiadzie w Atenach, seria koncertów in concert, utwory takie jak silence, traffic czy adagio for strings. Był wielki!
 • avatar
  wdowa94
  W muzyce to teraz jest burdel najzwyczajniej. Tęsknię za czasami gdy dla ludzi piosenka na pianinie albo organach to było coś ekskluzywnego, a jakość wtedy była najważniejsza, a nie tak jak dziś - chaos, denny tekst, 4 minuty i brak jakiejkolwiek duszy w utworach. Poki co tylko klasyczny metal, hard rock i ambienty są godne miana MUZYKA nie licząc gatunków klasycznych.
 • avatar
  PLKillaz
  Rolluje blanta na backstage'u