Nauka

Google X pracuje nad pigułką do szybkiego wykrywania raka

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Pomysł jest następujący: Google cię zdiagnozuje i Google cię wyleczy.

Google X pigułka

Google X to zespół naukowców i inżynierów, który co jakiś czas prezentuje bardzo ciekawe rozwiązania. Widzieliśmy już balony z Internetem, samokierujący się samochód, modułowe wyświetlacze czy też soczewki dla cukrzyków. Teraz ponownie ich celem jest medycyna, a konkretnie walka z rakiem.

Najnowszy pomysł naukowców z Google X to pigułki, które po połknięciu rozpoczną poszukiwania komórek nowotworowych w organizmie. W rzeczywistości zespół chce, aby pigułka wykrywała przeróżne choroby – we wczesnym stadium rozwoju – i, jeśli to możliwe, od razu je niszczyła.

System naukowców z Google X zaoferuje „znacznie wyższą efektywność niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych narzędzi diagnostycznych”. Tak przynajmniej uważa Chad A. Mirkin, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Nanotechnologii na Northwestern University.

Cały projekt jest owiany jest tajemnicą, ale Wall Street Journal przybliżył koncepcję. System nazywa się The Nano Particle Platform i koncentrować ma się na wykorzystaniu nanocząsteczek w taki sposób, by wykonywały powierzane im funkcje (czyt. by wykrywały i niszczyły komórki nowotworowe).

Jak wynika ze słów Andrew Conrada, szefa zespołu Life Sciences w Google X, obecnie trwają prace nad dwoma oddzielnymi urządzeniami. Pierwsze z nich to wspomniana już pigułka wypełniona inteligentnymi nanocząsteczkami. Drugie natomiast to gadżet ubieralny, którego zasada działania nie jest jednak wyjasniona.

„Naszym marzeniem jest,” – mówi Conrad, – „aby wszystkie testy i badania, które dziś przeprowadzają lekarze, mogły być wykonywane za pośrednictwem tego systemu”.

Co wy na to?

Źródło: SlashGear, Wall Street Journal

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  n1ckMen1
  Świetny pomysł! Koncepcja stworzenia nano-cząsteczek do walki z nowotworami oraz innymi wirusami/bakteriami to pomysł znany od dawna, ale jego realizacja byłaby genialnym osiągnięciem.
  Pozdrawiam.
  13
 • avatar
  Reogin
  Prawdę mówiąc to nigdy bym nie łykną żadnej pigułki, która ma cokolwiek wspólnego z Google.
 • avatar
  Dudi4Fr
  Z tego co pamiętam, nie tak dawno się mówiło ze można by zrobić mały podskórny chip który w czasie rzeczywistym analizował by krew w poszukiwaniu chorób i zagrożeń dla życia. Tak wiec, to możne być ten drugi projekt od Google X.
 • avatar
  franiux
  Teraz oprócz twojego komputera, Google będzie monitorować ciebie. Pierwszy etap to bransoletka. Drugi będzie chip pod skórę. Trzeci Implant w oko tak aby google mogło widzieć to co ty. Czwarty google steruje tobą poprzez implanty.
  Jest taki serial Continuum, serial średni, ale doskonale przedstawia niedaleką przyszłość. Różnica między serialem a rzeczywistością to nazwy korporacji.
 • avatar
  wdowa94
  Jestem skrajnie sceptycznie nastawiony do czegoś takiego, choćby to było zrealizowane
 • avatar
  Kiciulek
  hmm ciekawe, coś jak dodatkowy system immunologiczny