Internet

Google i YouTube walczą z serwisami umożliwiającymi ekstrakcję audio z filmów

przeczytasz w 2 min.

Google na wojennej ścieżce

Właściciel serwisu YouTube, firma Google, poinformował, że wystąpi z powództwem przeciwko serwisom umożliwiającym pobieranie i konwersję materiałów z YT do postaci audio, jeżeli nie zastosują się do przedstawionych im żądań.

youtube logo serwisSerwis YouTube jest z całą pewnością najbardziej obszerną i najpopularniejszą usługą zapewniającą dostęp online do milionów plików dźwiękowych i klipów wideo. Wiele osób jednak decyduje się na pobieranie materiałów z serwisu i ich konwersję do popularnych formatów audio.

Często do tego celu są wykorzystywane specjalne witryny czy też aplikacje do których wystarczy jedynie skopiować adres URL danego materiału, a następnie wybrać docelowy format w jakim chcemy otrzymać wybrany materiał.

Niewątpliwie każda osoba, która w ten sposób pobierze i skonwertuje materiał z YouTube pozbawi serwis przychodów wygenerowanych np. przez reklamy. Każde odtworzenie przez użytkownika reklamy generuje pieniądze dla serwisu, dlatego zgrywając materiały na dysk poniekąd pozbawia się serwis skrawka dochodu. O ile sumy wygenerowane przez pojedynczą osobę są banalne to już milion takich osób może dać pokaźną sumkę.

youtube mp3 logo serwis pobieranie konwersja

Prawdopodobnie dlatego Google postanowiło wyruszyć na krucjatę przeciwko takim praktykom. Na pierwszy ogień poszła strona YouTube-MP3.org z której według koncernu Google korzysta każdego dnia 1,3 mln użytkowników.

Według serwisu TorrentFreak również inne serwisy jak Music-Clips.net, zaczynają informować, iż otrzymały od Google listy, w których władze serwisu informują, że strony wykorzystują do swojej działalności API YouTube, czego regulamin wyraźne zabrania.

 youtube google serwis widok wygląd strona główna

Google domaga się natychmiastowego zaprzestania łamania regulaminu wykorzystania API YT i zaprzestania dotychczasowej działalności przez wymienione serwisy. Prawnicy Google przewidzieli tydzień czasu na ustosunkowanie się do listu koncernu, po czym w przypadku niezrealizowania żądania wejdą na drogę prawną.

google youtube list harris cohen serwisy pobierające
List rozesłany przez YouTube

Sytuacja wydaje się nico dziwna, gdyż samo Google udostępnia dla swojej przeglądarki internetowej Chrome (Chromium) rozszerzenie umożliwiające zgrywanie i konwersję do jednego z popularnych formatów dowolnego materiału z serwisu YouTube.

Serwis YouTube-MP3.com zawzięcie upiera się przy stwierdzeniu, że mechanizmy zastosowane w witrynie w żaden sposób nie wykorzystują API YouTube, a co za tym idzie - nie łamie postanowień wspomnianego regulaminu. Właściciel serwisu zaznaczył, że nie ugnie się przed naciskami Google i nie zamknie oferowanej usługi, lecz pragnie omówić całą sytuację z jakimś przedstawicielem koncernu.

Jak zakończy się ta sprawa? Przekonamy się za jakiś czas.


Więcej o serwisie YouTube:

Źródło: TorrentFreak

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ethan
  4
  To jest walka z wiatrakami, gdyż jest masę dodatków do Firefoxa, które potrafią zgrać materiał z YouTube na dysk, o dedykowanych aplikacjach nie wspomnę.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Ale lol, a w czym problem ściągnąć wideo i dowolnym programem zgrać audio? Na jedno wychodzi. Musieliby zwalczyć setki programów do ściągania strumienia, konwersji i edycji wideo. Paranoja.
   • avatar
    fredii
    3
    a i jeszcze - JDownloader
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Youtube nalezy do Google wiec tytul troche myli.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Jeżeli używam Adblocka, to nikt nie jest w stanie generować na mnie zysku, jeżeli oglądam jego materiały?
      • avatar
       Mariano_
       1
       Wczoraj testowo wyłączyłem Adblocka i dowiedziałem się, że You Tube ma coś takiego jak reklamy. :D
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Jakoś dźwięku z takiego filmu jest tak tragiczna że nie warto pobierać ;/ Poza tym przed pobraniem piosenki każdy jej chyba słucha, więc zysk mają :D
        • avatar
         carbo888
         0
         mogli by to rozegrać bardziej po ludzku, yt promuje strony z których można ściągać > na stronie downloade'ra są reklamy z których zarabiają obie strony, 60% dla google (z racji ,że to z ich serwisu jest pobierane) 40% dla administracji strony promowanej, tak czy siak jest to własność google mają do tego prawo
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Filmy z youtube mozna pobierac bez zadnych wtyczek. Wystarczy Google Chrome(w innych tez jest pewnie taka mozliwosc)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Nie pomyślałem o tych ze słabym łączem... :) zreszta czy pobierasz, czy czekasz na wczytanie na jedno wychodzi...