Ciekawostki

Google Street View rusza w Polskę

przeczytasz w 2 min.

W końcu doczekaliśmy się. Już niedługo na polskie ulice ruszą pojazdy Google, które będą wykonywać zdjęcia na potrzeby usługi StreetView. A my możemy w plebiscycie wybrać miejsca, które będą wizytówką naszego kraju na mapach Google.

Usługa StreetView (Widok Ulicy) wystartowała w 2007 roku i jest panoramiczną foto-mapą różnych miejsc na świecie, które ukazane są z perspektywy przechodnia lub kierowcy. Niekoniecznie są to ulice - dzięki trójkołowym rowerom fotografowane są także trudniej dostępne lokalizacje.

Warto przeczytać:
Google Street View we wnętrzach
Superrealistyczne modele 3D miast

Korzystając ze Street View możemy odwiedzić odległe zakątki naszego globu nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Użytkownicy StreetView bardzo cenią sobie tę usługę, choć trzeba pamiętać, że dla wielu osób jest ona kontrowersyjna. Podstawowym problemem jest naruszenie prywatności - na zdjęciach, które są wykonywane przez pojazdy Google w  "locie", niejednokrotnie znalazły się osoby, które nie zgadzają się na takie fotografowanie z ukrycia. Dlatego też Google zamazuje automatycznie twarze przechodniów, a na specjalne życzenie przesłania większe fragmenty zdjęć.

Niezależnie od "uczuć" jakie żywimy dla StreetView, jest to bardzo dobra forma promocji danego kraju. Turyści bardzo często przed podróżą odwiedzają mapy Google, a jeśli jest to możliwe, korzystają właśnie ze StreetView. Dlatego też Google podkreśla, że wejście usługi do Polski wiąże się z kampanią mającą promować nasz kraj na świecie. W pierwszej kolejności wykonane będą zdjęcia najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce.

 

Już niedługo te specjalne pojazdy ruszą dokumentować nasze drogi i bezdroża, a zwłaszcza atrakcje turystyczne.

Najciekawsze jest to, że w startującym dzisiaj plebiscycie “Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View” sami możemy zaproponować, które miejsca chcemy zobaczyć na mapach Google. Nie muszą to być tylko znane powszechnie lokalizacje, ale także te, które naszym zdaniem są warte zainteresowania. Zgłoszone kandydatury będą oceniane przez internautów, a Google wykona w pierwszej kolejności zdjecia tej najciekawszej. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Firma współpracuje także z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Zgłaszanie kandydatur potrwa do 31 maja. W tym celu należy skorzystać z formularza online na stronie www.google.pl/streetview/polska. Mamy do wyboru cztery kategorie: Miejsca kultury i historii (np. starówka, zabytek), Cuda natury (np. plaża, park narodowy), Miejskie uroki (np. ulice, place), Ukryte skarby (miejsca, które nie pojawiły się jeszcze na pocztówkach, a powinny).

Dostępność StreetView na całym świecie. Najdokładniej obfotografowane są Stany Zjednoczone, Zachodnia Europa, Południowa Afryka i Australia. Pojedyncze kropki mogą oznaczać jedynie dostępność panoram 3D, które w zasadzie nie oferują takiej funkcjonalności jak StreetView.

Aby skorzystać ze StreetView wystarczy przeciągnąć ikonkę Pegmana na ulicę i upuścić. Miejsca dostępne w StreetView oznaczono na niebiesko

Następnym etapem dla polskiego StreetView, jak mówi Artur Waliszewski szef Google Polska, mają być fotografie zwykłych ulic. Samochody pojawią się w pierwszej kolejności w regionie Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Stale uaktualniany rozkład objazdu samochodów Google będzie można śledzić na stronie www.google.pl/streetview.

Gotowe panoramy StreetView trafią do bazy danych Google za kilka miesięcy tak, aby wspomóc promocję Polski przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej.
 

Źródło: Google

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ciekawe czy zrobią zdjęcia redakcji benchmark.pl ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zabezpieczamy sieci WiFi:)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    google robi masówke, są firmy które robią panoramy dokładnie, może nie każdą ulice, bo po co? np. krakow.wkraj.pl
    • avatar
     Nalovp
     0
     Tylko bok mego bloku widać na tym street view i wjazd do garażu,a już w alejkę między blokami się nie pofatygowali.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jest wiele pięknych miejsc i okolic w Polsce - ale wolałbym nie zobaczyć żadnego z tych pojazdów u siebie. Ciekawe czy znów będą szpiegować... znaczy sprawdzać zabezpieczenia polskich sieci wifi lol
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Zapraszam do Wrocławia.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niech spieprzaja z tym do hameryki.
        Czesi swego czasu zrobili bardzo dobrze, bo wywalili te smieszne auta z kraju.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ooo jak będą jechali po mojej dzielnicy, to trzeba jakoś zaistnieć he he :D

         Fajnie, brakowało mi rodzimych miast, miasteczek i wiosek. Szczególnie jest to fajne dla tych, co są poza - gdzieś w kraju lub świecie i pragną choć wirtualnie pospacerować po "starych śmieciach"

         //pozdrawiam
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Zapraszam do Rybnika ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ja szanuje swoja prywatność i nie chce żeby filmowali moja posiadłość!
           Co z tym fantem zrobić iść do adwokata ?