Ciekawostki

Google patentuje soczewki ze skanerem tęczówki

przeczytasz w 1 min.

Rozwiązanie to gwarantować ma maksymalny poziom zabezpieczenia dostępu do naszych danych.

Google soczewka palec

Google upodobało sobie nasze oczy. Po okularach Glass, inżynierowie giganta wzięli się za soczewki kontaktowe. Najpierw pojawił się projekt soczewek dla diabetyków, które monitorowałyby na bieżąco poziom glukozy we łzach. Później inżynierowie wpadli na pomysł gadżetu z mikro-kamerkami, dzięki którym osoby niedowidzące mogłyby bezpiecznie poruszać się po drodze. Teraz Google patentuje soczewki ze skanerem tęczówki.

Obecnie najbezpieczniejszym zabezpieczeniem biometrycznym jest odcisk palca. Niektórzy wypatrują już jednak jego następcy i widzą go w skanie tęczówki właśnie. Rozwiązanie to jest właściwie niemożliwe do oszukania. Jedyną wadą na razie jest jednak niezbyt duża dokładność ze względu na wykonywanie zdjęcia oka za pomocą smartfonowego aparatu. 

I właśnie w tym miejscu z pomocą przyjść mają nowe soczewki Google. Skaner byłby maksymalnie blisko oka, co zapewniałoby dużą dokładność. Soczewka, według patentu, wyposażona zostanie w czujnik, który zbierze światło odbijające się od tęczówki. Owoc tego procesu jest następnie przekształcany w obraz, który to z kolei porównywany jest ze zdjęciem zapisanym w bazie. To porównanie mogłoby być podstawą systemu uwierzytelniającego.

Google soczewka patent

Źródło: SlashGear, VentureBeat, USPTO

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Znaczy co, żeby odblokować telefon będę musiał non stop nosić jakiś plastik w oku? Taa, już lecę kupować...
  • avatar
   grzesiq
   -1
   To było bardzo mądre, to tak jakbyś jadł na obiad chleb i powiedział, że nie długo na śniadanie będzie się jeść nawet krzesło
   • avatar
    Andari
    -1
    ta... i pewnie jeszcze wyświetlają reklame na oku... chcesz widzieć dalej? obejrzyj reklamę :D
    • avatar
     DeXtrous
     -2
     Zaczyna się, może to i dobrze, nie wiem...
     • avatar
      ohoho
      -2
      Jeszcze trochę i opatentują powietrze