Technologie i Firma

Google ukarane rekordową grzywną 2,42 mld euro [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Firma Google dopuszcza się praktyk monopolistycznych, niezgodnych z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. Taka jest decyzja sądu.

Aktualizacja [11.09.2017]: Tak jak przypuszczano, firma Google złożyła apelację przeciwko decyzji KE. Gigant nie zgadza się z zarzutami i nie zamierza płacić kary w wysokości 2,4 miliarda euro za faworyzowanie własnych usług w obrębie innej własnej usługi. O odwołaniu poinformowała agencja Reuters.

To oznacza, że sprawa może ciągnąć się praktycznie w nieskończoność. Wystarczy przypomnieć o podobnej w gruncie rzeczy sprawie przeciwko firmie Intel. W 2009 roku została ona ukarana grzywną w wysokości 1,06 mld euro, kilkukrotnie składała apelację i kilka dni temu kara została wstrzymana.

News [27.06.2017]: Oskarżana o praktyki monopolistyczne firma Google otrzymała najwyższą w historii Unii Europejskiej karę. Że tak może się stać, mówiło się już od kilku dni, ale nigdy nie sugerowano aż tak wysokiej grzywny. Miało być więcej niż 1,06 miliarda euro i jest – dokładnie 2,42 miliarda.

Do zapłaty 2 420 000 000 euro została wezwana firma Google, która miała dopuścić się notorycznego łamania prawa antymonopolowego. Decyzja jest zwieńczeniem siedmioletniego dochodzenia dotyczącego faworyzowania swojej porównywarki cenowej w obrębie własnej wyszukiwarki internetowej. Tym samym padł nowy rekord. Poprzedni (1,06 miliarda euro) należał do firmy Intel ukaranej również za praktyki monopolistyczne. 

Czy faworyzowanie swojej usługi w innej swojej usłudze jest nielegalne? Według sądu tak. Wyszukiwarka powinna bowiem wyświetlać zawsze najlepsze wyniki najwyżej, a nie uzależniać ich od tego, do czyjej usługi prowadzą. Efektem praktyk Google było – zdaniem sądu – pozbawienie ruchu konkurencyjnych usług.

Google kara UE

Co dalej? Firma Google będzie musiała zapłacić karę i wprowadzić zmiany w swoich algorytmach. Te mają opierać się na „prostej zasadzie równego traktowania konkurencyjnych usług zakupowych i własnej usługi”. Ma na to 90 dni, w innym razie gigant będzie mógł otrzymywać dzienne kary w wysokości nawet do 5 proc. średniego dziennego obrotu.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager w oświadczeniu prasowym chwali Google za „dostarczanie wielu innowacyjnych produktów i usług, które wpłynęły nasze życie”, ale zwraca uwagę na „nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek” poprzez „odmawianie europejskim konsumentom rzeczywistego wyboru usług i doznawaniu pełnych korzyści z innowacji”.

Firma Google może się jeszcze odwołać od tej decyzji, co najpewniej zrobi, bo – jak mówi – „z całym szacunkiem, ale nie zgadzamy się z ogłoszonymi dzisiaj konkluzjami”. W tym miejscu należy jeszcze dodać, że wobec giganta prowadzone są również dwie inne sprawy o nadużycia pozycji: w związku z programem AdSense i systemem Android.

Aktualizacja: Na blogu Google pojawił się komentarz na temat decyzji KE. – „Uważamy, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zakupów online, nie docenia wartości, jaką niosą ze sobą te szybkie i łatwe połączenia. Chociaż niektóre witryny porównujące produkty chcą, by Google pokazywał je w bardziej widocznym miejscu, nasze dane wskazują, że użytkownicy preferują linki, które kierują ich bezpośrednio do produktu, którego potrzebują, a nie do witryn, na których muszą dokonać ponownego wyszukiwania”.

Firma Google uważa, że nie jest to promowanie własnej usługi, lecz po prostu jedna z funkcji wyszukiwarki (tak jak: wyświetlanie informacji np. o godzinach otwarcia sklepu czy o osobie, której nazwisko wpisaliśmy w pole wyszukiwania). 

„Gdy używasz Google do wyszukiwania produktów, staramy się pokazać Ci to, czego szukasz. Taka możliwość nie polega na faworyzowaniu nas czy jakiejkolwiek innej witryny czy sprzedawcy - to rezultat ciężkiej pracy i stałej innowacji, opartej na informacji zwrotnej od użytkowników” – kończy wpis Kent Walker, wiceprezes Google.

Źródło: The Verge, Reuters

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pietrak
  6
  Proponuję Googlowi wyłączenie swoich usług na kilka dni dla krajów Unii i napisanie powodu wyłączenia. Sparaliżuje to pracę wszystkich Grażyn w urzędach.
  • avatar
   hink1
   5
   Trochę to porąbane, to tak jakbym na własnej działce robił większe reklamy swoich produktów niż innych i za to bym dostał karę. Może czegoś nie rozumiem ale przeglądarek jest wiele i każdy może robić z nimi co chce. Pozycjonowanie swoich stron też można uznać za to samo w rozumieniu UE.
   • avatar
    ifeelveryblah
    5
    Zdrajcom Europy kończy się kasa na utrzymywanie nierobów z Bliskiego Wschodu i Afryki?
    • avatar
     WampirCS
     4
     Rozumiem że teraz biedronka w której można kupić produkty "bieronkowe" też otrzyma kare za to że te produkty są ustawione na wysokości oczu ?
     Kara ta to zaprzeczenie wolności i dysponowania swoją własnością.
     • avatar
      wiktorn86
      0
      W końcu dobra wiadomość. Google systematycznie wyprowadza dane Europejczyków i nikt nie ma nad tym procesem kontroli. No to chociaż niech płacą. Krzywda im się nie stanie. A nawet jeżeli to obcy kapitał jest, konkurencyjny.
      • avatar
       darioz
       -8
       Teraz się zacznie pociąganie za sznurki i szukanie pożytecznych idiotów, którym się w łapska i wręczy łapówy i sprawa zostanie polubownie załatwiona!
       • avatar
        Pószek okrószek
        -25
        Taka kwota dla Googla, to jak pójście na lody. Drobny wydatek, którego nawet nie odczują.
        • avatar
         xGatki
         0
         Unii brakło kasy?
         • avatar
          FIlo18
          0
          Ojej, a jeżeli Google nie zapłaci to co ? Co Unia może zrobić amerykańskiej korporacji ? Zablokują google w Europie ? Powodzenia