Technologie i Firma

Blockchain ma pomóc Google wygrać wielką bitwę w chmurach

przeczytasz w 1 min.

Firma Google sprawdza aktualnie możliwości wykorzystania technologii blockchain w swoich usługach internetowych, takich jak platforma sprzedaży reklam oraz szeroko pojmowania chmura.

Skoro blockchain jest największym wynalazkiem ostatnich lat (a tak twierdzi nie tylko Daniel Jeffries), to nic dziwnego, że kolejne firmy starają się z tego skorzystać. IBM z polskimi bankami tworzy specjalną platformę, eksperci z Deloitte zwiastują rewolucję podatkową, a Google – w najnowszym z serii newsów – chce wykorzystać łańcuch bloków w swojej platformie chmurowej.

Gigant z Mountain View pracuje nad kilkoma różnymi rozwiązaniami opartymi na (będącym podstawą kryptowalut) blockchainie, które mają znaleźć zastosowanie w jego usługach sieciowych. Jak podaje Bloomberg, jednym z projektów jest cyfrowa księga pomagająca zabezpieczać dane osobowe klientów oraz weryfikować informacje podczas transakcji (eliminując pośrednika, np. bank).

Choć firma Google potwierdziła, że trwają prace, nie zdecydowała się na zdradzenie szczegółów. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ blockchain ma na tyle duży potencjał, że jego odpowiednie wykorzystanie może dać olbrzymią przewagę. Trzeba w tym miejscu pamiętać, że sporo mówi się o tym, jak niebezpieczne może być korzystanie z chmury, a łańcuch bloków może co nieco w tym zakresie zmienić.

Cisza może być również spowodowana czymś innym. Chociaż są to wyłącznie spekulacje, warto wspomnieć, że mówi się o możliwości stworzenia przez Google własnego wariantu rozproszonej bazy danych, który miałby być lepiej przystosowany do obsługi dużej liczby transakcji i procesów weryfikacji, co w przypadku tak ogromnej firmy jest kluczowe.

Źródło: Bloomberg, Digital Trends, 9to5Google, CNBC. Foto: Ben_Kerckx/Pixabay (CC0)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    1
    Nie ma co wyolbrzymiać technologii blockchain, bo to log przyrostowy z zabezpieczeniami nie pozwalającymi na modyfikację wcześniejszej treści (aczkolwiek te zabezpieczenia opierają się wyłącznie o akceptację >=50% sieci danego łańcucha).

    Z pewnością BC wpłynie na nasze życie poprzez różne firmy, które będą chciały coś na tym ugrać, pytanie tylko czy w dobry, czy zły sposób...